Star Wars czy Marvel? Oto topowe rozrywkowe marki 2023 roku. W czołówce znalazł się zaskakujący tytuł

Jakie marki są najpopularniejsze na świecie? Tego dowiedzieliśmy się z kolejnego raportu przygotowanego przez serwis Fandom.

news
Marcin "Nicek" Nic 21 września 2023
4
Źrodło fot. One Piece; Matt Owens i Steven Maeda; Netflix; 2023
i

Gwiezdne wojny, DC, Marvel, Harry Potter i Władca Pierścieni to bez wątpienia najpopularniejsze franczyzy w obecnych czasach. Jednak która z nich zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce?

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć serwis Fandom, który przygotował specjalny raport. W jaki sposób zostało to określone? Portal przygotował wskaźnik nazwany „Franchise Factor Score”, który definiowany jest jako wskaźnik określający siły napędowe sukcesu franczyzy w dziedzinie rozrywki i gier.

W jaki sposób został on wyliczony dla poszczególnej marki? Wynik jest oparty o pięć kategorii – budowa świata, otrzymywane oceny, zaangażowanie fanów, znaczenie kulturowe oraz regularność.

Skoro już wiemy, w jaki sposób przyznawane były punkty, to przejdźmy do wyników opublikowanych przez serwis Fandom. Trzeba przyznać, że mogą zaskoczyć.

 1. Star Wars: 100
 2. Marvel: 87
 3. One Piece: 72
 4. Elder Scrolls: 71
 5. Harry Potter: 69
 6. Barbie: 66
 7. Yellowstone: 64
 8. The Last of Us: 63
 9. Fallout: 62
 10. Disney: 62
 11. Elden Ring: 60
 12. John Wick: 59
 13. Grand Theft Auto: 56
 14. Final Fantasy: 54
 15. Naruto: 53
 16. Zelda: 53
 17. DC: 52
 18. League of Legends: 52
 19. Star Trek: 52
 20. Cień i kość 51
 21. Pokémon: 51
 22. SpongeBob Kanciastoporty: 50
 23. Resident Evil: 50
 24. Wiedźmin: 48
 25. The Walking Dead: 48

Jak sami widzicie, pierwsze dwa miejsca nie powinny tak naprawdę nikogo dziwić. Zarówno Gwiezdne wojny, jak i Marvel są już na stałe ukorzenione we współczesnej popkulturze, a pojawiające się co jakiś czas w tych uniwersach produkcje cały czas zwiększają ich popularność.

Za spore zaskoczenie można uznać wysoką pozycję One Piece. Ale czy aby na pewno? Manga i anime stworzone przez Eiichiro Odę już od długiego czasu przyciągają nowych fanów, a w ostatnim czasie historia doczekała się nawet całkiem udanej aktorskiej adaptacji, którą można obejrzeć na Netfliksie.

Na liście przygotowanej przez Fandom znalazło się również miejsce dla naszego rodzimego Wiedźmina, który uplasował się na 24. lokacie. Niestety, ale brak jakichkolwiek sukcesów tego uniwersum w ostatnich latach sprawił, że wynik nie jest lepszy.

Jeśli Fandom zdecyduje się stworzyć podobny ranking w przyszłym roku, to niewykluczone, że będzie on wyglądał zupełnie inaczej. Duży wpływ na to mogą mieć zapowiedzi kolejnych produkcji należących do poszczególnych franczyz, bądź też udane premiery tych już potwierdzonych. Niemniej jednak kolejne miesiące na pewno będą ciekawe.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Marcin "Nicek" Nic

Marcin "Nicek" Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

Najlepsze filmy i seriale o Imperium Rzymskim, nasz top 10

Najlepsze filmy i seriale o Imperium Rzymskim, nasz top 10

Nowe Riverdale w tym tygodniu z premierą na Netflixie. Tak prezentuje się The Archies

Nowe Riverdale w tym tygodniu z premierą na Netflixie. Tak prezentuje się The Archies

Najlepsze filmy na Disney Plus

Najlepsze filmy na Disney Plus

Serial Spider-Man od Amazona ma showrunnera. Za sterami twórca Punishera Netflixa

Serial Spider-Man od Amazona ma showrunnera. Za sterami twórca Punishera Netflixa

Iron Man Roberta Downeya Jr. ma szansę na powrót? Szef Marvela zdradził, czy zamierzają „magicznie cofnąć” śmierć bohatera

Iron Man Roberta Downeya Jr. ma szansę na powrót? Szef Marvela zdradził, czy zamierzają „magicznie cofnąć” śmierć bohatera