Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 25 października 2022, 18:45

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie?

Ród smoka w niczym nie ustępuje Grze o tron. Także w sprawie zabijania bohaterów serialu. Wymieniamy wszystkie postacie, które zginęły na przestrzeni całego pierwszego sezonu.

Źrodło fot. Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022
i

Tekst zawiera spoilery związane z serialem Ród smoka.

Dla bohaterów żyjących w uniwersum Pieśni lodu i ognia, George R. R. Martin jest prawdziwym synonimem mrocznego kosiarza. W swoich książkach regularnie zabija kolejne postacie, nawet te, które wydawałoby się, że będą bezpieczne ze względu na istotną rolę.

Serialowy Ród smoka nie jest wyjątkiem i najnowsza produkcja HBO dumnie naśladuje książkowy pierwowzór. Poniżej zapoznacie się z listą najważniejszych postaci, które zginęły w pierwszym sezonie.

HBO Max kupisz tutaj

Królowa Aemma Arryn oraz książę Baelon Targaryen

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie? - ilustracja #1
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Ród smoka ledwo się rozpoczął i już w pierwszym odcinku pożegnaliśmy nie jedną, tylko dwie postacie. To właśnie wtedy zmarła żona króla Viserysa. Para królewska była ze sobą przez wiele lat i wspólnie mieli córkę Rhaenyrę Targaryen. Do pełni szczęścia brakowało syna, który mógłby po Viserysie odziedziczyć tron.

W trakcie pilotażowego epizodu widzieliśmy, że Aemma ciężko przechodzi ciążę, która zakończyła się skomplikowanym porodem. Król został wtedy postawiony przed trudnym wyborem, jednak nie zależnie od decyzji, jego żony nie dało się ocalić. Viserys miał jednak szansę ocalić syna i zdecydował się na to. Niestety, cesarskie cięcie w niczym nie pomogło, a poród ostatecznie zakończył się śmiercią zarówno królowej, jak i dziecka.

Właśnie to wydarzenie spowodowało, że Rhaenyra ostatecznie została uznana jako następczyni Żelaznego Tronu.

Craghas Drahar (Karmiciel Krabów)

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie? - ilustracja #2
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Craghas Drahar przewodził Triumwiratowi, który na terenie południowego archipelagu Stopni terroryzował przepływających marynarzy. Przydomek mężczyzny wziął się od jego metody pozbywania się przeciwników, których rzucał krabom na pożarcie. Karmiciel przez lata był prawdziwym problemem dla władzy z Królewskiej Przystani, a zwłaszcza dla rodu Velaryonów.

Do walki o wyzwolenie Stopni postanowił dołączyć Daemon Targaryen, co doprowadziło do długoletnich starć, w których to Triumwirat zdecydowanie wygrywał. Ostatecznie wojska królewskie zdecydowały się na śmiały ruch, który wyciągnął armię wroga z ukrycia. Dzięki temu Daemon dopadł Craghasa Drahara i dosłownie rozczłonkował swojego wroga. Mogliśmy to zobaczyć w trzecim epizodzie, gdy brat Viserysa wracał z pola bitwy z korpusem Karmiciela Krabów w rękach.

Lady Rhea Royce

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie? - ilustracja #3
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Lady Rhea Royce miała to nieszczęście, że została żoną Daemona Targaryena. Jednakże relacja pomiędzy obojgiem była co najwyżej chłodna, gdyż Daemon kompletnie nie był zainteresowany swoją małżonką, ona zaś doskonale radziła sobie bez niego. Kobieta była też głową rodu Royce’ów, co było jednym z powodów jej tragicznego losu.

W piątym epizodzie Rodu smoka widzimy, że Rhea Royce wyrusza na polowanie. Podczas trasy natrafia na Daemona Targaryena. Krótka rozmowa uświadamia kobiecie, czemu jej mąż przybył do Doliny, której nienawidzi. Niestety, jest już za późno i spada z konia, którego książę celowo wystraszył. W wyniku upadku Rhea jest sparaliżowana, a Daemon dokańcza dzieła kamieniem i odchodzi.

Plan Targaryena jednak się nie powodzi i nie udaje mu się odziedziczyć siedziby rodu, czyli Runestone.

Joffrey Lonmouth (Rycerz pocałunków)

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie? - ilustracja #4
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Plotki o specyficznym guście Laenora Velaryona słyszeli wszyscy na dworze Królewskiej Przystani. Mimo wszystko Targaryenowie i Velaryonowie postanawiają zacieśnić swoje więzy i doprowadzają do ślubu Laenora z Rhaenyrą. Księżniczka rozumie pragnienia swojego przyszłego męża i składa mu propozycję, żeby po prostu pozostali wierni temu, kim są.

Z takiego obrotu spraw zadowolony był Joffrey Lonmouth nazywany Rycerzem pocałunków. W piątym epizodzie, podczas uczty zaślubinowej, mężczyzna podchodzi do ser Cristona Cole’a. Rycerz odgadnął, że członek Gwardii Królewskiej był kochankiem Rhaenyry. W związku z tym chciał porozumieć się z nim, żeby nie wchodzili sobie w drogą i uszanowali decyzję małżonków. To sprowokowało Cole’a, który brutalnie pobił faworyta Laenora, pozbawiając go życia pośród gości obecnych na dworze.

Laena Velaryon

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie? - ilustracja #5
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Niedługo po śmierci Lady Royce, to Laena została kolejną żoną Daemona, co tylko umocniło więź pomiędzy rodami Targaryenów i Velaryonów. Księżniczka następne lata spędziła ze swoim mężem i dwójką dzieci w Pentos. Tęskniła za Westeros, jednak nie było jej dane powrócić w rodzinne strony.

W szóstym epizodzie widzimy, że Laena Velaryon jest w ciąży z trzecim dzieckiem, a poród coraz bardziej się opóźnia. Gdy dochodzi do ważnego wydarzenia, dowiadujemy się, że sprawy są skomplikowane i Daemon musi podjąć tę samą ciężką decyzję, co jego brat Viserys lata temu. Kobieta jednak postanowiła sama zadecydować o swoim losie. Chciała umrzeć jak prawdziwy smoczy jeździec. W tym celu udała się do swojego smoka Vaghara, który spopielił ją oraz nienarodzone dziecko.

Harwin i Lyonel Strong

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie? - ilustracja #6
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Lyonel Strong służył jako Królewski namiestnik, gdy ze służby zwolniony został Otto Hightower. Dla mężczyzny honor i służba były najważniejsze, co pośrednio doprowadziło do jego śmierci. Na dworze nie cichły plotki, że prawdziwym ojcem synów Rhaenyry jest Harwin Strog, syn Lyonela. Informacja rozprzestrzeniała się szybko i sytuację wykorzystał Criston Cole prowokując Harwina.

Dowódca straży dał się ponieść emocjom, co w oczach wielu potwierdziło pomówienia. Młody Strong został zwolniony ze służby, a pragnący zachować się honorowo Lyonel zrezygnował z funkcji namiestnika i z synem wrócił do Harrenhal. Sytuację wykorzystał drugi syn Lyonela, Larys. W szóstym epizodzie mężczyzna wynajął osoby, którym zlecił zamordowanie członków swojej rodziny. Dzięki temu został jej głową i powiększył swoje wpływy u królowej Alicent oraz na dworze.

Vaemond Velaryon

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie? - ilustracja #7
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Ambicja może być zabójcza i przekonał się o tym brat Corlysa Velaryona, Vaemond. Dla młodszego z rodzeństwa krew była najważniejsza, a nie rodzina bez prawdziwych powiązań. Gdy Wąż Morski został ranny i nie wiadomo było, czy przeżyje, doszło do rozprawy w Królewskiej Przystani. Podczas niej miała zapaść decyzja, kto zostanie prawowitym dziedzicem tronu Velaryonów.

Vaemond uważał, że to on powinien być następcą, ponieważ płynie w nim krew starej Valyrii i rodu Velaryonów. Sprowokowany przez Daemona otwarcie nazwał Jacaerysa oraz Lucerysa bękartami. Nie spodobało się to Viserysowi, który od początku uważał obu chłopców za synów Laenora i Rhaenyry. Król poinformował Vaemonda, że obetnie mu za to język, ale szybszy był jego brat, który jednym ruchem ściął połowę głowy brata Corlysa, tym samym kończąc ambicje Velaryona.

Król Viserys I Targaryen

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie? - ilustracja #8
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Od samego początku Rodu smoka mogliśmy zobaczyć, jak trąd powoli wyniszcza ciało Viserysa. Kolejne odcinki pokazywały coraz gorszy stan króla, a kulminacją był ósmy epizod serialu. Na tym etapie władca nie tylko nie miał ręki, ale był również mocno wychudzony, ledwo chodził i nie miał jednego oka. Regularnie także pił makowe mleko, żeby uśmierzyć ogromny ból.

Ostatecznie Viserys zmarł we własnym łóżku, u swego boku mając swoją żonę Alicent. Otępiony środkiem przeciwbólowym pomylił królową ze swoją córką Rhaenyrą i przekazał kobiecie, że wierzy w przepowiednię Aegona i Obiecanego księcia. Alicent zrozumiała słowa, jako namaszczenie jej syna Aegona na następcę, co doprowadza do napięcia pomiędzy obozami „czarnych” i „zielonych”, a w końcu do Tańca Smoków.

Lord Lyman Beesbury i Lord Allun Caswell

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie? - ilustracja #9
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Dziewiąty epizod Rodu smoka pokazuje, jak wieloletnie plany Otto Hightowera w końcu się urzeczywistniają. Podczas zebrania Małej rady okazuje się, że niemal wszyscy jej członkowie od dawna o wszystkim wiedzą i są gotowi do zrealizowania przejęcia władzy przez „zielonych”. Jedynym przeciwnikiem planu jest Lyman Beesbury. Starszy nad monetą pamiętał czasy króla Jaehaerysa i chciał pozostać wierny Rhaenyrze, którą namaścił Viserys. Spotkała go za to śmierć z rąk Cristona Cole’a, który zmiażdżył głowę mężczyzny o stół Małej rady.

Lord Allun Caswell od zawsze był wierny Rhaenyrze. Podczas rozmowy z Ottem Hightowerem postanowił jednak zachować pozory i udać, że uznaje Aegona jako prawowitego władcę. Wkrótce po tym wydarzeniu próbuje wyjechać z Królewskiej Przystani i ostrzec księżniczkę. Tuż przed odjazdem jego plan został pokrzyżowany przez Larysa Stronga. Caswell zostaje zatrzymany przez strażników i powieszony na dziedzińcu jako przykład dla innych.

Książę Lucerys Velaryon

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie? - ilustracja #10
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Finałowy epizod pierwszego sezonu Rodu smoka pokazał wspomniane wcześniej napięcie pomiędzy „zielonymi” i „czarnymi”. Oba obozy potrzebują zebrać sojuszników i z tego powodu Lucerys Velaryon zostaje wysłany do Borrosa Baratheona, żeby przypomnieć mu o zobowiązaniach złożonych przez jego ojca. Na miejscu okazuje się jednak, iż wcześniej dotarł tam Aemond Targaryen, który przekonał Baratheona do przejścia na stronę „zielonych”.

Lucerys postanawia odejść, żeby przekazać wiadomość matce. Jego wuj prowokuje walkę, do której jednak nie dochodzi i młodemu Velarynowi udaje się odlecieć. Trwa jednak komplikująca lot burza, co pozwala Aemondowi dogonić siostrzeńca. Dochodzi do kolejnych prowokacji, które rozsierdzają smoka Lucerysa – Arraxa. Atakuje on Vaghara i dochodzi do tragedii, gdy ogromna bestia jednym kłapnięciem rozrywa mniejszego smoka wraz z jeźdźcem. Przerażony Aemond wie, że właśnie dał powód do wybuchu wojny.

Bonus. Oficjalnie martwy Laenor Velaryon

Ród smoka - kto zginął w 1. sezonie? - ilustracja #11
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Na pewnym etapie pozycja Rhaenyry na dworze królewskim była bardzo słaba, co widzieliśmy w siódmym odcinku serialu. Księżniczka potrzebuje umocnienia, które dałby jej ślub z jej wujem Daemonem Targaryenem. Problemem jest wciąż trwające małżeństwo z Laenorem, a rozwód nie wchodził w grę.

Para dochodzi do wniosku, że trzeba pozbyć się Velaryona w inny sposób, w czym pomaga nowy faworyt i towarzysz księcia, Qarl. Dochodzi do upozorowania śmierci Laenora, który następnie z Qarlem udaje się na inny kontynent, gdzie ich pochodzenie oraz związek nie będzie nikogo interesował.

Nie wszystkie śmierci przedstawione w serialu były zgodne z tym, co opisano w książce. Zdecydowana większość została zmieniona, ale nie wpłynęło to na konstrukcję historii i nie odbiło się negatywnie na jakości serialu. Możemy być jednak pewni, że nie jest to koniec i przyszłe sezony również będą obfitowały w tragiczne odejścia innych bohaterów.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

więcej

kalendarz wiadomości
2022
październik
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.