Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 17 sierpnia 2022, 17:34

Ród smoka - kim jest Rhaenyra Targaryen?

Rhaenyra Targaryen była ambitną kobietą, która już jako dziecko została wyznaczona na następczynię tronu. To między innymi jej duma i upór doprowadzą do wydarzeń znanych jako Taniec Smoka, które odmienią losy całego Westeros. Poznajcie księżniczkę, która znajdzie się w centrum tej wojny.

Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

W rodzinie nie da się uniknąć konfliktów i Targaryenowie nie są tutaj wyjątkiem. Ród smoka przedstawi nam wydarzenia prowadzące do prawdziwej wojny wewnątrz wspomnianego rodu i po jednej stronie konfliktu stanie księżniczka Rhaenyra Targaryen. Ambitna kobieta nie pozwoli, żeby cokolwiek stanęło jej na drodze do Żelaznego Tronu.

Młodość Rhaenyry Targaryen

Rhaenyra Targaryen była córką Viserysa I oraz jego pierwszej żony, Aemmy Arryn. Młoda księżniczka straciła matkę, gdy ta rodziła księcia Baelona. Chłopiec zaś zmarł dzień później. Wtedy Viserys zdecydował, że Rhaenyra zostanie jego następczynią, mimo że dziewczynka nie była jeszcze pełnoletnia.

Król Viserys mógł podjąć taką decyzję, ponieważ księżniczka już w wieku siedmiu lat pierwszy raz latała na młodej smoczycy, Syraxie, z którą stała się nierozłączna. Natomiast po skończeniu ośmiu lat Rhaenyra została mianowana podczaszym Viserysa i towarzyszyła swojemu ojcu podczas uczt, turniejów oraz na dworze.

Przygotowywania do rządzenia nie sprawiły, że księżniczka nie myślała o innych rzeczach. Będąc jeszcze młodą dziewczyną Rhaenyra podkochiwała się w swoim wuju, Daemonie Targaryenie, który przywoził jej egzotyczne prezenty z dalekich wypraw. Bliska więź łączyła ją również z rycerzem Cristonem Colem. Pokonał on w pojedynku Daemona, a zwycięski laur podarował siedmioletniej księżniczce.

W późniejszym czasie Criston dołączył do straży królewskiej, a Rhaenyra nazywała go swoim białym rycerzem. Viserys zezwolił Cole’owi na zostanie osobistym strażnikiem księżniczki.

Gdy ojciec Rhaenyry poślibił Alicentę Hightower, księżniczka miała bardzo dobry kontakt ze swoją macochą. Popsuł on się dopiero w momencie, gdy nowa królowa urodziła dwóch synów i skupiła się na tym, aby to oni odziedziczyli Żelazny Tron. Mimo że Viserys nie zmienił swojej poprzedniej decyzji, to napięcie rosło i doprowadziło do wydarzenia znanego jako Taniec Smoków.

Ród smoka - kim jest Rhaenyra Targaryen? - ilustracja #1
Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022

HBO Max kupisz tutaj

Rhaenyra Targaryen zawsze dążyła do wyznaczonego sobie celu

Najlepszym dowodem na to, że księżniczce zależało na odziedziczeniu Żelaznego Tronu, są wydarzenia, które miały miejsce, gdy ukończyła szesnaście lat. Wtedy przejęła we władanie Smoczą Skałę i z całego Westeros zaczęli zjeżdżać się książęta starający się o rękę młodej Targaryenki.

Ostatecznie poślubiła Laenora Velaryona i to dopiero po groźbach ze strony króla. Viserys poinformował swoją córkę, że jeśli nie zgodzi się na małżeństwo, to utraci prawa do tronu, które Rhaenyra chciała za wszelką cenę zachować. Nie była jednak szczęśliwa w tym małżeństwie. Uważała, że Laenor prędzej zainteresowałby się jej braćmi. Sama miała kochanka, Harwina Stronga. Przez to w królestwie krążyły plotki, że ojcem trójki dzieci Rhaenyry tak naprawdę był właśnie Harwin, a nie Laenor, ponieważ przypominały pierwszego z wymienionych mężczyzn.

Gdy Laenor i Harwin zmarli, Rhaenyra poślubiła swoją młodzieńczą miłość, czyli Daemona Targaryena. W królestwie wybuchł wtedy prawdziwy skandal, a skłóceni przez to bracia pogodzili się dopiero po jakimś czasie. Małżeństwo jednak było trwałe i zakończyła je dopiero śmierć obojga podczas Tańca Smoków.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.