Po prawie 50 latach Steven Spielberg „naprawdę żałuje” i czuje się odpowiedzialny za masakrę tego gatunku zwierząt

Wielki reżyser po latach ma poczucie winy, że jego film przyczynił się do gwałtownego spadku populacji pewnego gatunku zwierząt.

kryminał
8 września 2023
1
Źrodło fot. Steven Spielberg, fot. Gage Skidmore, źródło: Flickr.com, 2017
i

Szczęki to już ikoniczny film grozy i jedno z pierwszych słynnych dzieł Stevena Spielberga. Akcja rozgrywa się w chętnie odwiedzanym przez turystów kurorcie na fikcyjnej wyspie Amity Island. Wakacyjną sielankę przerywa odkrycie na wybrzeżu zwłok młodej dziewczyny. Wszystko wskazuje na to, że mordu dokonał rekin ludojad. Gdy pojawiają się kolejne ofiary, na ratunek przybywa znany łowca rekinów Quint i razem z biologiem morskim Mattem wyrusza na poszukiwania drapieżnika.

Nie od dziś wiadomo, że obraz rekinów w Szczękach jest mocno podrasowany, tak jak zresztą wizerunek większości czarnych charakterów w thrillerach, a zwłaszcza horrorach. Jednak nie wydawało się to tak oczywiste w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy — w porównaniu do dzisiejszych czasów — dostęp do informacji był mocno ograniczony. Zauważmy, że nawet teraz świat istot morskich stanowi wielką zagadkę dla naukowców i badaczy.

Po prawie 50 latach Steven Spielberg „naprawdę żałuje” i czuje się odpowiedzialny za masakrę tego gatunku zwierząt - ilustracja #1
Szczęki, reż. Steven Spielberg, Universal Pictures, 1975

Z powodu przedstawienia rekina w Szczękach jako bezwzględnego, agresywnego zabójcy o wytrzeszczonych oczach, zębach ostrych niczym szable i niebywałej prędkości osiąganej pod wodą, ludzie zaczęli się bać na samą myśl o nim. Mogło to mieć wpływ na fakt, że w latach po premierze filmu rybacy zabijali więcej rekinów.

Zaniepokojenie wyraził sam Steven Spielberg, który w podcaście Desert Island Discs dla BBC powiedział:

To jedna z rzeczy, których wciąż się obawiam. Nie tego, że zostanę zjedzony przez rekina, ale tego, że rekiny w jakiś sposób mają mi za złe ten irracjonalny szał na połów, jaki nastąpił wśród rybaków sportowych po 1975 roku.

Do dziś szczerze żałuję, iż zdziesiątkowano populację rekinów z powodu książki i filmu. Naprawdę, szczerze tego żałuję.

Szczęki powstały na podstawie książki o tym samym tytule wydanej rok wcześniej, której autor, Peter Benchley, także wypowiedział się na temat rekinów w wywiadzie dla Animal Attack Files z 2000 roku:

Gdybym wtedy wiedział to, co wiem teraz, nigdy nie napisałbym tej książki.

Benchley poślubił konserwatorkę środowiska naturalnego i oceanów, a resztę życia spędził jako działacz na rzecz ochrony przyrody, w szczególności rekinów.

Dr Christopher Neff w jednym ze swoich artykułów opisał zjawisko mające usprawiedliwiać tak naprawdę bezcelową eksterminację rekinów. Przytacza tu zarządzone przez władze Zachodniej Australii ograniczenie liczby zwierząt w celu „zwiększenia bezpieczeństwa plażowiczów”. Nazwał ten mechanizm „efektem Szczęk (ang. Jaws effect) i określił jako narzędzie polityczne oparte na tematach z filmu: premedytacji zwierzęcia oraz przekonaniu, że każde spotkanie z rekinem kończy się śmiercią, więc jedynym rozwiązaniem jest ich zabijanie.

Mimo to wielu ekspertów uważa, że obwinianie o spadek populacji rekinów tylko filmu Spielberga nie ma sensu, wskazując przełowienie (odbieranie im pożywienia) i zanieczyszczanie oceanów za główne zagrożenia dla tych zwierząt.

Szczęki są obecnie do obejrzenia na Netfliksie.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Autor: Milena Malinowska

Continental z pierwszymi recenzjami. Spin-off Johna Wicka „sprawia wrażenie zmarnowanego potencjału”

Continental z pierwszymi recenzjami. Spin-off Johna Wicka „sprawia wrażenie zmarnowanego potencjału”

Nowy serial kryminalny naprawia największe problemy Johna Wicka

Nowy serial kryminalny naprawia największe problemy Johna Wicka

Keanu Reeves błagał twórców Johna Wicka 4 o jedną rzecz, ale do końca nie spełnili jego życzenia

Keanu Reeves błagał twórców Johna Wicka 4 o jedną rzecz, ale do końca nie spełnili jego życzenia

Widzieliśmy w Wenecji Ferrari Michaela Manna. Ma świetnego Adama Drivera, ale do ideału brakuje wykończenia

Widzieliśmy w Wenecji Ferrari Michaela Manna. Ma świetnego Adama Drivera, ale do ideału brakuje wykończenia

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16