Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 13 marca 2023, 13:18

Wielki powrót Brendana Frasera został doceniony; aktor wrócił do domu z Oscarem

Dzięki Wielorybowi Brendan Fraser zaliczył spektakularny powrót na wielkie ekrany. Główna rola w nowym filmie Darrena Aronofsky'ego przyniosła mu Oscara za najlepszą rolę męską. Podczas odbierania statuetki aktor nie krył łez.

Źrodło fot. YouTube, Oscars, 2023
i

Walka o Oscara za najlepszą rolę męską była w tym roku niezwykle zacięta. O statuetkę 95. edycji nagród Akademii Filmowej walczyli Brendan Fraser, Austin Butler, Paul Mescal, Bill Nighy i Colin Farrell. Ostatecznie jednak to ten pierwszy sięgnął po prestiżowe wyróżnienie za występ w dramacie Wieloryb, w którym wcielił się w chorobliwie otyłego nauczyciela.

Powrót przez duże „P”

Wchodząc na scenę Fraser zaczął od słów: „A więc tak wygląda multiwersum!”. Z kolei w dalszej części swojej poruszającej przemowy – nawiązując do marynistycznych skojarzeń – dziękował reżyserowi filmu, Darrenowi Aronofsky'emu, oraz autorowi scenariusza, Samuelowi D. Hunterowi. Aktor nie zapomniał również docenić wkładu aktorki Hong Chau, która towarzyszyła mu na planie Wieloryba.

Jestem wdzięczny Darrenowi za rzucenie mi twórczego koła ratunkowego i wciągnięcie na pokład dobrego statku Wieloryb. Scenariusz napisał Samuel D. Hunter, który jest naszą latarnią morską. Panowie, obnażyliście swoje serca wielkości wieloryba, abyśmy mogli zajrzeć w Wasze dusze jak nikt inny i to dla mnie zaszczyt, że zostałem wymieniony obok Was w tej kategorii. Tylko wieloryby potrafią pływać na głębokości talentu Hong Chau – powiedział Fraser.

Aktor wspomniał również o niezwykle wyboistej drodze, jaką przebył przez całą swoją dotychczasową karierę.

Zacząłem pracę w tym biznesie 30 lat temu. Nic nie przychodziło mi łatwo, ale nie doceniałem tego, dopóki to się nie skończyło. Chciałem podziękować za to uznanie – dodał.

Niezniszczalny Brendan Fraser

Przypomnijmy, że przez ostatnie lata Fraser trzymał się z dala od blasku fleszy. Dopiero niedawno aktor ujawnił, co było powodem jego nieobecności na pierwszych stronach gazet. Okazało się, że na początku XXI wieku padł ofiarą molestowania seksualnego. Potem do jego problemów doszły rozwód z ówczesną żoną oraz śmierć matki. To wszystko sprawiło, że Fraser zachorował na depresję. Na szczęście gwiazdor nie poddał się i powrócił w najlepszy możliwy sposób.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej