Obsada 2. sezonu Wiedźmina ujawnia ciekawostki na temat serialu

Odbyła się dziś światowa premiera 2. sezonu serialu Wiedźmin od Netflixa. Pokazany został pierwszy z ośmiu nowych odcinków, a przed nim odbyły się wywiady z aktorami, showrunnerką serii Lauren S. Hissrich i pisarzem Andrzejem Sapkowskim, które okazały się kopalnią ciekawostek.

news
Hubert "hexx0" Śledziewski 16 grudnia 2021
3

Dziś o godzinie 20:00 odbyła się światowa premiera drugiego sezonu serialu Wiedźmin od Netflixa. Wyświetlony został pierwszy z ośmiu nowych odcinków – te będą w komplecie dostępne jutro na owej platformie streamingowej – a przedtem można było wysłuchać wywiadów z autorem wiedźmińskiej sagi Andrzejem Sapkowskim, showrunnerką serii Lauren S. Hissrich, a także aktorami: Henrym Cavillem, Freyą Allan, Anyą Chalotrą, Joeyem Bateyem i Kimem Bodnią. Ich wypowiedzi okazały się kopalnią ciekawostek na temat uniwersum oraz serialu.

„AS” przypomina historię Wiedźmina

Na początku Sapkowski przypomniał realia tworzenia opowiadania Wiedźmin przed 35 laty. Jak stwierdził, napisał pracę na konkurs w czasopiśmie „Fantastyka”, gdyż konkursowe teksty – przynajmniej jego zdaniem – na pewno były czytane (w przeciwieństwie do tych, które nadsyłano na co dzień). Przelatująca muza miała pomóc pisarzowi nakreślić ramy pierwszej opowieści o Geralcie z Rivii. Pan Andrzej, chcąc wyróżnić się na tle innych, postawił na historię fantasy. Okazało się, że podobnie pomyślała większość konkurentów – oprócz laureata głównej nagrody – w efekcie czego popularny „AS” zajął „dopiero” trzecie miejsce.

Został jednak dostrzeżony i zaczął pisać kolejne opowiadania – już nie musząc ograniczać się do 30-stronicowego limitu stron. Tak powstały m.in. Kwestia ceny (na tym etapie Ciri nie miała być tak istotną postacią) oraz Coś więcej – początkowo planowane jako początek „sagi”, a ostatecznie stanowiące jej zawiązanie.

Kolejne lata przyniosły podzieloną na pięć tomów epicką opowieść fantasy – a przynajmniej tak określa ją Andrzej Sapkowski. Pisarz podkreślił, że był zachęcany przez wydawcę do podzielenia ostatniej książki na dwie, lecz – jak twierdzi – nie mógł tego zrobić, bo miał wstęp i zakończenie, ale brakowało mu ewentualnego rozwinięcia.

Aktorzy o 2. sezonie Wiedźmina

Ostatecznie polski pisarz wyszedł na swoje. Efektem są gry studia CD Projekt RED i serial Netflixa, o którego drugim sezonie Anya Chalotra (Yennefer) – obiecująca nam „prawdziwą Yen” – powiedziała, że „nabrał charakteru, stał się bardziej mroczny i…” – „…wolniejszy”, dokończył jej myśl Joey Batey (Jaskier), tłumacząc, że postacie dostaną więcej czasu na ekranie. Aktor dodał później, iż granego przez niego barda nie da się uciszyć, i przytoczył swoją wypowiedź o muzyce z tego wywiadu. Napomknął też, że obsada serialu była zdziwiona, gdy okazało się, iż – niczym jego fikcyjny odpowiednik – potrafi grać na lutni.

A wiecie, że w kolejnych sezonach Wiedźmina może pojawić się więcej polskich lokacji? O tym, dlaczego było to niemożliwe przy nagrywaniu drugiej serii, dowiecie się z poniższej wiadomości.

Szczególnie podekscytowana wydawała się Freya Allan (Ciri), gdyż w końcu mogła wziąć miecz do ręki. Od kręcenia scen z bronią aktorce porobiły się ponoć odciski na dłoniach, ale – jak przyznała – to i tak dużo lepsze niż bieganie po lesie, którego doświadczyła w pierwszym sezonie serialu. „Jej” Ciri, a także Vesemirem (czyli Kimem Bodnią) zachwycony był Henry Cavill (Geralt); stwierdził, że białowłosy wiedźmin wykształca silną więź z tymi dwiema postaciami.

Pytania do widzów, czyli prawdziwe wiedźmińskie ciekawostki

Prawdziwe ciekawostki na temat wiedźminskiego uniwersum pojawiły się na koniec, gdy prowadzący wydarzenie Maciej Orłoś poprosił obsadę o zadanie widzom przygotowanych wcześniej pytań. Pierwsze dotyczyło postaci, jaką Andrzej Sapkowski zamierzał uśmiercić już w pierwszym opowiadaniu. Wiecie, o kogo chodzi? To proste (jedyne, które odgadłem) – o Geralta. Pisarz nie planował bowiem kontynuacji losów wiedźmina. Dopiero w ostatniej chwili zmienił zdanie i darował Białemu Wilkowi życie. Wszystkie pytania znajdziecie w poniższej ramce.

WIEDŹMIŃSKI QUIZ

Pytanie 1. (Lauren S. Hissrich): Jaką postać Andrzej Sapkowski planował uśmiercić już w pierwszym opowiadaniu?

A. Yennefer

B. Ciri

C. Geralta

D. Jaskra

Odpowiedź: C. Geralta

Wyjaśnienie (Maciej Orłoś): „Sapkowski przyznał, że nie planował kontynuacji losów Geralta po pierwszym opowiadaniu; pod koniec zamierzał go uśmiercić. W ostatniej chwili zmienił zdanie i darował Geraltowi życie”.

Pytanie 2. (Henry Cavill): Która z następujących postaci miała pojawić się jednorazowo, ale powróciła w kolejnych historiach, bo spodobała się Sapkowskiemu?

A. Ciri

B. Triss

C. Jaskier

D. Yennefer

Odpowiedź: D. Yennefer

Wyjaśnienie (Maciej Orłoś): „Yen pojawiła się po raz pierwszy w opowiadaniu Granica możliwości [przynajmniej dla Sapkowskiego – większość czytelników zapoznaje się z ową bohaterką w Ostatnim życzeniu – dop. red.]. Miała być wyłącznie zabawną postacią kobiecą w świecie fantasy. Sapkowski powiedział, że wróciła, ponieważ czasami postaci z założenia jednorazowe *przyklejają się* autorowi do pióra”.

Pytanie 3. (Freya Allan): Skąd Andrzej Sapkowski zaczerpnął inspirację dla imienia Ciri?

A. Z ulubionego serialu

B. Dziewczęcej kurtki

C. Swojego motocyklu

D. Ulubionej whisky

Odpowiedź: B. Dziewczęcej kurtki

Wyjaśnienie (Maciej Orłoś): „To może dziwić, a wyjaśnienie jest następujące. Pracując jako handlowiec, Sapkowski przeglądał szwajcarski katalog z odzieżą otrzymany od klienta. Były tam różne modele kurtek dla dziewcząt, nazwane np. Isabel, Susan czy Ciri. Tak mu się spodobało, że nazwał nim jedną z najważniejszych postaci w świecie Wiedźmina”.

Pytanie 4. (Joey Batey): Jaskier pożyczył coś od młodego Andrzeja Sapkowskiego. Co to było?

A. Wizerunek

B. Poezja

C. Miłosne historie

D. Lutnia

Odpowiedź: B. Poezja

Wyjaśnienie (Maciej Orłoś): „Dwie słynne ballady Jaskra to wiersze autorstwa Andrzeja Sapkowskiego z czasów studenckich. Ich głównym celem było zrobienie wrażenia na płci przeciwnej”.

Pierwszy odcinek – jest ziarno prawdy w tym, że 2. sezon ma być lepszy

Zwieńczeniem premiery był seans pierwszego epizodu drugiego sezonu Wiedźmina, który powstał na podstawie opowiadania Ziarno prawdy. Prywatnie martwiłem się o sposób implementacji tej historii na potrzeby serialu, ale uważam, że wyszło naprawdę nieźle. Nie zamierzam jednak spoilerować – jutro przekonacie się sami.

Hubert "hexx0" Śledziewski

Hubert "hexx0" Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

„Największa głupota wszech czasów”. Producent z Netflixa nie jest fanem sposobu, w jaki wydano Fallouta

„Największa głupota wszech czasów”. Producent z Netflixa nie jest fanem sposobu, w jaki wydano Fallouta

Kiedy One Hundred Years of Solitude będzie na Netfliksie?

Kiedy One Hundred Years of Solitude będzie na Netfliksie?

Gdzie obejrzeć The Ministry of Ungentlemanly Warfare? Czy film z Henrym Cavillem będzie w polskich kinach?

Gdzie obejrzeć The Ministry of Ungentlemanly Warfare? Czy film z Henrym Cavillem będzie w polskich kinach?

Reniferek to nowy hit Netflixa. Thriller psychologiczny o stalkerce ma 100% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes i opowiada wstrząsającą historię

Reniferek to nowy hit Netflixa. Thriller psychologiczny o stalkerce ma 100% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes i opowiada wstrząsającą historię

Kiedy premiera Rebel Moon 2 na Netflixie?

Kiedy premiera Rebel Moon 2 na Netflixie?