Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10

Jeśli szukasz świetnego serialu o lekarzach, to dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych naszym zdaniem produkcji, których akcja dzieje się w szpitalu.

news
Zbigniew Woźnicki 18 listopada 2022
5

Seriale opowiadające historie o lekarzach oraz ich pacjentach są z nami od dekad. Mimo upływu lat popularność tego typu tytułów w ogóle nie słabnie – seriale medyczne wciąż przyciągają widzów. Tylko w sumie dlaczego się tak dzieje? Co jest w tej tematyce tak wyjątkowego? Na te pytania istnieje kilka odpowiedzi.

Pewnie jednym z powodów może być dość przyziemny motyw główny serialu. W końcu chodzi o problemy zwykłych ludzi – nieważne, czy ktoś lekarzem, pielęgniarką lub pacjentem. Z każdym z bohaterów jesteśmy w stanie się zidentyfikować i zobaczyć, iż sami moglibyśmy przechodzić przez podobne perypetie.

Poza tym seriale medyczne działają na wyobraźnię. Mimo że często nie oddają w pełni pracy w szpitalu, to i tak są pewną ciekawostką, która pozwala dowiedzieć się czegoś o chorobach, o których nigdy nie słyszeliśmy. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku seriali medycznych, które naszym zdaniem zdecydowanie warto obejrzeć.

Disney+ kupisz tutaj

Amazon Prime Video kupisz tutaj

HBO Max kupisz tutaj

The Knick

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #1
 1. Gdzie obejrzeć: Player, HBO Max
 2. Liczba sezonów: 2
 3. Liczba odcinków: 20

Serial od Cinemax jest jedną z najciekawszych pozycji zestawienia. Akcja The Knick dzieje się w 1900 roku – na naszych oczach zachodzi rewolucja w zakresie chirurgii. Głównym bohaterem jest John Thackery, którego postać była wzorowana na prawdziwym lekarzu Williamie Halstedzie.

Produkcja nie jest w pełni wierna realiom przełomu XIX i XX wieku, ale pozwala chociaż rzucić okiem na dla nas całkowicie inną rzeczywistość. Ówczesna medycyna dopiero się kształtuje, a sami bohaterowie muszą się mierzyć z własnymi problemami, takimi jak uzależnienie od kokainy czy rasizm.

Serial robi największe wrażenie pod względem kostiumów i scenografii. To właśnie dzięki nim zostaje zbudowany cały klimat. The Knick zostało anulowane po dwóch sezonach w 2016 roku, ale jest ponownie dostępne między innymi na HBO Max, a jeśli wierzyć reżyserowi Stevenowi Soderberghowi, produkcja trzeciej serii trwa.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. The Knick

Bez skazy (Nip/Tuck)

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #2
 1. Gdzie obejrzeć: HBO Max
 2. Liczba sezonów: 6
 3. Liczba odcinków: 100

Bez skazy, czyli Nip/Tuck to wciąż dobrze wspominany serial. Historia opowiada przygody dwóch chirurgów plastycznych: Christiana Troya i Seana McNamary. Mężczyźni prowadzą w Miami swoją klinikę dla bogatych. Czarny humor i dramat przeplatają się tu często z naprawdę mocnymi scenami.

Produkcja zasłynęła dzięki bogatemu zobrazowaniu ciężkich operacji plastycznych. Dodatkowo obaj bohaterowie mają całkowicie odmienne podejście do swego zawodu – dla Seana najważniejsza jest uczciwość zarówno w pracy, jak i w życiu, zaś Christianowi chodzi głównie o stały przypływ gotówki oraz dążenie do perfekcji w swoim fachu.

Bez skazy było produkcją, która nie bała się szokować – przewinęły się przez nią motywy pedofilii, kazirodztwa, a nawet nazizmu. Mimo to serial jest najczęściej wspominany przez dużą reprezentację mniejszości seksualnych, które często znajdowały swoje miejsce w serialu.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Bez skazy
 2. Szpital Lenox Hill
 3. Siostra Jackie

Szpital Lenox Hill

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #3
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 1
 3. Liczba odcinków: 9

W niniejszym zestawieniu mamy do czynienia głównie z produkcjami fabularyzowanymi. Wyjątkiem jest tutaj Szpital Lenox Hill, czyli kilkuodcinkowy serial dokumentalny, którego ekipa przez rok śledziła pracę czterech lekarzy tytułowego szpitala w Nowym Jorku: dwóch neurochirurgów, lekarki pogotowia ratunkowego oraz położnej.

Produkcja została nakręcona jeszcze przed wybuchem pandemii w 2020 roku, ale premiera serialu nałożyła się na sam początek walki z wirusem COVID-19, gdy zainteresowanie pracą lekarzy znacznie wzrosło. Cały dokument stara się przedstawić pracę w szpitalu w jak najdokładniejszy sposób.

W Szpitalu Lenox Hill zobaczymy, iż praca lekarzy nie skupia się na jednym zadaniu. To cały ciąg kolejnych czynności, które trzeba wykonać, żeby uratować czyjeś życie. Poznajemy tu także życie bohaterów z bardziej osobistej strony, na przykład gdy dwie wspomniane lekarki muszą się zmierzyć z własnymi ciążami. Dokument Netflixa na pewno pozwala spojrzeć na pracę w szpitalu oraz perypetie pacjentów z innej perspektywy.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Bez skazy
 2. Szpital Lenox Hill
 3. Siostra Jackie

Ostry dyżur (ER)

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #4
 1. Gdzie obejrzeć: HBO Max
 2. Liczba sezonów: 15
 3. Liczba odcinków: 334

Ostry dyżur to prawdziwy fenomen i obok Szpitala na peryferiach jeden z najpopularniejszych seriali medycznych w Polsce. Produkcja do dzisiaj jest uznawana za kultową, a jej dostępność w HBO Max pozwala starszym fanom na nowo przeżyć perypetie ulubionych bohaterów, zaś nowym widzom – zobaczyć, o co ten cały raban.

Jedną z największych zalet Ostrego dyżuru była jego filmowość i chyba nie powinno to nikogo dziwić. W końcu w produkcji pilota Michaelowi Crichtonowi pomagał Steven Spielberg. W połączeniu z wysoką jakością serialu otrzymaliśmy naprawdę wciągające widowisko, które przykuwało do ekranu.

Mimo że na przestrzeni lat obsada się zmieniała, to widzowie i tak wiernie śledzili losy nowych bohaterów. To udowadnia, że produkcja zapewniała wartką akcję: możemy tu śledzić naprawdę dużo emocjonujących wydarzeń – od klasycznych dramatów w szpitalu, po zamachy bombowe i katastrofy samolotów.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Ostry dyżur

The Good Doctor

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #5
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 5
 3. Liczba odcinków: 76

Serial The Good Doctor bardzo szybko podbił serca widzów. Talent aktorski Freddiego Highmore’a sprawił, że jego postać Shauna Murphy’ego nabrała wyrazistości. Młody mężczyzna cierpiący na autyzm i zespół sawanta pracuje jako rezydent w szpitalu. Dla niego często od spraw medycznych większym wyzwaniem są kontakty międzyludzkie.

Mimo mocno zaznaczonej głównej postaci twórcom udało się sprawić, żeby każdy z bohaterów był tak samo ważny. Żadna z postaci nie wydaje się jedynie tłem dla pozostałych, lecz jest tak samo ważnym elementem fabuły. Dzięki temu jesteśmy świadkami dużej ilości rozmaitych wątków, z którymi widzowie mogą się zidentyfikować.

Jednocześnie The Good Doctor nie przesadza z dramatyzowaniem. Twórcy zachowali pewien balans, który jest potrzebny, żeby uwierzyć, iż faktycznie to, co widzimy na ekranie, mogłoby mieć miejsce. Bo w końcu o to chodzi w serialach medycznych – o przyziemność.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. The Good Doctor

Siostra Jackie

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #6
 1. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video
 2. Liczba sezonów: 7
 3. Liczba odcinków: 80

Tak jak John Thackery jest uzależniony od kokainy, tak samo siostra Jackie bierze tabletki niczym draże Tic Tac. Problem bohaterki z opioidami rzucił światło na uzależnienia wśród medyków. Twórcy nie usprawiedliwiają kobiety, lecz pokazują, w jaki sposób lekoman będzie się zachowywał, żeby zdobyć to, na czym mu najbardziej zależy.

Dużo czasu w produkcji poświęcono także relacjom międzyludzkim. Główna bohaterka oraz postacie drugoplanowe regularnie wpadają w problemy sercowe oraz zawodowe – zwłaszcza tytułowa siostra Jackie, która często ryzykuje utratę swojej licencji.

Jednocześnie serial pokazał, jak ważna jest praca pielęgniarek. To często one lepiej znają pacjentów i mogą być w stanie podjąć lepsze decyzje od lekarzy. Siostra Jackie to produkcja, która zapewne nie każdemu się spodoba, ale jest warta sprawdzenia.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Bez skazy
 2. Szpital Lenox Hill
 3. Siostra Jackie

New Amsterdam

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #7
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 4
 3. Liczba odcinków: 76

New Amsterdam to jeden z najnowszych seriali medycznych, który od razu został pokochany przez widownię. Perypetie nowego ordynatora Maxa Goodwina, który za wszelką cenę chce zmienić nie tylko szpital, ale i mentalność lekarzy, mogą przywracać niektórym wiarę w amerykański system opieki zdrowotnej.

Produkcja – tak i Goodwin – stawia pacjentów na pierwszym miejscu. W serialu duży nacisk położony jest na relacje pacjenta z lekarzem, a całość nie dotyczy wyłącznie schorzeń ciała. W New Amsterdam swoje miejsce ma również psychologia.

Jednocześnie serial pokazuje problem przepracowania lekarzy oraz ogromnego wpływu pracy na życie prywatne pracowników szpitala. Serial stawia bohaterów w sytuacjach mających miejsce poza placówką medyczną, co mocno zbliża do nich widzów. Produkcja spotkała się z krytyką związaną z tym, że zbytnio upraszcza pewne aspekty pracy, ale i tak warto sprawdzić samemu, czy seria przypadnie nam do gustu.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. New Amsterdam

Hoży doktorzy (Scrubs)

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #8
 1. Gdzie obejrzeć: Disney+
 2. Liczba sezonów: 9
 3. Liczba odcinków: 182

To mój osobisty faworyt na tej liście, na temat którego napisałem osobny tekst. Hoży doktorzy to nie jest typowy serial medyczny, ponieważ kładzie bardzo duży nacisk na aspekt komediowy, przy czym zabawne sceny płynnie przechodzą w dramatyczne, nie wyrywając jednak widza z immersji.

Kolejne odcinki są przedstawiane najczęściej z perspektywy doktora Johna Doriana, który zaczyna swoją pracę od rezydentury w szpitalu. Serial jednak nie stawia mężczyzny na pierwszym miejscu, a my mamy szansę poznać innych pracowników, którzy starają się odnaleźć swoje miejsce w środowisku pracy.

Całość Hożych doktorów jest dopełniona bardzo dobrą ścieżką dźwiękową. Muzyka została świetnie dopasowana do ukazywanych sytuacji, co dodatkowo buduje klimat. Produkcja jest także często chwalona za dokładność przedstawianych spraw medycznych, co na pewno sprawia, iż serial zasługuje na uwagę.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Hoży doktorzy

Chirurdzy (Grey’s Anatomy)

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #9
 1. Gdzie obejrzeć: Disney+
 2. Liczba sezonów: 19
 3. Liczba odcinków: 400

Chirurdzy to prawdopodobnie największa produkcja w przedstawionym zestawieniu. Z dziewiętnastym sezonem w trakcie wyświetlania oraz licznymi nagrodami produkcja wciąż przyciąga widzów do ekranu. Część tego sukcesu wynika z faktu, iż serial nigdy nie był o lekarzach, ale bardziej o ludziach, którzy nimi są.

Wszelkie medyczne aspekty są tłumaczone w prosty i przystępny sposób, więc widz jest w stanie zrozumieć, co się dzieje, i zaangażować w problem, z którym aktualnie borykają się główni bohaterowie. Pomimo iż na przestrzeni sezonów wielu lubianych doktorów zniknęło, to perypetie Meredith Grey wciąż są oglądane.

A w Chirurgach działo się sporo. Jako widzowie byliśmy świadkami zamachów bombowych, katastrof lotniczych, strzelaniny w szpitalu, wypadków karetek. Było tego sporo i jeśli ktoś lubi dużą liczbę dramatów, to podczas oglądania produkcji nie będzie mógł oderwać wzroku od ekranu.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Chirurdzy

Dr House

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #10
 1. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video
 2. Liczba sezonów: 8
 3. Liczba odcinków: 177

Żeby zdobyć serca widzów, można być genialnym cynikiem, który nienawidzi siebie – udowodnił to diagnosta Gregory House. Produkcja, w której pewny siebie, uzależniony od vicodinu lekarz rozwiązuje skomplikowane problemy medyczne, przyciągnęła widzów niczym gigantyczny magnes.

Obsada jest świetna, ale to sam House niewątpliwie gra pierwsze skrzypce. I niemal zawsze ma rację, przynajmniej w sprawach medycznych. Jego autodestrukcyjne zachowanie wpływa jednak negatywnie na jego współpracowników, nie każdy jest w stanie na dłuższą metę obcować z diagnostą.

Serial charakteryzuje się dosyć specyficznym podejściem do tematu. Lekarze z załogi House’a nie stronią od włamań i naruszania prywatności pacjentów. Wszystko po to, żeby dowiedzieć się prawdy o tym, co danemu człowiekowi dolega. Dr House jest serialem takim, jak jego bohater: albo się go pokocha, albo znienawidzi.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Dr House

Player.pl kupisz tutaj

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

„Najlepszy scenariusz, jaki kiedykolwiek czytałem”. Channing Tatum dalej chciałby zrobić anulowany 23 Jump Street, na który mają dobry pomysł

„Najlepszy scenariusz, jaki kiedykolwiek czytałem”. Channing Tatum dalej chciałby zrobić anulowany 23 Jump Street, na który mają dobry pomysł

Kiedy Slow Horses powróci z z 4. sezonem? Znamy dokładną datę premiery

Kiedy Slow Horses powróci z z 4. sezonem? Znamy dokładną datę premiery

„Absolutne arcydzieło”. Quentin Tarantino uwielbia kontynuację horroru z lat 80., która okazała się klapą finansową

„Absolutne arcydzieło”. Quentin Tarantino uwielbia kontynuację horroru z lat 80., która okazała się klapą finansową

„Czuję się jak idiota”. Eddie Murphy wciąż żałuje, że odrzucił jeden z największych hitów lat 80

„Czuję się jak idiota”. Eddie Murphy wciąż żałuje, że odrzucił jeden z największych hitów lat 80

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?