Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 sierpnia 2022, 17:13

autor: Ania Orzech

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10

Szpitalne perypetie to jeden z tych motywów, które nigdy się nie starzeją. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu najlepszych naszym zdaniem odcinkowych produkcji o lekarzach, które warto obejrzeć w 2022 roku.

W prawdziwym życiu szpital nie kojarzy nam się z niczym dobrym, jednak filmy i seriale o dzielnych lekarzach, którzy walczą o życie swoich pacjentów, cieszą się niesłabnącą od lat popularnością. Mówi się, że najszczersze pocałunki są na lotniskach, a prawdziwe uczucia wychodzą na jaw w salach szpitalnych. To sprawia, że produkcje o motywach medycznych pozwalają ukazać wzruszające i przede wszystkim bardzo ludzkie i zarazem bliskie widzowi sytuacje.

W ostatnich latach powstało całkiem sporo seriali traktujących o tej tematyce, a w przyszłości bez wątpienia czeka nas ich jeszcze więcej. Aby było Wam łatwiej odnaleźć się w natłoku wszystkich tych pozycji, przygotowaliśmy zestawienie przedstawiające najlepsze naszym zdaniem seriale medyczne, które warto obejrzeć w 2022 roku. Znajdziecie tu dziesięć tytułów – od komedii, przez dramaty, aż po obyczajówki.

The Knick

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #1
 1. Gdzie obejrzeć: Player
 2. Liczba sezonów: 2
 3. Liczba odcinków: 20

The Knick to opowieść o tym, jak wyglądała medycyna przed wielkimi reformami. Ten krótki, bo zaledwie dwudziestoodcinkowy serial przedstawia życie personelu szpitala Kinckerbocker z USA, który dzień w dzień zmaga się z różnymi problemami – począwszy od braku pieniędzy, przez brak leków, konflikty osobiste, aż po napięcia na tle rasowym oraz uzależnienia od narkotyków. The Knick to według wielu jeden z najlepszych oraz najbardziej nietuzinkowych seriali ostatnich lat. Pomimo iż od zakończenia emisji na stacji Cinemax minęło siedem lat, tytuł wciąż broni się oryginalnością, techniką realizacji, niepowtarzalnym klimatem oraz genialnie napisanymi postaciami.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. The Knick

Bez skazy

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #2
 1. Gdzie obejrzeć: HBO Max
 2. Liczba sezonów: 6
 3. Liczba odcinków: 100

Serial Bez skazy w Stanach Zjednoczonych uważany jest za produkcję wręcz kultową. Ten znany za granicą pod niewiele mówiącą nazwą Nip/Tuck komediodramat skupia się na Seanie McNamarze oraz Christianie Troyu – przyjaciołach ze studiów, którzy razem prowadzą jedną z prywatnych klinik w Miami. Już od pierwszych odcinków widać, że są od siebie zupełnie różni. Jeden to spokojny i oddany facet będący głową rodziny, a drugi to typowy Casanova, który ciągle wpada w jakieś tarapaty i dla utrzymania firmy wikła się w różnego rodzaju brudne interesy. Serial charakteryzuje się niezwykłym klimatem oraz niesie za sobą pewien morał – powierzchowność człowieka jest tylko płaszczem dla tego, jaki jest naprawdę.

Szpital Lenox Hill

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #3
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 1
 3. Liczba odcinków: 9

W tym serialu poznajemy od środka, jak wygląda codzienność czterech lekarzy z nowojorskiego szpitala Lenox Hill. Ukłony w stronę twórców należą się za udaną próbę ukazania historii bohaterów z pełnym realizmem. Dzięki temu widzimy, na czym polegają codzienne zmagania lekarzy. Nie ma tu miejsca na kompromisy. Jest tylko realny świat medycyny zaprezentowany bez koloryzowania. Szpital Lenox Hill to bardzo dobry serial dokumentalny, który przedstawia medyków jako zwykłych ludzi, ukazując ich emocje związane z ratowaniem życia ludzkiego i codziennym obcowaniem ze śmiercią.

Ostry dyżur

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #4
 1. Gdzie obejrzeć: HBO Max
 2. Liczba sezonów: 15
 3. Liczba odcinków: 334

Ostry dyżur śmiało możemy uznać za serial legendę. To tytuł, który ukształtował wszystkie późniejsze serie medyczne. Co ciekawe, emisja Ostrego dyżuru miała zakończyć się po jednym sezonie, jednak jego popularność sprawiła, że dane nam było cieszyć się tą produkcją przez lata. Serial opowiada o lekarzach pracujących na co dzień w County General Hospital w Chicago. Jest to placówka, w której mają miejsce zarówno zwykłe, jak i niewiarygodne przypadki medyczne, które przedstawiane są na przemian z prywatnymi losami bohaterów – ich życiem oraz wzlotami i upadkami. Ogromną siłą Ostrego dyżuru jest obsada aktorska, która po prostu zachwyca. Na ekranie przewijają się takie sławy, jak George Clooney, Anthony Edwards, Sherry Stringfield czy Paul McCrane.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Ostry dyżur

The Good Doctor

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #5
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 5
 3. Liczba odcinków: 76

The Good Doctor to jeden ze świeższych tytułów w bibliotece Netflixa. Tym, co wyróżnia serial na tle wielu innych, jest główny bohater. Shaun Murphy to lekarz z ogromnymi ambicjami. Cierpi on jednak na zespół sawanta oraz autyzm, co stawia kwestie jego zatrudnienia pod dużym znakiem zapytania. Młody medyk nie zamierza się jednak poddawać, a pewien splot wydarzeń powoduje, że ma szanse się wykazać. Poruszana tematyka i świetna kreacja Freddiego Highmore'a sprawiają, że jest to serial, któremu warto poświęcić swój czas. Wielkim plusem tej serii jest próba przełamania stereotypów i normalizacji osób ze spektrum.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. The Good Doctor

Siostra Jackie

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #6
 1. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video
 2. Liczba sezonów: 7
 3. Liczba odcinków: 80

Siostra Jackie przez siedem lat emisji zdążyła zgarnąć aż pięć nagród EMMY i niezliczone nominacje. To serial, który zdecydowanie bardziej skupia się na losach głównej bohaterki niż na pacjentach. Nie obyło się bez kontrowersji, gdyż jest to historia tytułowej Jackie Peyton – uzależnionej od leków przeciwbólowych pielęgniarki z Nowego Jorku, pracującej w szpitalu Wszystkich Świętych. Całość ma za zadanie jednak pokazać, jak dużym problemem może być powszechny i stosunkowo łatwy dostęp do narkotyków oraz to, że nie są one lekiem na wszystkie problemy, jakich doświadczamy.

New Amsterdam

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #7
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 4
 3. Liczba odcinków: 76

Akcja serialu zaczyna się w momencie, gdy Max Goodwin zostaje nowym dyrektorem szpitala o tytułowej nazwie – New Amsterdam. Podejmuje on walkę z krzywdzącym pacjentów systemem oraz wprowadza niekonwencjonalne programy medyczne, o które musi walczyć z zarządem placówki. New Amsterdam to bardzo ciekawy, przyjemny w odbiorze i wciągający serial. Bardzo szybko możemy poznać i pokochać takich bohaterów, jak Dr Bloom czy Dr Sharpe, a wyzwania, jakie postawili przed nimi twórcy, można odnieść także do życia osobistego. To tytuł pełen nadziei, jednak nie zabrakło tu także gorzkich i wzruszających historii.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. New Amsterdam

Hoży doktorzy (Scrubs)

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #8
 1. Gdzie obejrzeć: Disney+
 2. Liczba sezonów: 9
 3. Liczba odcinków: 182

Na najniższym stopniu podium znalazł się serial Hoży Doktorzy znany za granicą jako Scrubs. To komedia, która przez długie lata bawiła ludzi na całym świecie i po dziś dzień uznawana jest za jedną z najzabawniejszych produkcji w dziejach. Fabuła opiera się na perypetiach załogi Szpitala Świętego Serca, która jest wyjątkowo osobliwa. W serialu znajdziemy całą gamę barwnych postaci, takich jak szemrany ordynator, geekowaty, wiecznie rozmarzony główny bohater czy chirurdzy z bardzo specyficznymi odchyleniami. Mimo szaleństwa realizacyjnego i faktu, że dramatyczne i wręcz tragiczne wydarzenia ukazane są z wielką dawką żartu i ironii, wielu uznaje, że w Hożych doktorach znaleźć można sporo prawdy o zawodzie lekarza.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Hoży doktorzy

Chirurdzy

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #9
 1. Gdzie obejrzeć: Disney+
 2. Liczba sezonów: 18
 3. Liczba odcinków: 400

Chirurdzy to jedna z najpopularniejszych i zarazem najlepszych produkcji na świecie podejmujących tematykę szpitalną. Serial doczekał się całej masy nagród i prawdopodobnie pod tym względem ustępuje niewielu innym. Seria znana również jako Grey’s Anatomy opowiada o pracy grupy chirurgów. Główną bohaterką jest młoda i ambitna Meredith Grey, którą świetnie zagrała Ellen Pompeo. Nie jest ona jednak jedyną stażystką – wraz z nią do załogi dołącza kilkoro innych utalentowanych ludzi, którzy zamierzają rozwinąć swoją lekarską karierę. Nie brakuje tutaj osobistych dramatów, gdyż nie każdego pacjenta da się uratować, a ze względu na częsty brak jednoznacznych rozwiązań lekarze bywają omylni.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Chirurdzy

Dr House

Najlepsze seriale o lekarzach 2022, nasze top 10 - ilustracja #10
 1. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video
 2. Liczba sezonów: 8
 3. Liczba odcinków: 177

Bądźmy szczerzy. Na tym tronie nie mógł zasiąść nikt inny. Dr House to jeden z najpopularniejszych seriali w historii telewizji – bez podziału na gatunki. To opowieść o charyzmatycznym lekarzu, który wraz ze swoim zespołem rozwiązuje niesamowite zagadki medyczne, próbuje zdiagnozować i leczyć pacjentów przejawiających różne dziwne objawy, których źródeł nie udało się do tej pory ustalić. Dr. House’a nie da się pomylić z jakąkolwiek inną serią, a obok tego tytułu trudno przejść obojętnie. Tym, co stanowiło o jego fenomenie, była genialna postać głównego bohatera, który wybijał się na tle innych charyzmatycznych lekarzy z telewizji. Dr House to tytuł absolutnie obowiązkowy nie tylko dla miłośników szpitalnych perypetii.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Dr House