Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 26 lutego 2022, 14:32

autor: Patryk Kubiak

Najlepsze seriale fantasy 2022, nasze top 10

Seriale fantastyczne coraz częściej podbijają nasze serca. Większy niż niegdyś budżet na efekty specjalne, dojrzalsze historie, a także niesztampowe zwroty akcji – fantastyka bodaj nigdy nie miała się tak dobrze. Oto więc 10 tego przykładów.

Wszyscy kochamy seriale. W ostatnim czasie szczególną popularność zdobywają zwłaszcza seriale science fiction i fantasy – i to tym ostatnim poświęcimy w niniejszym materiale nieco miejsca. Sprawdzimy, po które produkcje nadal warto sięgnąć w 2022 roku. Będą to głównie obrazy, które swą premierę miały w minionych miesiącach, ale nie zabraknie rodzynków starszych, ale za to takich, który wpłynęły nie tylko na własny gatunek, lecz również na programy telewizyjne w ogóle. Oto więc top 10 seriali fantastycznych na 2022 rok!

10. Hellbound (Ji-ok)

Najlepsze seriale fantasy 2022, nasze top 10 - ilustracja #1

Gdzie obejrzeć: Netflix

Nasze zestawienie rozpoczynamy produkcją koreańską z pogranicza fantastyki i sci-fi, która przedstawia własną wizję czegoś na kształt sądu ostatecznego. Oto na Ziemię przybywają tajemnicze pozaziemskie istoty, które skupiają swą uwagę na „grzesznikach”. Wydają więc na nich wyroki i zsyłają je do piekła. Dosłownie. Wkrótce prowadzi to do powstania sporej rzeszy wyznawców nowej, boskiej sprawiedliwości. Jeżeli chodzi o koncept, Hellbound to jedna z ciekawszych pozycji w rankingu.

9. Koło czasu (The Wheel of Time)

Najlepsze seriale fantasy 2022, nasze top 10 - ilustracja #2

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

Koło czasu śledzi losy pewnej uzdolnionej magicznie kobiety, Moiraine, członkini potężnej, żeńskiej organizacji Aes Sedai. Jej zadanie jest proste i skomplikowane jednocześnie: wyrusza w niebezpieczną podróż po świecie, by pomóc jednemu z pięciu młodych ludzi odkryć ich przeznaczenie. Przepowiednia mówi bowiem, że jeden z nich ma być Smokiem Odrodzonym, który albo ocali, albo zniszczy ludzkość. Choć brzmi to wszystko dosyć generycznie, to warto dać temu serialowi szansę!

8. Cień i kość (Shadow and Bone)

Najlepsze seriale fantasy 2022, nasze top 10 - ilustracja #3

Gdzie obejrzeć: Netflix

Kolejna pozycja to obraz, który garściami czerpie z rzeczywistości. Oparte na młodzieżowej prozie Leigh Bardugo Cień i kość to wariacja na temat powojennej Europy, która okraszona jest sporą dozą magii. Mimo że główna linia fabularna opiera się na – jakżeby inaczej – ratowaniu świata przez grupkę wybrańców, to serial jest mocny w innych, nieoczywistych elementach. Znalazło się tu miejsce dla wątków trudnej akceptacji własnej inności, a twórcy kreują bohaterów w zaskakująco ludzki, niekorporacyjny sposób. Z uwagi na to i na ciekawy setting zachęcam każdego fana fantastyki, by skupił uwagę na Cieniu i kości.

7. DOTA: Dragon’s Blood

Najlepsze seriale fantasy 2022, nasze top 10 - ilustracja #4

Gdzie obejrzeć: Netflix

Pierwszy, ale nie ostatni w naszym rankingu serial animowany. DOTA to bardzo dobre, klimatyczne i wciągające anime na podstawie popularnej gry komputerowej, które zachwyca widzów baśniowymi smokami, elfami i wszelkimi innymi znanymi z high fantasy istotami. Choć animacja jest barwna i robi wrażenie, to wielowątkowa historia potrafi być brutalna, a przy tym emocjonująca. Nie jest to bynajmniej produkcja skierowana do najmłodszych, ale to – w połączeniu z kontrastującą w tej materii kreską – tylko dodaje obrazowi uroku.

6. Łasuch (Sweet Tooth)

Najlepsze seriale fantasy 2022, nasze top 10 - ilustracja #5

Gdzie obejrzeć: Netflix

Łasuch to jedno z większych zaskoczeń zeszłego roku, jeżeli chodzi o seriale fantastyczne – przynajmniej dla autora tego tekstu. Nie dawałem pozornie prostej i familijnej opowieści za dużych szans na podbicie mojego serca. I bardzo się myliłem. Bo mimo kreacji bohaterów oraz świata, które przywodzą na myśl produkcje stworzone dla całej rodziny, Łasuch jest dramatem fantasy pełną gębą. A twórcy starają się w nim przekazać publiczności nieco więcej niż rozrywkę.

5. Smoczy książę (The Dragon Prince)

Najlepsze seriale fantasy 2022, nasze top 10 - ilustracja #6

Gdzie obejrzeć: Netflix

Smoczy książę to drugie w tej topce anime. Staram się na ogół uciekać od tego zwrotu, ale jeżeli miałbym określić ten serial jednym epitetem, byłoby to słowo „epicki”. Niech za znak jakości zostanie przez was uznany fakt, że jednym z autorów Smoczego księcia jest główny scenarzysta Awatara: Legendy Aanga. Wiadomo, że to samo w sobie nie musiało oznaczać sukcesu. A jednak – udało się!

4. Loki

Najlepsze seriale fantasy 2022, nasze top 10 - ilustracja #7

Gdzie obejrzeć: aktualnie serial nie jest dostępny

Ze świata epickiego udajemy się w bardziej przyziemne rejony, jeżeli tak można nazwać wciągającą opowieść o losach nordyckiego boga psot, spopularyzowanego przez serię Avengers: Lokiego. To serial, który mógłby zaistnieć w kilku różnych rankingach, zarówno seriali fantastycznonaukowych, jak i tych o superbohaterach. U nas także zasłużył na dobre miejsce, bo to kawał znakomitej roboty – przede wszystkim scenopisarskiej. Loki napisany jest świetnie, a dialogami z tej produkcji będziecie długo posługiwać się w codziennej mowie długo po zakończeniu seansu.

3. Gra o tron (Game of Thrones)

Najlepsze seriale fantasy 2022, nasze top 10 - ilustracja #8

Gdzie obejrzeć: HBO GO, Play Now, Player, Polsat Box Go, Canal+ Online

Król jest nagi, można by rzec. Jeszcze parę lat temu nie sądziłem, że w zestawieniu podobnych obrazów mógłbym nie umieścić Gry o tron na najwyższym stopniu podium. Po rozczarowującym zakończeniu i ochłonięciu z emocji, które niosły ze sobą premiery kolejnych epizodów, uczciwie rozliczam jednak twórców oraz odbieram serii kilka oczek. Z pewnością serial ten wyniósł programy telewizyjne na nowy, niewidziany wcześniej poziom, ale twór przełomowy nie zawsze oznacza produkt najlepszy. Tak jest, niestety, moim zdaniem w tym przypadku. Niemniej jednak: Gra o tron to nadal jeden z obrazów, przy którym można postawić wiele „naj-„.

2. Awatar: Legenda Aanga (Avatar: The Last Airbender)

Najlepsze seriale fantasy 2022, nasze top 10 - ilustracja #9

Gdzie obejrzeć: Netflix, Play Now, Viaplay

Po Grze o tron nadszedł czas na drugi serial, który już zapracował sobie na miano kultowego. Wspomniany już wyżej Awatar: Legenda Aanga to niezwykle popularne na całym świecie anime, które – w odróżnieniu od GoT – dobrze wykorzystało cały dany mu czas. Produkcję zakończono w 2008 roku, czyli czternaście lat temu, a jest to nadal jeden z moich ulubionych seriali w tym rankingu. Mimo że obejrzałem ich w tym czasie niezliczoną ilość, także kilka animowanych (choć za speca czy miłośnika anime nie mogę się uznać), to Awatar zawsze będzie w mich oczach unikatowy.

1. Arcane

Najlepsze seriale fantasy 2022, nasze top 10 - ilustracja #10

Gdzie obejrzeć: Netflix

Szczyt tego zestawienia zdobył inny serial, jednak również animowany. Arcane zachwycałem się już w filmomaniakowej recenzji, gdzie nazwałem ją „najpiękniejszą ekranizacją gry, jaka kiedykolwiek powstała”, a także pisałem:

Do seansu Arcane, serialu animowanego stworzonego w oparciu o grę studia Riot Games – League of Legends – przystępowałem nieufnie. Dla zasady. Nie ufam produkcjom kinowym czy telewizyjnym opartym na grach. Oj, jak bardzo się myliłem…

Zdanie to potwierdzam po czasie. Zaskakująco niski próg wejścia dla mnie – jako niefana League of Legend – wraz z połączeniem mnogości smaczków, które mogłem wyłapywać, ponieważ kiedyś styczność z grą Riot Games miałem, stanowiły strzał w dziesiątkę. Prócz tego genialna animacja, znana z cinematików deweloperów, oraz zaskakująco dojrzała historia. Warto było czekać, aż Riot weźmie się za tę ekranizację, choć przed premierą nie miałem pojęcia, że jej wyczekiwałem!

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

kalendarz wiadomości
2022
luty
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
    1 2 3 4 5

6

7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.