Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 10 sierpnia 2022, 16:34

autor: Ania Orzech

Najlepsze polskie seriale 2022, nasze top 10

Polskie seriale często kojarzą sięz M jak miłość czy Klanem. Na szczęście istnieją rodzime produkcje, z których możemy być dumni, nawet na tle zagranicznej konkurencji. Oto top 10 polskich seriali, które warto obejrzeć w 2022 roku.

Wielu widzów, słysząc hasło „polskie seriale”, pomyśli o słynnych telenowelach, wśród których do najpopularniejszych należą m.in. M jak miłość, Klan, Na dobre i na złe, Pierwsza miłość czy Na wspólnej. Jeśli sądzicie, że potencjał polskich cykli tego typu kończy się właśnie na tych tytułach, to jesteście w błędzie. Prężnie rozwijający się rynek platform VOD w ostatnich latach sprawił, że dziś możemy cieszyć się masą świetnych wieloodcinkowych produkcji z naszego kraju. Jak również miniseriali, seans z którymi – dzięki skondensowanej fabule i małej liczbie odcinków – jesteśmy w stanie zaliczyć nawet w jeden wieczór.

Przedstawiamy top 10 najlepszych naszym zdaniem polskich seriali, które warto obejrzeć w 2022 roku. Znajdziecie tutaj tytuły zawierające wątki kryminalne, komediowe, sensacyjne czy obyczajowe.

 • 10. Czas honoru
 • 9. Ranczo
 • 8. Wataha
 • 7. Pitbull
 • 6. Chyłka
 • 5. Kruk
 • 4. Głęboka woda
 • 3. Król
 • 2. Glina
 • 1. Ślepnąc od świateł

Czas honoru

Najlepsze polskie seriale 2022, nasze top 10 - ilustracja #1
 1. Gdzie obejrzeć: TVP VOD
 2. Liczba sezonów: 7
 3. Liczba odcinków: 90
 4. Reżyseria: Michał Kwieciński, Michał Ros, Wojciech Wójcik, Grzegorz Kuczeriszka, Waldemar Krzystek, Michał Rogalski

Seriali o tematyce historycznej powstało mnóstwo, jednak niewiele z nich wzbudza w widzach tak wielkie emocje jak Czas honoru. Z jednej strony produkcja ta absolutnie nie oddaje realiów okresu drugiej wojny światowej, a oglądając dwa pierwsze sezony, można odczuć swego rodzaju sielankowość, zaś walka z okupantem często schodzi na dalszy plan. Z drugiej strony jednak Czas honoru ma wiele zalet, które zagwarantowały mu miejsce w tym zestawieniu. Twórcom znakomicie udało się odwzorować ówczesną Warszawę, a zmyślnie wplecione w treść archiwalne zdjęcia nadają serii charakterystyczny ton.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Czas honoru
 2. Ranczo

Ranczo

Najlepsze polskie seriale 2022, nasze top 10 - ilustracja #2
 1. Gdzie obejrzeć: TVP VOD, Netflix
 2. Liczba sezonów: 10
 3. Liczba odcinków: 130
 4. Reżyseria: Wojciech Adamczyk

„To tylko sny, szalone sny, są tutaj jak wszędzie” – te słowa z utworu kończącego każdy odcinek Rancza idealnie opisują to, co dzieje się w tym kultowym serialu. 5 marca 2006 roku na antenie TVP1 wyemitowano pierwszy odcinek tej komediowej serii, która dziś uważana jest za ponadczasową. Opowieść o mieszkańcach podlaskiej prowincji, a konkretnie miejscowości Wilkowyje, bardzo sprawnie przemyca do pozornie prostej fabuły mnóstwo treści edukacyjnych, które pozwoliły między innymi odejść od stereotypowego i naiwnego przedstawiania polskiej wsi. Mimo zakończenia emisji Ranczo wciąż jest jednym z najchętniej oglądanych tytułów stacji TVP Seriale.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Czas honoru
 2. Ranczo

Wataha

Najlepsze polskie seriale 2022, nasze top 10 - ilustracja #3
 1. Gdzie obejrzeć: HBO Max, Player
 2. Liczba sezonów: 3
 3. Liczba odcinków: 18
 4. Reżyseria: Michał Gazda, Katarzyna Adamik, Jan P. Matuszyński

Wataha to jeden z tych seriali, które rozkręcają się z sezonu na sezon, by potem zaskoczyć świetnym i satysfakcjonującym finałem. Historia rozpoczyna się od zamachu bombowego, w którym giną oficerowie jednej z jednostek straży granicznej. To właśnie wtedy poznajemy Wiktora Rebrowa, głównego bohatera, któremu jako jedynemu udaje się przeżyć. Akcję Watahy osadzono w Bieszczadach, dzięki czemu oglądamy masę zapierających dech w piersiach ujęć. Serial może pochwalić się również wieloma ciekawymi bohaterami, a każdy z nich jest na swój sposób charakterystyczny.

HBO Max kupisz tutaj

{ramkaszara]

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Wataha

{/ramkaszara}

PitBull

Najlepsze polskie seriale 2022, nasze top 10 - ilustracja #4
 1. Gdzie obejrzeć: TVP VOD
 2. Liczba sezonów: 3
 3. Liczba odcinków: 31
 4. Reżyseria: Patryk Vega

Patryk Vega jest reżyserem, którego albo się kocha, albo nienawidzi. Znany jest ze swoich kontrowersyjnych produkcji, które dziś spotykają się z dużą dozą krytyki. Jednak trzeba przyznać, że tak dobre seriale kryminalne jak Pitbull zdarzają się bardzo rzadko. Akcja toczy się w środowisku policjantów z tzw. „terroru”, czyli Wydziału Walki z Terrorem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji, którzy nie tylko muszą mierzyć się z przestępczością, ale również z głupotą przełożonych i nienaruszalnymi procedurami. Oglądając Pitbulla, można odnieść wrażenie, jakby śledziło się dokument kręcony na żywo.

{ramkaszara]

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Pitbull

{/ramkaszara}

Chyłka

Najlepsze polskie seriale 2022, nasze top 10 - ilustracja #5
 1. Gdzie obejrzeć: Player
 2. Liczba sezonów: 5
 3. Liczba odcinków: 32
 4. Reżyseria: Łukasz Palkowski, Marek Wróbel

Chyłka to serial, którego scenariusz oparto na cenionej książce Remigiusza Mroza. Główną bohaterką jest tytułowa Joanna Chyłka, zimna, nieustępliwa, ale również niesamowicie inteligenta prawniczka, która podejmuje się pewnej bardzo trudnej sprawy. Musi bowiem obronić w sądzie rodziców podejrzanych o zabójstwo córki. Nieszczęśliwe zbiegi okoliczności i wypadki sprawiają, że fabuła szybko wciąga i ma się ochotę na kolejne odcinki. Warto też wspomnieć o kapitalnej grze aktorskiej Magdaleny Cieleckiej, która idealnie pasuje do roli niepokornej pani mecenas. Chyłka to doskonała propozycja nie tylko dla czytelnikowi bestsellerów Remigiusza Mroza, ale i dla wszystkich, którzy chcą obejrzeć dobry polski serial.

{ramkaszara]

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Chyłka

{/ramkaszara}

Kruk

Najlepsze polskie seriale 2022, nasze top 10 - ilustracja #6
 1. Gdzie obejrzeć: Canal+
 2. Liczba sezonów: 2
 3. Liczba odcinków: 12
 4. Reżyseria: Maciej Pieprzyca

Serial opowiada historię tytułowego Adama Kruka, łódzkiego policjanta, który zmaga się z problemami związanymi zarówno z pracą, jak i z życiem prywatnym. Brzmi banalnie, prawda? Nic bardziej mylnego. Sytuacja jest bowiem dużo bardziej złożona, jednak – aby nie zdradzać Wam zbyt wiele – postanowiłam ująć to w ten właśnie sposób. To świetna produkcja z bardzo konkretnym zamysłem, która krok po kroku rozdrapuje stare rany Kruka. Serial idealnie łączy polskie realia z mrocznym, niepokojącym kryminałem. W tym miejscu warto wspomnieć, że trzeci sezon zadebiutuje na platformie Canal+ jeszcze w tym roku.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Kruk

Canal+ Premium kupisz tutaj

Głęboka woda

Najlepsze polskie seriale 2022, nasze top 10 - ilustracja #7
 1. Gdzie obejrzeć: TVP VOD, Netflix
 2. Liczba sezonów: 2
 3. Liczba odcinków: 25
 4. Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz, Katarzyna Adamik, Olga Chajdas

Głęboka woda to serial, który zadebiutował w 2011 roku w TVP. Produkcja ta cieszyła się zainteresowaniem widzów oraz miała naprawdę dobre recenzje, co doprowadziło do powstania w 2013 roku drugiego sezonu. Później zdecydowano się jednak zakończyć emisję, przez co tytuł ten niejako popadł w zapomnienie. W momencie pojawienia się na Netflixie serial otrzymał drugie życie, a publiczność doceniła Głęboką wodę za autentyczność, dobry scenariusz oraz doskonałe aktorstwo. Śledzimy tu losy grupy osób pracujących w jednym z ośrodków pomocy społecznej, a akcja każdego z odcinków koncentruje się na jakiejś wymagającej interwencji sprawie.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Głęboka woda

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

Król

Najlepsze polskie seriale 2022, nasze top 10 - ilustracja #8
 1. Gdzie obejrzeć: Canal+, Player
 2. Liczba sezonów: 1
 3. Liczba odcinków: 8
 4. Reżyseria: Jan P. Matuszyński

Na najniższym stopniu podium znalazł się serial Król powstały na podstawie książki Szczepana Twardocha o tym samym tytule. Wielu uważa go za jeden z najlepszych polskich serii ostatnich lat. Nic w tym dziwnego, gdyż to nie tylko bardzo udana adaptacja cenionej powieści, ale też produkcja, która broni się jako samodzielna całość. By nie zdradzać za wiele z fabuły, zaznaczę tylko, że historia śledzi losy członków żydowskiego gangu, którym kieruje socjalista – Kum Kaplica. Grupa ta szerzy postrach na ulicach, a pewien bokser ma wielką ochotę na przejęcie tronu króla stolicy. W tle mamy zaś polityczny spisek, który może zmienić układ sił zarówno w Warszawie, jaki i w całym kraju. Król robi bardzo dobre wrażenie od strony realizacji, a scenografia wydaje się nieźle oddawać klimat przedwojennej Warszawy. Jedną z największych zalet tego serialu są aktorzy i chemia, jaką udało się między nimi uzyskać. Tutaj każda kreacja odznacza się czymś charakterystycznym.

Glina

Najlepsze polskie seriale 2022, nasze top 10 - ilustracja #9
 1. Gdzie obejrzeć: TVP VOD
 2. Liczba sezonów: 2
 3. Liczba odcinków: 25
 4. Reżyseria: Władysław Pasikowski

Na drugim miejscu podium znalazł się serial Glina, który ostatecznie doczekał się dwóch świetne ocenianych sezonów. Mimo że od premiery pierwszego minęło już prawie 18 lat, tytuł ten wciąż pojawia się w licznych zestawieniach i rankingach najlepszych polskich seriali. Glina to bowiem bardzo solidne dzieło kryminalno-obyczajowe. Fabuła w dużej mierze skupia się na prezentacji tego, jak praca w wydziale zabójstw wpływa na wszystkie aspekty życia zatrudnionych tam policjantów. Jak jest niebezpieczna i stresująca. Obalone zostały tu również liczne mity dotyczące działań w terenie. Historia jest spójna, wciągająca i przyjemnie zagmatwana, a obsada świetnie dobrana. Na szczególną uwagę zasługuje kreacja Jerzego Radziwiłowicza, który w roli Andrzeja Gajewskiego, nieco zblazowanego, ale i niezwykle skutecznego gliny, wypadł znakomicie.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Glina

Ślepnąc od świateł

Najlepsze polskie seriale 2022, nasze top 10 - ilustracja #10
 1. Gdzie obejrzeć: HBO Max, Player
 2. Liczba sezonów: 1
 3. Liczba odcinków: 8
 4. Reżyseria: Krzysztof Skonieczny

W tym konkretnym zestawieniu zwycięzca był oczywisty. Zaskakujący, brutalny i dosadny – taki jest właśnie serial Ślepnąc od świateł, który niczego nie owija w bawełnę. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda Warszawa oczami dilera celebrytów i polityków, musisz być gotowy na wszystko. Głównym bohaterem jest Kuba, który zajmuje się wożeniem i sprzedawaniem narkotyków zamożnym i wpływowym ludziom. W jego perfekcyjnie poukładanym życiu nie ma miejsca na szaleństwa i spontaniczność, jednak za sprawą pewnego starego gangstera wszystko drastycznie się zmienia. Kamil Nożyński w roli Kuby, pozbawionego emocji dilera, który za wszelką cenę stara się dystansować od świata, wypadł fenomenalnie. Ślepnąc od świateł to serial zrealizowany z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły, a ciekawa symbolika i niejednoznaczny finał sprawiły, że powstała produkcja, która po obejrzeniu na długo zapadnie Wam w pamięć.

Więcej o tym serialu przeczytasz w naszej encyklopedii:

 1. Ślepnąc od świateł

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, by polecać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty sprzętu, gadżetów i gier.