Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15

Święta za pasem, czas zainteresować się tym, co znajdziemy na wigilijnym stole, jakie prezenty kupimy najbliższym oraz jakie filmy będą nam towarzyszyć w ten magiczny czas. Jeżeli jeszcze nie wiecie, po co sięgnąć w Boże Narodzenie 2023 – zapraszam!

news
Patryk Kubiak 22 grudnia 2023
9
Źrodło fot. Kevin sam w domu, Chris Columbus, 20th Century Fox, 1990
i

Pisanie o filmach świątecznych to niewdzięczne zadanie. Wiadomym jest, że to bardzo pojemny gatunek, a każdy ma własne preferencje. Nie jest tak, że dobry kryminał, wciągający obraz przygodowy czy misternie stworzona animacja nie mogą być jednocześnie świetną produkcją na czas Bożego Narodzenia. Dlatego też, układając poniższą listę, starałem się, by uwzględnić w niej – w miarę możliwości – jak najszersze spektrum gatunków. Z oczywistych względów większość stanowią tytuły, które można obejrzeć całą rodziną, ale znajdziecie poniżej również i takie kino, którego twórcy nie bali się sięgnąć po trudne tematy. Oto top 15 filmów świątecznych, które w 2023 roku można obejrzeć w domowym zaciszu podczas Bożego Narodzenia.

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

Disney+ kupisz tutaj

15. Randki od święta

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: Holidate

Gdzie obejrzeć: Netflix

Dwójka młodych singli ma dość pojawiania się samotnie na różnych okazjach, dlatego umawia się ze sobą, że będą przez rok towarzyszyć sobie podczas rodzinnych imprez, by uniknąć niewygodnych sytuacji i pytań. Uważają to za układ idealny ze względu na wspólną niechęć do świąt i deklarowany brak zainteresowania sobą nawzajem, jednak wspólnie spędzony czas sprawia, że odkrywają, iż lubią razem robić znienawidzone rzeczy i być może zaczynają się sobą interesować. To luźna świąteczna komedia romantyczna, która powinna przemówić do fanów tego gatunku.

Dowiedz się więcej o Randkach od święta.

14. 8-bitowe Święta

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: 8 Bit Christmas

Gdzie obejrzeć: obecnie niedostępny na VoD w Polsce

8-bitowe Święta to historia snuta przez Neila Patricka Harrisa (w filmie to Jake Doyle) – tak, tego aktora z Jak poznałem waszą matkę. Aby pokazać córce magię Świąt, odgrywany przez niego bohater opowiada jej o Bożym Narodzeniu pod koniec lat 80. XX wieku (dokładnego roku Jake nie pamięta), podczas którego wszystkie dzieciaki chcą dostać NES-a – Nintendo Entertainment System. I mały Jake, oczywiście, również. Obraz Michaela Dowse’a ma w sobie niepodrabialny klimat minionych lat, a jeśli dodatkowo z nostalgią spoglądacie w kierunku dawnej wideorozrywki – odnajdziecie się tu doskonale.

Dowiedz się więcej o 8-bitowych Świętach.

13. Świąteczny duch

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: Spirited

Gdzie obejrzeć: Apple TV+

Świeże podejście do klasycznego opowiadania Charlesa Dickensa w formie musicalu. Coroczną tradycją jest to, że duchy Przeszłości, Teraźniejszości i Przyszłości odwiedzają jednego człowieka, aby go zreformować. Tym razem pada na trudny przypadek i choć to pewien mizantrop miał przeżyć niesamowitą podróż, która pomogłaby mu zrozumieć, co jest w życiu ważne, przeżycia z nim doprowadzają do tego, że to duch Teraźniejszości zaczyna zastanawiać się nad swoją przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Być może tegoroczne święta spędzicie właśnie z duetem Willa Ferrella i Ryana Reynoldsa?

Dowiedz się więcej o Świątecznym duchu.

12. Grinch

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: The Grinch

Gdzie obejrzeć: Netflix, Amazon Prime Video, SkyShowtime, Premiery Canal+, Apple TV, Rakuten TV

Choć Grinch z 2018 roku nie jest tak dopracowaną produkcją pod względem wizualnym, jak choćby animacje Disneya, to film ma swój niepowtarzalny, świąteczny klimat, który w polskiej wersji językowej podbity jest wybornym przekładem Bartosza Wierzbięty i niezgorszym dubbingiem. Grinch to bajka, która przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym widzom. Historia jest prosta, ale pełna pozytywnej energii. To godne przypomnienie klasycznego już zielonego, włochatego stwora z książki pod tym samym tytułem.

Dowiedz się więcej o Grinchu.

11. Uważaj, kochanie

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: Better Watch Out

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Rakuten TV

Uważaj, kochanie to świąteczny thriller. Film dla tych, którzy lubią klimat Bożego Narodzenia, ale dość mają oklepanych kalek i schematów, które oferują kolejne komedie romantyczne i obrazy familijne. Reżyser Chris Peckover stworzył naprawdę kawał solidnego, trzymającego w napięciu kina, którego największym atutem aktorskim – co zaskakujące – jest kreacja młodego Leviego Millera. To rzadkość, by w gruncie rzeczy dzieciak brał na swoje barki niemal cały ciężar filmu. A tutaj dodatkowo Miller robi to rzeczywiście udanie.

Dowiedz się więcej o Uważaj, kochanie.

10. To właśnie miłość

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: Love Actually

Gdzie obejrzeć: Netflix, Player

Na dziesiątej pozycji naszego zestawienia znajduje się tytuł, który jest już nieco leciwy, bo wyprodukowany w 2003 roku. Jest to jednak produkcja na tyle już kultowa, że trudno odmówić jej miejsca wśród najlepszych filmów świątecznych, które wciąż warto obejrzeć. To właśnie miłość to właściwie antologia, zbiór historii o miłości, z której każda jest unikalna i pokazuje inne oblicze tego najsilniejszego z uczuć. Całość doprawiona jest zaś znakomitym aktorstwem m.in.: Alana Rickmana, Emmy Thompson, Billa Nighy’ego, Hugh Granta, Colina Firtha, Liama Niesona i Rowana Atkinsona. To prawdziwa plejada gwiazd, w większości przypadków w pikach swoich karier.

Dowiedz się więcej o To właśnie miłość.

9. Zostańmy przyjaciółmi

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: Just Friends

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Cineman

Zostańmy przyjaciółmi zdecydowanie nie należy do nowości, ale to wciąż idealna propozycja na świąteczny seans (nawet jeśli film widziało się już kilka razy). Ryan Reynolds gra tu człowieka sukcesu, który w przeszłości był otyłym licealistą, odrzuconym przez piękną koleżankę. Po latach wraca w swoje rodzinne strony i postanawia jeszcze raz zawalczyć o serce Jamie. W tle, oczywiście mamy zimowo-świąteczny klimat, dzięki czemu ten film najlepiej ogląda się właśnie teraz.

Dowiedz się więcej o Zostańmy przyjaciółmi.

8. Miasteczko Halloween

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: The Nightmare Before Christmas

Gdzie obejrzeć: Disney+, Apple TV, Rakuten TV

Animacja poklatkowa dla całej rodziny, wokół której wciąż trwa debata czy powinno się traktować ją jako film bożonarodzeniowy, czy halloweenowy. A dlaczego nie może być jednym i drugim? To opowieść o Jacku Skellingtonie, który z Miasteczka Halloween trafia do Miasteczka Bożego Narodzenia. Jest to magiczna historia, w której strachy i upiory dowiadują się, czym są zimowe święta, później próbując uczynić je własnymi. Inicjatorem tego pomysłu jest znudzony rutyną Jack Skellington, który jest zachwycony tym, że niektóre święta potrafią wiązać się z radością i wszystkim tym, co dobre, zamiast z horrorem i smutkiem. W związku z tym stara się przenieść Gwiazdkę do swojej krainy, a pomóc w tym ma mu porwanie Świętego Mikołaja.

Dowiedz się więcej o Miasteczku Halloween.

7. Boże Narodzenie

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: Joyeux Noël

Gdzie obejrzeć: obecnie niedostępny na VoD w Polsce

Boże Narodzenie to film wojenny z 2005 roku. Christian Carion wziął na rozkładówkę opowieść opartą na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce podczas pierwszej wojny światowej, gdy brytyjscy, francuscy i niemieccy żołnierze wbrew wiedzy swoich dowódców postanowili o zawieszeniu broni na czas świąt. To obraz uniwersalny – opowiada prawdę o wszelkich konfliktach wywoływanych przez garstkę osób, dla których walczyć muszą tysiące wyrwanych ze swoich życiorysów ludzi.

Dowiedz się więcej o Bożym Narodzeniu.

6. W drodze do domu

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: Hjem til jul

Gdzie obejrzeć: obecnie niedostępny na VoD w Polsce

Po Bożym Narodzeniu to drugi (ale nie ostatni) w naszej topce film, który nie jest produkcji amerykańskiej. Niemiecko-norwesko-szwedzki dramat obyczajowy to historia z gatunku tych, dla których najważniejsze jest pokazanie magii świąt. Grupka przypadkowych oraz obcych sobie osób spotyka się w ten wyjątkowy czas i spędza go razem, jednocząc się przy bożonarodzeniowym stole. Wszyscy chcą wrócić do domu, choć dom rozumiany jest tu przez każdego bohatera zupełnie inaczej. Postaci poddają więc swoje doświadczenia i poglądy refleksji, starając się zrozumieć drugiego człowieka.

Dowiedz się więcej o W drodze do domu.

5. Cicha noc

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #11

Tytuł oryginalny: Cicha noc

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, VIaplay, Polsat Box Go, TVP VOD, Premiery Canal+

Obraz w reżyserii Piotra Domalewskiego jest naprawdę poruszający. To dramat z elementami komedii, w którym twórcy starają się odpowiedzieć na pytanie o naturę człowieka, o to, ile jest w nas dobra, a ile zła. W filmie zagrała śmietanka polskiej sceny aktorskiej, z Dawidem Ogrodnikiem i Arkadiuszem Jakubikiem na czele. Klasycznie już dla polskiego kina silny akcent położony jest na nasze narodowe przywary, które Domalewski umiejętnie obnaża i piętnuje.

Dowiedz się więcej o Cichej nocy.

4. Holiday

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #12

Tytuł oryginalny: The Holiday

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, SkyShowtime, Rakuten TV

Holiday to druga w naszym rankingu komedia romantyczna, tym razem skupiająca się na mniejszej grupie postaci, w które wcielają się niemniej uzdolnieni aktorzy niż w To właśnie miłość. Na ekranie śledzimy losy bohaterów granych przez Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude’a Lawa, Jacka Blacka czy Eliego Wallacha. To jeden z tych obrazów, które znacznie lepiej przyjęli widzowie niż krytycy. Jest w nim wiele ujęć pięknych – ale nie pod względem wizualnym, a z uwagi na klimat. Mimo że nie jestem fanem tego typu kina, Holiday zdobyło swego czasu moje serce.

Dowiedz się więcej o Holiday.

3. Kevin sam w domu

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #13

Tytuł oryginalny: Home Alone

Gdzie obejrzeć: Disney+, Apple TV, Rakuten TV, Player

Oj, no wiem, wiem… Co jednak mogę poradzić na to, że Kevin sam w domu to nie tylko socjologiczny fenomen, o którym powstały dziesiątki prac naukowych, ale też naprawdę dobry film o świętach? Jego jakość jest obniżana przez fakt, jak bardzo jest to tytuł zakatowany przez polskie stacje telewizyjne (patrzę na ciebie, kanale z uroczym słoneczkiem w logo). Wyprodukowany już ponad trzy dekady temu obraz ciągle jest chętnie oglądany przez kolejne pokolenia widzów, głównie najmłodszych. Fabuła jest ciekawa, narracja dobrze poprowadzona, a gagi – co by nie mówić – po prostu zabawne, kiedy nie zna się ich na pamięć. Nie uciekniemy już od Kevina.

Dowiedz się więcej o Kevinie samym w domu.

2. Szklana pułapka

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #14

Tytuł oryginalny: Die Hard

Gdzie obejrzeć: Disney+, Apple TV, Rakuten TV

Abstrahując od zgodności polskiego tłumaczenia z oryginałem, stwierdzić można, że Szklana pułapka to – obok Kevina samego w domu – jeden z najbardziej kultowych filmów świątecznych w naszym kraju. Jakkolwiek przed jej wyprodukowaniem nikt zapewne nie przypuszczał, że rozgrywający się w bożonarodzeniowy czas sensacyjniak może wprawiać w świąteczny nastrój, to osobiście nie wyobrażam już sobie powrotu do domu i nieprześledzenia przygód Johna McClane’a raz jeszcze. Szczerze mówiąc, stawiam go ponad Kevinem – i świętym prawem autora tego tekstu tak też go umieszczam w topce.

Dowiedz się więcej o Szklanej pułapce.

1. Klaus

Najlepsze filmy świąteczne 2023, nasz ranking top 15 - ilustracja #15

Tytuł oryginalny: Klaus

Gdzie obejrzeć: Netflix

Klaus to animacja, za którą odpowiada studio Atresmedia Cine. Gdybym miał scharakteryzować ją w kilku słowach, rzekłbym, że jest to bajka o niechodzeniu na skróty. Wyprodukowana w kameralny sposób, ze skromną kreską, która nadaje jej tak unikatowego w dzisiejszych czasach sznytu. Moim zdaniem wiele dzisiejszych animacji charakteryzuje się zbyt dużą liczbą wizualnych fajerwerków i naciskiem na przepych. W Klausie nie spotkamy się z łopatologicznym wciskaniem do głowy bożonarodzeniowego nastroju. W trakcie seansu zaczynamy po prostu rozumieć emocje, które wiążą się ze świętami. I może to właśnie z uwagi na tę cechę postanowiłem umieścić ten obraz na pierwszym miejscu.

Dowiedz się więcej o Klausie.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

Apple TV+ kupisz tutaj

Player.pl kupisz tutaj

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Autor: Patryk Kubiak

Farciarz Gilmore powróci. Adam Sandler i Netflix stworzą sequel lubianej komedii

Farciarz Gilmore powróci. Adam Sandler i Netflix stworzą sequel lubianej komedii

2. sezon Squid Game z przybliżoną datą premiery na Netflixie

2. sezon Squid Game z przybliżoną datą premiery na Netflixie

Bodkin zadebiutował na Netflixie. Według recenzji na Rotten Tomatoes to lekki thriller z humorem, który zabierze widzów do Irlandii

Bodkin zadebiutował na Netflixie. Według recenzji na Rotten Tomatoes to lekki thriller z humorem, który zabierze widzów do Irlandii

Kiedy Kogel Mogel 5 będzie na Netflixie?

Kiedy Kogel Mogel 5 będzie na Netflixie?

Najlepsze komedie na Netflixie 2024, nasz ranking TOP 10

Najlepsze komedie na Netflixie 2024, nasz ranking TOP 10