Najlepsze filmy na Disney Plus

Chociaż wszyscy jako króla streamingu postrzegają Netflixa, inne serwisy wcale nie zamierzają łatwo oddawać pola. Graczem, który może poważnie namieszać na rynku VOD, jest Disney, który ma w ofercie naprawdę ciekawe produkcje. Oto kilka z nich.

nasze opinie
Kamil "grim_reaper" Kleszyk 5 grudnia 2023
2
Źrodło fot. Predator: Prey, Dan Trachtenberg, Twentieth Century Fox, 2022 / Szklana pułapka, John McTiernan, Twentieth Century Fox Film Corporation, 1988
i

Kiedy mówimy „streaming”, na myśl od razu przychodzi Netflix. Nie powinno to nikogo dziwić – na przestrzeni lat serwis ten mocno zapracował sobie na miano lidera wśród platform VOD. Ugruntowana pozycja firmy spod znaku czerwonego N nie oznacza wcale, że konkurencja porzuciła nadzieję na podkradnięcie części klientów amerykańskiemu gigantowi. Wręcz przeciwnie, mniejsze serwisy zaczynają sobie poczynać coraz odważniej, co potwierdza przykład platformy Disney. I nie mówię tu o cenie abonamentu, a o ofercie programowej, której już teraz temu serwisowi mogą pozazdrościć rynkowi rywale.

W bibliotece serwisu znajdziemy nie tylko nowe, ale i klasyczne produkcje, począwszy od śmieszących do rozpuku komedii, przez wyciskające łzy melodramaty, aż po przerażające i trzymające w napięciu horrory.

Oferta jest tak bogata, że może być trudno się zdecydować, co obejrzeć. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego przygotowaliśmy zestawienie najlepszych filmów dostępnych na Disney+.

Szklana pułapka

Najlepsze filmy na Disney Plus - ilustracja #1
Szklana pułapka, John McTiernan, Twentieth Century Fox Film Corporation, 1988
 • Co to: film sensacyjny
 • Reżyser: John McTiernan
 • Rok produkcji: 1988

Można nie lubić kina sensacyjnego, ale Szklaną pułapkę przynajmniej raz w życiu TRZEBA obejrzeć. Dlaczego? Ponieważ ten film to klasyka kinematografii. Legendarny wydaje się też główny bohater tej produkcji, porucznik John McClane (Bruce Willis), nowojorski gliniarz, który musi odbić wieżowiec japońskiej korporacji z rąk europejskich terrorystów.

Gdyby ktokolwiek wątpił w jakość wspomnianego dzieła, wystarczy powiedzieć, że film otrzymał aż cztery nominacje do Oscara, a w 2017 roku został wpisany na listę National Film Registry, czyli produkcji budujących dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych i przechowywanych w Bibliotece Kongresu. Na dodatek akcja tego widowiska ma miejsce w wieczór wigilijny, dlatego nadchodzące święta są idealnym pretekstem do zorganizowania sobie małego seansu.

Duchy Inisherin

Najlepsze filmy na Disney Plus - ilustracja #2
Duchy Inisherin, Martin McDonagh, Blueprint Pictures, 2022
 • Co to: komediodramat
 • Reżyser: Martin McDonagh
 • Rok produkcji: 2022

Były już dwie starsze produkcje, pora zatem na coś znacznie świeższego. Akcja Duchów Inisherin toczy się na irlandzkiej wyspie. Poznajemy Pádraica, który jest zdruzgotany, gdyż jego najlepszy druh Colm bez ostrzeżenia kończy ich przyjaźń. Zdezorientowany Pádraic konfrontuje się z kumplem i dowiaduje, że ten nie lubi już spędzać z nim czasu. Mężczyzna nie zamierza jednak przekreślać wieloletniej relacji i jest zdeterminowany, by odzyskać dawną więź z Colmem.

Duchy Inisherin w reżyserii Martina McDonagha to niezwykle prosty, ale i piękny film. O jego uroku stanowią przede wszystkim wyraziste kreacje Colina Farrella i Brendana Gleesona, za które zresztą obaj panowie otrzymali nominacje do Oscara (obraz ten dostał ich w sumie aż dziewięć).

Obcy

Najlepsze filmy na Disney Plus - ilustracja #3
Obcy, Ridley Scott, Twentieth Century-Fox Productions, 1979
 • Co to: horror, science fiction
 • Reżyser: Ridley Scott
 • Rok produkcji: 1979

Po tym, jak w 1977 roku triumfy święcił film Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja, stworzenie kolejnego dzieła science fiction, którego akcja miała dziać się w kosmosie, nie należało do najłatwiejszych zadań. Mimo to dwa lata później (w 1979 roku) Ridley Scott zaryzykował i wypuścił na rynek horror Obcy. Jak się wkrótce okazało, była to jedna z najlepszych decyzji w karierze słynnego reżysera.

Miliony widzów z zapartym tchem śledziły losy załogi statku kosmicznego, która musi stoczyć walkę z krwiożerczym kosmitą, ukrywającym się na pokładzie Nostromo. Mrożąca krew w żyłach historia do tego stopnia zapisała się w światowej popkulturze, że na przestrzeni kolejnych dekad doczekała się nie tylko wielu filmów, ale także serii gier, książek i komiksów. Żadne z tych dzieł jednak nie zdołało dorównać oryginałowi, który po dziś dzień jest uznawany za wzór do naśladowania.

Nomadland

Najlepsze filmy na Disney Plus - ilustracja #4
Nomadland, Chloé Zhao, Highwayman, 2020
 • Co to: dramat
 • Reżyser: Chloé Zhao
 • Rok produkcji: 2020

W 2020 roku w filmie Nomadland reżyserka Chloé Zhao pokazała prawdziwe życie współczesnych nomadów. Kamera podąża za kobietą o imieniu Fern (Frances McDormand), która po utracie męża i pracy postanawia wsiąść w samochód i ruszyć przed siebie. Podczas swojej niezwykłej podróży Fern spotyka innych nomadów, którzy oprócz umiejętności radzenia sobie w ciągłej drodze uczą ją zupełnie nowego spojrzenia na życie.

O jakości dzieła Zhao świadczą nie tylko bardzo pozytywne opinie krytyków i widzów, ale także trzy statuetki Oscara przyznane w kategoriach „najlepszy film”, „najlepsza aktorka pierwszoplanowa” oraz „najlepszy reżyser”.

Film polecamy szczególnie osobom, które podobnie jak Fern znalazły się w takim momencie życia, kiedy przyszłość jawi się wyłącznie jako wyprana z barw czarno-biała klisza.

Indiana Jones i ostatnia krucjata

Najlepsze filmy na Disney Plus - ilustracja #5
Indiana Jones i ostatnia krucjata, Steven Spielberg, Lucasfilm, 1989
 • Co to: film przygodowy
 • Reżyser: Steven Spielberg
 • Rok produkcji: 1989

Franczyza skupiona na Indianie Jonesie to genialna seria przygodowa. Jedną z najlepszych części jest Ostatnia krucjata wyreżyserowana przez Stevena Spielberga. W tej odsłonie najsłynniejszy archeolog świata stawia czoła nazistom, a stawka jest naprawdę wysoka, ponieważ protagonista musi uratować z ich rąk swojego ojca i odnaleźć dziennik, dzięki któremu można dotrzeć do świętego Graala.

Film z 1989 roku cieszy się uznaniem zarówno krytyków jak i fanów, a to z kilku szczególnych względów. Harrison Ford tworzy perfekcyjny duet z Seanem Connerym – dynamika tych aktorów rewelacyjnie wypada na ekranie, a poczucie humoru i często improwizowane na planie żarty sprawiają, że seans tego dzieła stanowi znakomitą rozrywkę. Dodajmy do tego zaskakujące zwroty akcji, szalenie interesującą fabułę, a otrzymamy dzieło, które na zawsze zapisało się w historii kina.

Predator: Prey

Najlepsze filmy na Disney Plus - ilustracja #6
Predator: Prey, Dan Trachtenberg, Twentieth Century Fox, 2022
 • Co to: film akcji, science fiction
 • Reżyser: Dan Trachtenberg
 • Rok produkcji: 2022

Był obcy, to musi być i jego nemezis – Predator. Mowa oczywiście o Preyu, oryginalnej produkcji firmy Hulu. Gdy w 2022 roku zbliżał się debiut tego filmu, prawdopodobnie nikt nie wierzył, że nowe widowisko o kultowym kosmicznym łowcy będzie prezentowało jakąkolwiek wartość artystyczną. Trudno się zresztą temu dziwić, skoro od czasu pierwszego Predatora (z 1987 roku) nie otrzymaliśmy nic równie dobrego. Zupełnie niespodziewanie Prey zdobył uznanie nie tylko krytyków, ale i publiczności. Mało tego, niektórzy nawet stwierdzili, że dzieło to można śmiało postawić obok hitu z Arnoldem Schwarzeneggerem.

Tym, co zadziałało na korzyść obrazu Dana Trachtenberga, była przede wszystkim świeża jak na tę serię fabuła. Akcja filmu toczy się bowiem na Wielkich Równinach Ameryki Północnej na początku XVIII wieku, a opowiada on historię młodej dziewczyny z plemienia Komanczów (w tej roli Amber Midthunder), która pragnie udowodnić swoim pobratymcom, że nie jest wcale gorszą wojowniczką od górujących nad nią mężczyzn. Pech jednak chce, że na swojej drodze spotyka Predatora.

Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

Kim jest tajemniczy mistrz z The Acolyte? Według niektórych fanów odpowiedź jest oczywista

Kim jest tajemniczy mistrz z The Acolyte? Według niektórych fanów odpowiedź jest oczywista

Kiedy rozgrywa się akcja The Acolyte? Nowy serial na osi czasu Star Wars

Kiedy rozgrywa się akcja The Acolyte? Nowy serial na osi czasu Star Wars

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?

Czy będzie 2. sezon X-Men ’97 na Disney Plus? Jeśli tak, to kiedy premiera?

Czy będzie 2. sezon X-Men ’97 na Disney Plus? Jeśli tak, to kiedy premiera?

Co oznacza scena po napisach z finału X-Men ’97?

Co oznacza scena po napisach z finału X-Men ’97?