Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 5 października 2022, 17:27

Meghan Markle posądza Kill Bill o toksyczną stereotypizację, Lucy Liu uważa jednak inaczej

Po rezygnacji z udziału w życiu rodziny królewskiej Meghan Markle zajęła się innymi aktywnościami. Jedną z nich jest podcast Archetypes. W najnowszym odcinku opowiadała o pewnym hollywoodzkim stereotypie.

Źrodło fot. Kill Bill; Quentin Tarantino; Miramax Films; 2003
i

Postacie wpisujące się w pewien stereotyp nie są niczym nowym w Hollywood. Wielokrotnie w filmach i serialach pojawiają się bohaterowie, którym przypisany jest konkretny zestaw cech.

W najnowszym odcinku swojego podcastu Archetypes na ten temat wypowiedziała się Meghan Markle. Celebrytka stwierdziła, że w niektórych produkcjach w krzywdzący sposób przedstawiane są Azjatki, które według niej są aż nadto seksualizowane (via Variety).

Jako przykład produkcji, w których jest to wyraźnie widoczne podała Kill Bill oraz Austina Powersa. Mówiąc o tych filmach Meghan Markle miała na myśli przede wszystkim postacie O-Ren Ishii z pierwszego podanego tytułu oraz Fook Yu i Fook Mi ze szpiegowskiej komedii.

Filmy takie jak Austin Powers oraz Kill Bill przedstawiały azjatyckie postacie często nadmiernie seksualizowane oraz agresywne. To są tylko dwa przykłady, jednak jest ich znacznie więcej. To na stałe przeniknęło do naszej rozrywki. Ale te toksyczne stereotypy trwają cały czas, nie kończą się wcale na napisach końcowych.

Zarzuty wobec seksualizacji postaci granej przez Lucy Liu w filmie Kill Bill nie są niczym nowym i pojawiały się tak naprawdę od jego premiery. Aktorka w jednym z wcześniejszych wywiadów postanowiła odpowiedzieć na zarzuty wobec twórców.

W Kill Bill grają trzy inne kobiety zabójczynie. Dlaczego żadna z nich nie jest nazywana „dragon lady”? Zapewne dlatego, że żadna z nich nie jest Azjatką. Mogłabym założyć garnitur i blond perukę, jednak cały czas zostałabym określona mianem „dragon lady” ze względu na moje pochodzenie. Jeśli nie mogę grać pewnych ról, bo Amerykanie widzą mnie jako "inną" i nie chcę być angażowana w "typowo azjatyckich" rolach, bo utrwalają stereotypy, to zaczynam czuć, że ja i inne przedstawicielki AAPI znajdujemy się w ciasnym pudle.

Meghan Markle powróciła wraz ze swoim podcastem po przerwie spowodowanej śmiercią królowej Elżbiety II. Dotychczas odcinki pojawiały się co tydzień, a celebrytka ma na celu „przeanalizowanie, zbadanie i obalenie etykiet, które próbują powstrzymać kobiety”.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej

kalendarz wiadomości
2022
październik
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.