Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 30 września 2022, 14:26

Sprawdzamy, czy Adar mógł mówić prawdę w 6. odcinku Pierścieni Władzy

Szósty odcinek Władcy Pierścieni: Pierścieni Władzy za nami. Fani akcji wreszcie dostali coś, na co od początku czekali. Z całego epizodu najważniejsze wydają się jednak słowa Adara, który podzielił się szokującym wyznaniem.

Źrodło fot. Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy; Patrick McKay i J.D. Payne; Prime Video; 2022
i

Uwaga! Tekst zawiera spoilery dotyczące serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy.

Pojawienie się Saurona w serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy było wyczekiwanym momentem. Wszak Władca Ciemności wspominany był od samego początku przez wielu bohaterów, a główna bohaterka, Galadriela, poświęciła sporą część swojego życia w celu jego odnalezienia.

Czy jednak twórcy zdecydowali się na pójście w innym kierunku, jeśli chodzi o największego złoczyńcę z uniwersum stworzonego przez J.R.R. Tolkiena? Po szóstym odcinku Pierścieni Władzy wiele może na to wskazywać.

Do tej pory rolę antagonisty w serialu pełnił Adar, którego z pewnością większość widzów uważała za wiernego sługę Saurona, wykonującego rozkazy pod jego nieobecność. Najnowszy epizod potwierdza jednak, że jest inaczej i tak naprawdę Adar przez cały czas pozostawał lojalny swojemu prawdziwemu panu – Morgothowi. Podczas przesłuchania grany przez Josepha Mawle’a bohater wyznaje Galadrieli, że zabił Saurona.

Czy Adar zabił Saurona?

Sprawdzamy, czy Adar mógł mówić prawdę w 6. odcinku Pierścieni Władzy - ilustracja #1
Źródło fot.: Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy; Patrick McKay i J.D. Payne; Prime Video; 2022

Oczywiście wiemy, że Adar najprawdopodobniej okłamuje Elfkę, ponieważ Sauron nie zostanie całkowicie pokonany aż do wydarzeń, które znamy między innymi z Powrotu Króla. Wszak Władca Ciemności będzie również odpowiedzialny za stworzenie Jedynego Pierścienia, który ma odegrać niemałą rolę w wydarzeniach przedstawionych w serialu.

Oprócz tego należy również pamiętać, że Sauron jest jednym z Majarów, boską istotą, która nie umiera w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nawet po zniszczeniu Jedynego Pierścienia Władca Ciemności w dalszym ciągu istnieje, jednak jako duch unoszący się pośród cieni.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

W takim wypadku należy się zastanowić, co Adar chciał osiągnąć poprzez okłamywanie Galadrieli na temat Saurona. Najprostszym wytłumaczeniem jest to, że chciał on po prostu zbić elfkę z tropu, żeby dać Waldregowi czas na wykonanie powierzonego mu zadania. Podczas gdy Galadriela i Halbrand zajęci byli ściganiem Adara, Waldreg użył rękojeści miecza do otwarcia śluzy, która przenosi wodę do tuneli wykopanych przez orków, prowadząc ją do wulkanu. Dzięki temu udało się wytworzyć ciśnienie wystarczające do erupcji.

Sprawdzamy, czy Adar mógł mówić prawdę w 6. odcinku Pierścieni Władzy - ilustracja #2
Źródło fot.: Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy; Patrick McKay i J.D. Payne; Prime Video; 2022

Inną możliwością jest to, że Adar naprawdę wierzy, iż zabił Saurona. Uważnie oglądając poprzednie odcinki można było zauważyć, że pomiędzy nim a Władcą Ciemności były jakieś zawiłości. Adar nie był zadowolony, gdy Waldreg ukłonił się mu myśląc, że ma do czynienia z Sauronem. Z najnowszego odcinka dowiedzieliśmy się również, że złoczyńca przez cały czas szukał czegoś mrocznego, co było poza jego zasięgiem.

Całkiem możliwe, że w celu znalezienia tego tajemniczego przedmiotu, Sauron przeprowadzał eksperymenty na orkach, a ponieważ Adar kochał ich jako swoje dzieci, nie mógł znieść widoku ich tortur. Koniec końców właśnie to mogło doprowadzić do zniszczenia fizycznego ciała Władcy Ciemności (które jest wrażliwe na obrażenia, w przeciwieństwie do ducha Majara), stąd przekonanie Adara o jego unicestwieniu.

W jaki sposób Sauron może wrócić?

Z Władcy Pierścieni dowiadujemy się, że Majar może odzyskać swoją fizyczną formę na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest łaska Valarów, co zostało pokazane przy okazji „śmierci” Gandalfa Szarego, który powrócił do żywych jako Gandalf Biały. Jednak jest to mało prawdopodobne, że Valarowie postanowiliby przywrócić Sauronowi jego ciało.

Druga metoda jest bardziej czasochłonna i polega na odnowieniu ciała z biegiem czasu. Niech za przykład posłuży zniszczenie Numenoru, podczas którego ciało Saurona znika. Tolkien w książkach pisze, że duch złoczyńcy pozostał w ukryciu w Śródziemiu i kreował swój nowy kształt przez wiele lat. Władca Ciemności może więc w tajemnicy czekać, aż jego siły powrócą, a zniszczone przez Adara ciało zostanie zastąpione nowym.

Jednocześnie wiedza ta tak naprawdę nie przybliża widzów do wyjaśnienia tajemnicy, jaką jest miejsce pobytu Saurona. Jeśli Adar pokonał fizyczną formę Saurona i zmusił go do spędzenia wielu stuleci na rekonwalescencji, możliwe jest, że złoczyńca powrócił do Śródziemia jako płonący meteor bez pamięci o swoim poprzednim ja. Teoria łącząca Saurona z Nieznajomym z Pierścieni Władzy pozostaje zatem żywa. Jednocześnie wymuszone wygnanie Saurona przez Adara brzmi podejrzanie podobnie do losu, jaki musiał znosić Halbrand.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej

kalendarz wiadomości
2022
wrzesień
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.