Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 11 lipca 2022, 15:21

autor: Ania Orzech

Marvel to „najgorszy klient”; specjaliści od CGI ostro o współpracy z firmą

Marvel Studios w ogniu krytyki. Specjaliści od efektów wizualnych wypowiedzieli się na temat współpracy z firmą. Pod adresem wytwórni padły takie zarzuty jak niemożliwe terminy, niskie płace i ogromny stres.

Marvel/materiały promocyjne

Podczas gdy Marvel Studios cieszy się ogromnym sukcesem filmu Thor: miłość i grom w box office, specjaliści od efektów specjalnych dolewają oliwy do ognia krytyki, która w ostatnim czasie coraz częściej dopada firmę.

Portal The Gamer opublikował obszerny raport o tym, jak artyści zajmujący się efektami specjalnymi podchodzą do kwestii współpracy na tym polu z Marvelem. Firma została nazwana "najgorszym klientem". Wielu z nich odmawia ponownej współpracy z rozrywkowym gigantem, zarzucając niemożliwe do zrealizowanie terminy oraz ogromną presję i stres prowadzący w niektórych przypadkach do załamania nerwowego.

Niskie płace, stres i niemożliwe terminy

Zarzuty pod adresem Marvela pojawiają się na podstronie serwisu Reddit, r/VFX. Przedstawiciele branży CGI dzielą się tutaj swoimi doświadczeniami związanymi ze współpracą z Marvelem. Niestety prawie nikt nie ma o firmie dobrego zdania. Dzięki zamieszczonym tam relacjom dowiadujemy się między innymi tego, że studio nie radzi sobie pod względem zarządzania, oferuje niskie wynagrodzenia oraz określa niemożliwe do zrealizowania terminy.

Independent-Ad419:

Mam już naprawdę dosyć i jestem zmęczony pracą nad produkcjami Marvela. Oni mają prawdopodobnie najgorszą metodykę tworzenia efektów specjalnych i sposób zarządzania tym aspektem w całej branży. Nigdy nie potrafią poprawić strony wizualnej danego dzieła zanim upłynie połowa czasu pracy, który jest na to przeznaczona. Artyści pracujący dla Marvela nad CGI nie są odpowiednio wynagradzani za tak olbrzymi wkład w tworzenie tych widowisk.

samvfx2015:

Przy Thorze poprosili o stworzenie całej sekwencji na 2 albo 3 tygodnie przed ostatecznym terminem.

Mickeyym00m00:

Kiedyś odmówiłem pracy nad filmami i serialami Marvela. Niestety, później zostali naszym największym klientem. Oczekują szerokiego wachlarza opcji, aby jeszcze trzy razy zmienić zdanie.

Marvel widział, jak dorośli mężczyźni uderzają w ściany i rzucają monitorami ze stresu. Kilka razy załamałem się i widziałem, jak źle może to wpłynąć na małżeństwa. Ale hej, zyski były fantastyczne. Pieprzyć Marvela jako klienta.

RANDVR:

Pracuję nad moim trzecim projektem Marvela z rzędu i dosłownie obudziłem się w sobotę o 5:30 rano zestresowany. Nie chcę już tego robić. Jest teraz 6 rano i tworzę wideo, aby aplikować do miejsca, w którym tworzy się projekty inne niż Marvel, ponieważ nie mogę już tego robić.

Raistlinuk:

Zajęło mi ponad sześć miesięcy, aby dojść do siebie po przepracowaniu z WandaVision. To nie jest tego warte. Nie, gdy istnieją lepsze projekty, które wyglądają równie dobrze.

Twórca efektów w Spider-Manie krytycznie o współpracy z Marvelem

Sprawa jest na tyle poważna, że niektóre osoby pracujące nad efektami specjalnymi zaczęły wypowiadać się na ten temat w sieci pod swoim imieniem i nazwiskiem. Jako pierwszy zrobił to Dhruv Gobil, tworzący CGI do filmów o Spider-Manie i Strażnikach Galaktyki:

Marvel to „najgorszy klient”; specjaliści od CGI ostro o współpracy z firmą - ilustracja #1
Źródło: twitter/DhruvGovil

Praca nad produkcjami Marvela sprawiła, że podjąłem decyzję o odejściu z tej branży. To okropny klient, a zbyt wielu moich kolegów przeżyło załamanie z powodu przepracowania – Marvel natomiast tylko zaciska pętlę. Tak jak wspomniało o tym wielu przede mną, ta kwestia istnieje od pierwszych dni MCU. Nie rozpoczęła się w ostatnim czasie, nie dzieje się tak z powodu Chapeka. Marvel jest zbyt duży i może żądać, czego tylko chce. To toksyczna relacja.

Biorąc pod uwagę to, że wiele z powyższych komentarzy dotyczy nowy projektów, jest mało prawdopodobne, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy nastąpiła jakaś znacząca zmiana. Zobaczymy, czy Marvel odniesie się w jakiś sposób do krytyki, ponieważ w sieci negatywnie nastawionych do firmy osób stale przybywa.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie..

Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.