„Po prostu nie chcieli tego filmu”. Scorsese twierdzi, że Warner Bros. chciało uczynić z jego produkcji serię, ale nie zgodził się

Martin Scorsese twardo sprzeciwił się stworzeniu franczyzy, którą miałby zapoczątkować jego film.

kryminał
Patrycja Otfinowska 27 września 2023
1
Źrodło fot. Infiltracja, Martin Scorsese, Warner Bros., 2006.
i

Tekst może zawierać spoilery z filmu Infiltracja

Infiltracja to jeden z większych sukcesów w dorobku Martina Scorsese. Film zdobył aż cztery Oscary, w tym jeden dla najlepszego filmu. Jednak historia tej produkcji mogła toczyć się dalej, bo jak ujawnił sam reżyser w wywiadzie dla magazynu GQ, Warner Bros. chciało przekształcić Infiltrację we franczyzę.

W filmie obserwujemy Leonardo DiCaprio wcielającego się w rolę funkcjonariusza policji stanowej oraz Matta Damona, który pod przykrywką infiltruje gangi. Panowie rozpoczynają śmiertelną rozgrywkę, które jednocześnie jest wyścigiem z czasem. Infiltracja kończy się w dosyć zaskakujący sposób, ponieważ obaj z dwójki bohaterów giną, mimo że do końca filmu widz ma nadzieję, że chociaż jeden z nich przetrwa tę emocjonującą historię.

Taki finał nie do końca odpowiadał wytwórni Warner Bros., która oczekiwała innego zakończenia, a przynajmniej takiego, które zachowowałoby jedną z głównych postaci przy życiu. Takie zamknięcie otworzyłoby furtkę do stworzenia kontynuacji. Po pokazie testowym pracownicy studia byli niezadowoleni z powodu zakończenia, mimo że inni widzowie byli zachwyceni.

Chcieli franczyzy. Nie chodziło tu o moralną kwestię życia lub śmierci człowieka. […] A potem pracownicy studia wyszli [z tego samego pokazu testowego] i byli bardzo smutni, ponieważ po prostu nie chcieli tego filmu. Chcieli franczyzy. Co oznaczało – nie mogę tu już pracować.

Jednak Infiltracja nie jest jedynym filmem, który spodowował spięcia na linii Scorsese – Hollywood. Pierwsze iskry pojawiały się przy filmie Gangi Nowego Jorku, kiedy to reżyser musiał walczyć o ostateczną wersję i długość tego filmu z producentem, Harveyem Weinsteinem.

Zdałem sobie sprawę, że nie mógłbym pracować, gdybym musiał jeszcze raz kręcić filmy w ten sposób. Gdyby pozwolono mi kręcić obrazy tylko w ten sposób, to musiałbym przestać. Ponieważ wyniki nie były zadowalające. Czasami było to bardzo trudne i nie dałbym rady tego przetrwać. Byłbym martwy. Więc zdecydowałem, że to naprawdę koniec.

Innym projektem, który finalnie wywołał u reżysera niezadowolenie, był Aviator. Miało to miejsce po tym, jak koproducentem dzieła została należąca do Weinsteina wytwórnia Miramax, czemu reżyser się sprzeciwiał, ale ostatecznie został postawiony przed faktem dokonanym i nie miał możliwości opuszczenia produkcji.

Nie ma mowy, żebyś się z tego wydostał. Ale zdjęcia wypadły dobrze, montaż szedł dobrze aż do ostatnich kilku tygodni. Przyszli i zrobili kilka rzeczy, które moim zdaniem były wyjątkowo podłe.

Jak donosi magazyn GQ, Warner Bros. i Miramax w pewnym momencie zaprzestały finansowania Aviatora, a Martin Scorsese ostatecznie dokończył produkcję filmu, wykładając brakującą kwotę z własnej kieszeni.

Mimo że Infiltracja była dla Martina Scorsese kolejną trudną filmową przeprawą, to ostatecznie okazała się hitem. Najlepiej świadczy o tym ilość zdobytych Oscarów, w tym nagroda w kategorii „Najlepszy reżyser”. Film przypadł do gustu zarówno widzom jak i krytykom, o czym świadczy bardzo wysoka średnia pozytywnych opinii np. na Rotten Tomatoes, gdzie oba wyniki wynoszą ponad 90%.

Patrycja Otfinowska

Patrycja Otfinowska

Przygodę z profesjonalnym pisaniem rozpoczęła w czerwcu 2023 na Filmomaniaku, gdzie zajmuje się newsami ze świata kina; wcześniej pisała opowiadania o swoich ulubionych książkowych bohaterach. Z wykształcenia nauczyciel języka polskiego, jednak nauczanie przegrało z jej miłością do filmów i seriali. Nie boi się żadnego gatunku: równie chętnie zobaczy po raz setny Tokio Drift, co wybierze się w ciemno do kina na niszowy film. Niezdrowo zafascynowana Wiedźminem i gdy tylko może, po raz kolejny przechodzi Zabójców królów. Czyta książki w ilościach hurtowych, twierdząc, że z każdej potrafi wyciągnąć jakąś głęboką myśl. Gdy już oderwie się od monitora, zabiera drona na spacery i robi zdjęcia okolicy.

City Hunter od Netflixa zbiera pozytywne oceny, ale recenzenci zwracają uwagę na przestarzały humor tej ekranizacji mangi

City Hunter od Netflixa zbiera pozytywne oceny, ale recenzenci zwracają uwagę na przestarzały humor tej ekranizacji mangi

Czy Challengers jest odpowiedni dla dzieci? Kategoria wiekowa filmu z Zendayą

Czy Challengers jest odpowiedni dla dzieci? Kategoria wiekowa filmu z Zendayą

Henry Cavill twierdzi, że „może być za stary” do roli Jamesa Bonda

Henry Cavill twierdzi, że „może być za stary” do roli Jamesa Bonda

Hit Man na nowym zwiastunie. Kiedy ta komedia akcji z Adrią Arjoną i Glenem Powellem trafi do kin?

Hit Man na nowym zwiastunie. Kiedy ta komedia akcji z Adrią Arjoną i Glenem Powellem trafi do kin?

Gdzie obejrzeć The Ministry of Ungentlemanly Warfare? Czy film z Henrym Cavillem będzie w polskich kinach?

Gdzie obejrzeć The Ministry of Ungentlemanly Warfare? Czy film z Henrym Cavillem będzie w polskich kinach?