Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 24 stycznia 2023, 22:53

Legendarną bitwę z Władcy Pierścieni: Dwóch wież kręcono niemal tyle, co Powrót Jedi

Kręcenie epickich scen filmowych może zająć więcej czasu niż zdjęcia do innego widowiska w całości. Tak właśnie było w przypadku bitwy o Helmowy Jar, której tworzenie trwało dłużej od innego uwielbianego filmu, czyli Powrotu Jedi.

Źrodło fot. Władca Pierścieni: Dwie wieże; reż. Peter Jackson; New Line Cinema; 2002
i

Trylogia Władcy Pierścieni Petera Jacksona ma za sobą 20 lat i mimo to wszystkie trzy filmy wciąż robią niesamowite wrażenie wizualne. Za każda sekundą, którą widzimy na ekranie, stała zaangażowana ekipa, a chęć wykonania idealnej pracy sprawiała, iż na realizację największych filmowych momentów potrzeba było naprawdę dużo czasu.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

Jedną z takich scen była bitwa o Helmowy Jar. Jej kręcenie zajęło aż 120 dni, co jest wyjątkowo sporym nakładem czasu. Tym bardziej, jeśli porównamy to z ilością dni, jaką George Lucas potrzebował na stworzenie szóstego epizodu swojej kosmicznej sagi Powrotu Jedi129 dni. W wywiadzie dla Inverse wspomniał o tym jeden z producentów Władcy Pierścieni: Dwóch wież, Mark Ordesky:

Zdjęcia do bitwy o Helmowy Jar zajęły 120 dni. Ludzie kręcili filmy z uniwersum Gwiezdnych wojen w takim czasie! To było wydarzenie na ogromną skalę, ale jednocześnie uderzaliśmy we fragmenty osobistej, wewnętrznej przemiany bohaterów i Theoden jest tego najlepszym przykładem. Najważniejsze sceny są stworzone dla niego i to było celowe podejście podczas procesu edytowania filmu. Nie wystarczy stworzyć ekscytującej bitwy. Kluczowym było pokazanie stawki, przed jaką stała ludzkość.

Legendarną bitwę z Władcy Pierścieni: Dwóch wież kręcono niemal tyle, co Powrót Jedi - ilustracja #1
Władca Pierścieni: Dwie wieże; reż. Peter Jackson; New Line Cinema; 2002

Oblężenie twierdzy Rohirrimów przez ogromną armię Sarumana było jednym z kluczowych momentów Wojny o Pierścień, która miała miejsce pod koniec Trzeciej Ery. Gdyby doszło do zwycięstwa sił zła, doprowadziłoby to do opanowania terenów na północ od Gondoru i być może skończyłoby się również tym, że Isengard dołączyłby do armii Mordoru, żeby pomóc zdobyć Minas Tirith. Jednocześnie broniący się Gondorczycy nie otrzymaliby wsparcia Rohirrimów w kluczowym momencie walki, gdyż ich siły zostałyby całkowicie zniszczone pod Helmowym Jarem. To jazda Rohanu pomogła przeważyć losy bitwy, tak samo jak oddziały Eomera, których szarżę mogliśmy zobaczyć w Dwóch wieżach.

Scena bitwy o Helmowy Jar trwa niemal 40 minut we Władcy Pierścieni: Dwóch wieżach. To, jak dobrze została przygotowana przez filmowców pokazuje fakt, że wprowadzona przez nich zmiana względem pierwowzoru została pozytywnie przyjęta przez fanów, którym spodobało się to, że w bitwie wziął udział także oddział elfów pod wodzą Haldira. Oryginał pokazywał, że nadszedł czas ludzi w obronie Śródziemia.

I pamiętajcie, że jeśli 31 grudnia o 21:13:19 włączycie Władcę Pierścieni: Dwie wieże, to nowy rok zaczniecie słowami Theodena: „Zaczęło się”. Całą trylogię można obejrzeć na Prime Video.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

więcej