Krytycy wybrali, to dzieło akcji jest najlepszym filmem ostatnich 25 lat

Z okazji rocznicy 25. rocznicy istnienia serwisu Rotten Tomatoes, krytycy filmowi zostali poproszeni o wybranie najlepszego dzieła ćwierćwiecza. Zgadniecie, na jaki tytuł padło?

fantasy
Kamil "grim_reaper" Kleszyk 4 września 2023
3
Źrodło fot. Mroczny Rycerz, Christopher Nolan, Warner Bros., 2008 / Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Peter Jackson, Warner Bros., 2001 / Padington, Paul King, Anton Capital Entertainment, 2017
i

25 lat to spory kawał czasu. W trakcie ostatniego ćwierćwiecza naprawdę wiele wydarzyło się wokół nas, jak i również w kinematografii. Przez te wszystkie lata byliśmy świadkami nie tylko spektakularnych filmowych porażek, ale i masy imponujących sukcesów. Który z nich okazał się jednak największym?

Wytypowanie zwycięzcy wydaje się iście karkołomnym zadaniem, ale podjął się tego portal Rotten Tomatoes, który w tym roku świętuje 25. rocznicę powstania. Z tej okazji serwis poprosił sporą grupę branżowych krytyków o to, aby wytypowali pięć najlepszych filmów (w dowolnej kolejności), jakie zadebiutowały na wielkich ekranach w okresie działalności strony. Następnie podliczono poszczególne głosy i na ich podstawie sporządzono listę.

Grono produkcji jest naprawdę zaszczytne. Mamy tutaj do czynienia z dziełami takich legend branży, jak Christopher Nolan, Quentin Tarantino, Guillermo del Toro, czy Peter Jackson. Co ciekawe, żaden z nich nie jest twórcą najlepszego, zdaniem krytyków, filmu ostatniego ćwierćwiecza.

Liderem zestawienia została całkiem świeża produkcja, jaką jest Mad Max: Na drodze gniewu z 2015 roku. Warto dodać, że widowisko akcji autorstwa George’a Millera, które uzyskało w serwisie 95% pozytywnych opinii recenzentów, wyprzedziło tytuły będące minimalnie lepsze na tym polu.

Krytycy wybrali, to dzieło akcji jest najlepszym filmem ostatnich 25 lat - ilustracja #1
Mad Max: Na drodze gniewu, George Miller, Kennedy Miller Productions, 2015.

Na przykład drugą pozycję zajął film Parasite. Czterokrotny zdobywca Oscara na Rotten Tomatoes swego czasu zdobył aż 99% pozytywnych ocen krytyków. To jednak nie wystarczyło, aby w ogólnym rozrachunku stać się najlepszym filmem 25-lecia. Trzecie miejsce z kolei padło łupem obrazu Davida Lyncha, Mulholland Drive (84%). Tuż za podium uplasował się z kolei Mroczny Rycerz (94%). Natomiast Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (91%) zajął dopiero 12 miejsce. Interesujące jest też to, że na liście znalazło się miejsce dla Paddingtona 2 (99%). Uroczy miś zdaniem krytyków zasłużył na 23 lokatę wyprzedzając m.in. Czarną Panterę.

Z pełną listą możecie zapoznać się pod tym linkiem.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak Wy ułożylibyście własne zestawienie najlepszych filmów, które zadebiutowały na ekranach w ciągu ostatnich 25 lat. Dajcie znać w komentarzach.

Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

Richard Gere miał zagrać jednego z największych bohaterów kina akcji lat 80. Studio zaoferowało gwiazdorowi Pretty Woman ogromne pieniądze

Richard Gere miał zagrać jednego z największych bohaterów kina akcji lat 80. Studio zaoferowało gwiazdorowi Pretty Woman ogromne pieniądze

Ród smoka - ile będzie łącznie sezonów serialu HBO?

Ród smoka - ile będzie łącznie sezonów serialu HBO?

Ile odcinków ma 2. sezon Rodu smoka i kiedy pojawią się kolejne epizody?

Ile odcinków ma 2. sezon Rodu smoka i kiedy pojawią się kolejne epizody?

Kiedy Slow Horses powróci z z 4. sezonem? Znamy dokładną datę premiery

Kiedy Slow Horses powróci z z 4. sezonem? Znamy dokładną datę premiery

Kim jest Ulf White, bękart Targaryenów z Rodu smoka?

Kim jest Ulf White, bękart Targaryenów z Rodu smoka?