Kontrowersyjne wpisy autorki Harry'ego Pottera spotykają się z coraz głośniejszą odpowiedzią

J.K. Rowling oburzyła sporą część internetu swoją serią wpisów o podłożu transfobicznym. W polemikę z pisarką wdaje się coraz więcej ludzi Hollywoodu, a aktorzy, z którymi wcześniej współpracowała, ucinają z nią kontakt.

news
Karol Laska 12 czerwca 2020
16
W SKRÓCIE:
  • J.K. Rowling podzieliła się na Twitterze opiniami o charakterze transfobicznym;
  • autorka spotkała się z falą nienawiści i personalnymi atakami ze strony fanów;
  • artystce przeciwstawiają się nawet jej byli współpracownicy z planu Harry’ego Pottera.

J.K. Rowling, autorka jednej z najpopularniejszych serii książkowych znanych pod tytułem Harry Potter, znana jest ze skłonności do wywoływania internetowych burz. W ostatnim czasie zaczęła głośniej wypowiadać się o osobach transgenderowych, twierdząc, że płeć biologiczna to fakt, któremu nie sposób zaprzeczyć. Na tym się nie skończyło, a internauci zagrzmieli, gdy zobaczyli następujący post na Twitterze:

Pisarka krytykuje w nim artykuł używający określenia „miesiączkujący ludzie” zamiast „kobiety”. Wielu fanów twórczości Rowling wyraziło swoje rozczarowanie, a nawet obuerzenie jej poglądami:

Głos zabrali również współpracujący z nią wcześniej aktorzy tacy jak Daniel Radcliffe, Emma Watson czy Evanna Lynch. Najostrzej zareagował odtwórca roli Harry’ego Pottera:

Transpłciowe kobiety to kobiety. Jakiekolwiek stanowisko stojące w opozycji do tej tezy uraża poczucie tożsamości i godność osób transpłciowych, jednocześnie zaprzeczając opiniom profesjonalnych organizacji zdrowotnych, które są zoerientowane w temacie o wiele lepiej niż Jo czy ja.

Z podobnego założenia wychodzi Emma Watson:

Trangenderowe osoby są tym za kogo się uważają i zasługują na prowadzenie normalnego życia bez wiecznego kwestionowania ich tożsamości płciowej.

Pomocną dłoń do Rowling próbowała wyciągnąć Evanna Lynch:

To uczucie, kiedy wiesz, że nie jesteś akceptowany taki, jakim jesteś to jedno z najgorszych życiowych doświadczeń i nie będę pomagała w marginalizacji osób trans. Winszuję ich ogromnej odwadze w pokazywaniu samych siebie i myślę, że wszyscy powinniśmy wysłuchać ich historii. Szczególnie teraz, w czasie LGBT+ Pride Month [czerwiec jest miesiące celebrowania społeczności LGBT+ - przyp.red.]. Osobiście uważam, że Twitter nie jest odpowiednim miejscem do prowadzenia tak skomplikowanej dyskusji i że powinniśmy raczej czytać odpowiednie artykuły i słuchać podcastów. […] Jako przyjaciółka i fanka Jo, nie jestem w stanie zapomnieć o tym, jaka to wspaniała i kochająca osoba. Bardzo przykrą dla mnie rzeczą jest obserwowanie reakcji ludzi na jej tweety i zwykłe umniejszanie jej niezwykłej filantropinej pracy i determinacji do pomocy ludzkości.

Parę słów dołączyła także gwiazda serii Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć, czyli Eddie Redmayne:

Szacunek dla transpłciowych osób pozostaje naszym kulturowym imperatywem i przez ostatnie lata ciągle dokształcam się w tej materii.

J.K. Rowling wielokrotnie starała się ustosunkować do krytyki, jasno zaznaczając, że jej wypowiedzi – w zamierzeniu - nie mają charakteru transfobicznego. Nie wydaje się jednak, by to zmieniło sposób, w jaki internauci odbierają jej wypowiedzi, ani zakończyło tę burzliwą dyskusję.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

Co z planem na 5 filmów Fantastyczne zwierzęta? Reżyser skomentował przyszłość serii po 3 widowiskach

Co z planem na 5 filmów Fantastyczne zwierzęta? Reżyser skomentował przyszłość serii po 3 widowiskach

Reżyserzy Marvela tak naprawdę nie kręcą swoich filmów? Nowe, niepokojące doniesienia

Reżyserzy Marvela tak naprawdę nie kręcą swoich filmów? Nowe, niepokojące doniesienia

Według Jennifer Aniston trzeba teraz uważać, robiąc komedię, bo łatwo kogoś obrazić

Według Jennifer Aniston trzeba teraz uważać, robiąc komedię, bo łatwo kogoś obrazić

Kluczowy gwiazdor Marvela aresztowany. Fani zastanawiają się, co to może oznaczać dla MCU

Kluczowy gwiazdor Marvela aresztowany. Fani zastanawiają się, co to może oznaczać dla MCU

Współtwórca Ricka i Morty'ego oczyszczony z zarzutów o przemoc domową

Współtwórca Ricka i Morty'ego oczyszczony z zarzutów o przemoc domową