Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

W Furiosie Chris Hemsworth wciela się w antagonistę. Pierwszy zwiastun filmu przybliża jego relację z główną bohaterką, choć sam Dementus cały czas pozostaje wielką niewiadomą. Możemy jednak odgadnąć jego motywacje.

science fiction
Zbigniew Woźnicki 8 grudnia 2023
2
Źrodło fot. Furiosa; reż. George Miller; Warner Bros. Pictures; 2024
i

Film Furiosa przedstawi historię tytułowej bohaterki zanim dołączyła do Maxa w Na drodze gniewu. Na początku grudnia w końcu ujawniono pierwszy zwiastun produkcji, a w nim antagonistę Furiosy, czyli Dementusa, w którego wciela się Chris Hemsworth. O jego postaci wciąż nie wiadomo zbyt wiele, ale część rzeczy w zdradza trailer.

Kim jest Dementus?

Początek zwiastuna zdaje się pokazywać młodą Furiosę, która dopiero co została porwana z The Green Place. Dementus może planować zrobić z niej jedną z głównych rozrywek swojego gangu, co sugerują późniejsze słowa postaci do Furiosy:

Pytanie brzmi, czy stać cię na to, żeby wyszło grubo?

W tamtym czasie Dementus ewidentnie był potężnym okolicznym watażką, który uwielbiał przepych i pokazywanie swojej potęgi. To sugeruje jedna ze scen zwiastuna, w której jedzie rydwanem zaprzęgniętym w motocykle. Mężczyzna dowodzi Biker Horde i zdaje się, że wejdzie w konflikt z Immortanem Joe, który dwa razy pojawił się w trailerze.

Konflikt pomiędzy dwoma przywódcami może być jednym z głównym motorów napędowych Furiosy. Być może to główna bohaterka rozpocznie współpracę z Joe, żeby pokonać swojego ciemiężyciela. Co wyjaśniałoby, w jaki sposób Furiosa stała się jedną z podwładnych Joe w Mad Max: Fury Road. Natomiast Dementus nigdy wcześniej nie pojawił się w filmach lub komiksach, nie został również w nich wspomniany. To jasno oznacza, że ostatecznie doznał całkowitej porażki, jego potęga została zmieciona i na przestrzeni lat ludzie żyjący na pustkowiach zapomnieli o jego rządach terroru.

Chris Hemsworth o Dementusie

Podczas tegorocznego CCXP w Sao Paulo w Brazylii na specjalnym panelu Chris Hemsworth opowiedział o swojej postaci. Aktor zdradził, że Dementus jest brutalny i szalony, ale jednocześnie jest po prostu produktem środowiska, w którym się urodził. To miejsce, w którym albo ty zabijesz, albo jesteś martwy i z tym nauczył się żyć. Dlatego rządzi żelazną ręką, a także posiada charyzmę pozwalającą mu manipulować ludźmi.

Jego Biker Horde jest silna i podążają za nią ludzie, ponieważ Dementus oferuje im rozwiązania ich problemów. Wystarczy, że pójdą za nim i on ich zaprowadzi ku lepszemu życiu. Być może Furiosa przez jakiś czas także dawała się omamić Dementusowi, ale szczegóły poznamy dopiero po premierze filmu lub w innym ze zwiastunów, które z pewnością zostaną jeszcze udostępnione.

Warto przypomnieć, że wzmianka o Dementusie pojawiła się tylko raz w grze Mad Max z 2015 roku. Postaci nie ma i dowiadujemy się tylko, że został on pokonany przez głównego antagonistę gry, Scabrousa Scrotusa. To mogłoby oznaczać, że w filmie Dementus nie spotka swojego końca, choć nie jest to pewne, bo wirtualna produkcja nie jest kanoniczna.

Dementus zdaje się być prostym antagonistą, który został wprowadzony po to, żeby dać cel Furiosie i połączyć ją jakoś z Immortanem Joe. Jednocześnie Chris Hemsworth obiecuje, że jego postać ma sporo głębi, co mogłoby złożyć się na widowisko, które nie tylko jest efektowne podczas brutalnych pościgów i starć, ale także i w trakcie pokazywania relacji i dynamiki pomiędzy postaciami.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

O czym jest Nowa konstelacja, dostępny na Apple TV+ intrygujący thriller sci-fi?

O czym jest Nowa konstelacja, dostępny na Apple TV+ intrygujący thriller sci-fi?

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Świetne anime Great Pretender doczekało się sequela. Gdzie obejrzeć Razbliuto?

Świetne anime Great Pretender doczekało się sequela. Gdzie obejrzeć Razbliuto?

Kto gra Suki w Avatar: The Last Airbender live-action? Poznaj Marię Zhang z serialu Netflixa

Kto gra Suki w Avatar: The Last Airbender live-action? Poznaj Marię Zhang z serialu Netflixa

Kto gra Moxxi w filmie Borderlands? Zobacz, jak bohaterka wygląda w zwiastunie

Kto gra Moxxi w filmie Borderlands? Zobacz, jak bohaterka wygląda w zwiastunie