Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 listopada 2022, 18:45

Jest nowy najlepszy film wszech czasów? Parasite i Ojciec chrzestny zdetronizowane

Na portalu filmowym Letterboxd pojawił się nowy lider wśród najlepszych produkcji wszech czasów. Użytkownicy serwisu zdecydowali, która produkcja jest najbardziej wartościowa.

Źrodło fot. Idź i patrz; reż. Elem Klimov; Mosfilm i Bielarusfilm; 1985
i

Letterboxd jest prawdopodobnie jednym z większych portali zrzeszających fanów kinematografii na całym świecie (według Wikipedii 20 sierpnia 2022 miliard filmów zostało oznaczonych jako obejrzane). Dave Vis przedstawił listę 250 najlepszych filmów wszech czasów i jest to naprawdę interesujące zestawienie, z którym warto się zapoznać.

Statystyka powstała na bazie średniej ocen wszystkich użytkowników Letterboxda, bez udziału nagrań koncertów, dokumentów, stand-upów, odcinków specjalnych, a także produkcji krótkometrażowych. Ostateczny wynik może niektórych zaskoczyć, ponieważ liderem nie jest Parasite, a Ojciec chrzestny znalazł się poza podium. Zwycięzcą została produkcja o wyraźnym wydźwięku antywojennym.

Na pierwszym miejscu znalazł się rosyjski dramat wojenny z 1985 roku Idź i patrz. Głównym bohaterem produkcji jest nastoletni Flora. Młody chłopak mieszka z matką i dwiema siostrami. Spokój zaburza aktywność wojsk niemieckich i nagłe wcielenie Flory do partyzantki, czemu sprzeciwia się rodzicielka nastolatka. Idź i patrz jest jednym z najlepszych filmów antywojennych. Wprost pokazuje okrucieństwa związane z konfliktem zbrojnym.

Produkcja może być tym bardziej wstrząsająca, ponieważ głównym bohaterem nie jest dorosły, dzielny żołnierz, a zwykły chłopak, które jeszcze nie zdążył wyjść z okresu dzieciństwa. Niestety, w tym momencie produkcja nie jest dostępna w żadnej usłudze na terenie Polski, dlatego jeśli ktoś chciałby nadrobić seans, to musi wykazać się cierpliwością.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

więcej