James Gunn przyznał, że zmęczenie superbohaterami istnieje po Avengers: Koniec gry i wyjaśnił dlaczego: „Jeśli film zamieni się w stek bzdur..."

James Gunn rozumie kino superbohaterskie i dostrzega nękające je problemy. Jego diagnoza sprzed roku wydaje się być niezwykle trafna i tłumaczy całą kwestię tzw. zmęczenia superbohaterami.

news
Pamela Jakiel 21 kwietnia 2024
1
Źrodło fot. Avengers: Koniec gry, Anthony Russo, Marvel, 2019
i

W ostatnim czasie kino superbohaterskie zmaga się z tzw. zmęczeniem superbohaterami. Widzowie mniej chętnie chodzą do kina na filmy komiksowe, a jakość produkcji – szczególnie tych ze stajni Marvela – uległa widocznemu pogorszeniu. Ostatnie dzieła tego typu, np. The Marvels, Ant-Man i Osa: Kwantomania, She-Hulk czy Madame Web zawiodły odbiorców. Problem zauważają nie tylko fani, ale także twórcy podobnych widowisk.

To, że zmęczenie superbohaterami istnieje, zauważył już ponad rok temu James Gunn. Reżyser świetnie przyjętych Strażników galaktyki opowiedział o tym w wywiadzie dla Rolling Stone. Filmowiec zaznaczył, że nie uważa bynajmniej, by ludzie mieli dość postaci z komiksów, bo przecież same postacie wszyscy kochamy:

Uważam, że istnieje coś takiego jak zmęczenie kinem superhero. Myślę, że nie ma to nic wspólnego z superbohaterami. Ma to związek z rodzajem historii, które są opowiadane, ze straceniem postaci z oczu. Kochamy Supermana. Kochamy Barmana. Kochamy Iron Mana. To niesamowici bohaterowie, którzy są w naszych sercach. Jeśli film zamieni się w stek bzdur, staje się naprawdę nudny.

James Gunn rozwinął swoją wypowiedź, tłumacząc, jak rozumie zmęczenie kinem superhero i wskazuje, co jest największym problemem cierpiących na nie produkcji. Mianowicie: brak historii zakotwiczonej w emocjach.

Rozumiem zmęczenie tymi wszystkimi widowiskami, którym brakuje zakotwiczonej w emocjach historii. Nie ma znaczenia, czy opowiadamy o superbohaterach czy nie. Jeśli nie ma historii, która na tym bazuje, niezależnie od tego, czy zobaczymy świetne efekty specjalne, to zaczyna nas męczyć, zmęczenie staje się bardzo, bardzo realne.

Twórca Strażników galaktyki jednak dobrze życzy Marvelowi, z którym był związany przez długi czas, ale od którego odszedł, by zrestartować uniwersum DC. Co ciekawe, James Gunn zauważył, w jakim momencie MCU zaczęło mieć problemy i zaczynać odczuwać zmęczenie superbohaterami. Filmowiec wyjawił, że tworzenie nowych produkcji stało się trudne po premierze Avengers: Koniec gry z 2019 roku. W dziele doszło bowiem do niesamowicie emocjonującego i wstrząsającego wydarzenia, jakim było pstryknięcie Thanosa.

Naprawdę chcę, aby Marvel kontynuował tworzenie dobrych filmów. Myślę, że to bardzo trudne po blipie z Końca gry. To wydarzenie, które dotyczyło całego wszechświata. Dlatego łatwiej było tworzyć Strażników, ponieważ oni są trochę z boku.

Marvel ponoć dostrzegł problem zmęczenia kinem superhero i ma plan, jak wyjść z kryzysu. Ciekawe tylko, czy studio zna diagnozę Jamesa Gunna, która wydaje się niezwykle trafna, i która mogłaby pomóc wytwórni zrozumieć, na czym polega jej problem.

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

Spin-off WandaVision z datą premiery. Wiemy, kiedy Agatha All Along trafi na Disney Plus

Spin-off WandaVision z datą premiery. Wiemy, kiedy Agatha All Along trafi na Disney Plus

W 2. sezonie One Piece Netflixa pojawi się 7 nowych postaci - tak powinny wyglądać

W 2. sezonie One Piece Netflixa pojawi się 7 nowych postaci - tak powinny wyglądać

City Hunter od Netflixa zbiera pozytywne oceny, ale recenzenci zwracają uwagę na przestarzały humor tej ekranizacji mangi

City Hunter od Netflixa zbiera pozytywne oceny, ale recenzenci zwracają uwagę na przestarzały humor tej ekranizacji mangi

Kim jest Bastion z X-Men ’97?

Kim jest Bastion z X-Men ’97?

Kto jest złoczyńcą w Deadpool and Wolverine? Wyjaśniamy, jakie powiązania z X-Menami, genezę i moce ma Cassandra Nova

Kto jest złoczyńcą w Deadpool and Wolverine? Wyjaśniamy, jakie powiązania z X-Menami, genezę i moce ma Cassandra Nova