Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 26 listopada 2022, 20:40

Nieistniejący film Martina Scorsese podbija Internet. O co chodzi z Goncharovem?

W ostatnim tygodniu tysiące użytkowników Tumblra zaangażowało się w żart, który przerósł oczekiwania wszystkich. Wyjaśniamy, o co chodzi z nieistniejącym filmem Scorsese.

Źrodło fot. Heat; Michael Mann; Warner Bros.; 1995
i

Goncharov, czyli dzieło Martina Scorsese z 1973 roku, gdzie w tytułową rolę wciela się Robert De Niro, określany jest przez wielu „najlepszym filmem mafijnym na świecie”. To jeden z najwcześniejszych projektów w karierze znanego reżysera, i mimo że nigdy nie doczekał się oficjalnej premiery, przez co został pominięty w wielu prestiżowych konkursach, zyskał spore uznanie fanów kina.

Jest jednak jeden problem z Goncharovem. Mianowicie, ten film… nie istnieje. W zasadzie nigdy nie istniał. Wszystko, co o nim wiadomo, zostało wymyślone przez użytkowników Tumblra, którzy postanowili zaangażować się w początkowo niewinny żart, ostatecznie przyczyniając się do swego rodzaju popkulturowego fenomenu. Rzadko bowiem mamy do czynienia z sytuacją, gdzie tysiące osób z całego świata kolektywnie pracuje nad rozwijaniem jednego mema na tak ogromną skalę.

Geneza Goncharova

Dziś trudno nie natknąć się na memy, informacje czy obrazki związane z tym filmem. Jeśli jednak chcemy dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi, konieczne jest cofnięcie się do samego początku. Wszystko zaczęło się parę lat temu, gdy jeden z użytkowników Tumblra udostępnił zdjęcie podrabianych butów z enigmatyczną naszywką. Owe zdjęcie możecie obejrzeć poniżej:

Ten niepozorny post zdobył na przestrzeni ostatniego tygodnia duży rozgłos i szybko zmienił się ze zwyczajnego, zabawnego obrazka w masowy LARP. Z pewnością kluczową rolę w rozwoju żartu odegrał użytkownik Tumblra o nicku Belzeebub, który stworzył plakat filmu, uwzględniając na nim aktorów często współpracujących ze Scorsese oraz informacje ze sławnej naszywki na bucie. Pracę możecie zobaczyć poniżej:

Obecnie tysiące użytkowników z całego świata bierze udział w rozwijaniu owego fanowskiego projektu. Każdy z nich dokłada swoją cegiełkę poprzez: wymyślanie wątków fabularnych, rysowanie fan artów, edycję kadrów z innych dzieł, montaż materiałów audio i wideo, recenzowanie filmu, rozmowy o nim czy tworzenie memów. Pomysłów jest tak wiele, że aby żaden z nich nie zgubił się w gąszczu innych propozycji, powstał specjalny dokument katalogujący każdy wymyślony przez fanów szczegół.

Co ciekawe, w żart postanowił zaangażować się nawet Martin Scorsese we własnej osobie. Jego córka spytała go w wiadomości prywatnej, czy czytał artykuł, według którego Goncharov jest nieistniejącym filmem. Reżyser odpowiedział: „Tak. Zrobiłem ten film lata temu”.

O czym jest (nieistniejący) film Scorsese?

Akcja filmu opowiada o losach Goncharova, byłego właściciela klubu dyskotekowego, żyjącego w czasach tuż po upadku ZSRR. Pewnego dnia przybywa on do Neapolu we Włoszech, miejscowości pełnej zorganizowanej przestępczości, gdzie poznaje bankiera imieniem Andrey. Starcia i napięcia między oboma bohaterami doprowadzają do licznych śmierci i intryg, co z pewnością zadowoli fanów kina gangsterskiego.

Niestety, entuzjaści gatunku będą musieli uzbroić się w cierpliwość, jeśli będą chcieli zapoznać się z Goncharovem. Obecnie bowiem film nie jest dostępny do obejrzenia w żadnej usłudze streamingowej. Będziemy jednak informować o wszelkich aktualizacjach w tej sprawie.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Karolina Myślińska

Karolina Myślińska

Medio- i groznawczyni z wykształcenia. Pasjonuje ją szeroko pojęta popkultura, w szczególności muzyka i kino, choć ostatecznie to grom poświęciła swoją akademicką karierę. Jest ogromną fanką Pokémonów, co udowadnia znajomością każdego z 905 stworków i nałogowym graniem w GO. Od zawsze miała wiele do powiedzenia o konsumowanych przez siebie tekstach kultury i pewnego dnia postanowiła zrobić z tego użytek próbując sił w dziennikarstwie. Tak trafiła do GOL-a, gdzie pod pseudonimem KayRoo pisze głównie o wydarzeniach ze świata filmów, seriali czy gier. Ponadto interesuje się anime, sztuką i digital paintingiem, a wolne chwile spędza na rysowaniu. Jeśli w Twojej okolicy jest jakiś festiwal muzyki lub fantastyki, to prawdopodobnie ją na nim spotkasz. Możliwe nawet, że w roli wolontariusza.

więcej

kalendarz wiadomości
2022
listopad
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.