Furioza światowym hitem Netflixa. Co sądzą o filmie zagraniczni widzowie?

Polski film Furioza stał się najpopularniejszym tytułem w kilkunastu krajach. Nasza rodzima produkcja znalazła się na samym szczycie listy największych przebojów Netflixa wśród filmów fabularnych.

ciekawostki filmowe
Mateusz "Maurin" Marzec 9 kwietnia 2022
8

Jak podaje serwis FlixPatrol, opowieść o kibicowskim półświatku autorstwa Cypriana T. Olenckiego przeskoczyła o 85 miejsc i jest obecnie numerem jeden na Netflixie. Furioza nie tylko trafiła do Top 10 w 60 krajach, ale w 14 z nich zajęła pierwsze miejsce. Film Olenckiego z Mateuszem Banasiukiem, Weroniką Książkiewicz, Mateuszem Damięckim, Łukaszem Simlatem, Wojciechem Zielińskim, Szymonem Bobrowskim, Januszem Chabiorem i Sebastianem Stankiewiczem w rolach głównych, jest o trudnych wyborach, przed którymi ludzie stają w życiu.

O czym opowiada Furioza?

Bohaterką filmu jest grana przez Weronikę Książkiewicz policjantka, która skutecznie szantażuje swojego byłego chłopaka, prosząc go o przeniknięcie do gangu groźnych bandytów i donoszeniu na nich, w przeciwnym razie jego brat trafi do więzienia. Dawid, w którego wcielił się Mateusz Banasiuk, jest prześladowany przez swoją przeszłość, a wszystko to staje się jasne, gdy otrzymuje ultimatum dotyczące jego rodzeństwa, granego przez Wojciecha Zielińskiego. Ku zaskoczeniu wszystkich, dostanie się do niesławnego gangu nie jest tak proste, jak się wydaje.

Co o filmie sądzą zagraniczni widzowie?

Po międzynarodowej premierze Furiozy zaczęły się pojawiać recenzje polskiej produkcji. Zagraniczni widzowie są zachwyceni filmem, na co wskazują liczne pochlebne opinie, choć nie są pozbawione słów krytycznych.

Krytyk Leisurebyte napisał:

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w filmie Furioza, jest jego mroczna, nastrojowa atmosfera. Film ma bardzo noirowy charakter, ze swoimi stonowanymi kolorami i wyciszonym oświetleniem. Paleta barw to przede wszystkim szarość i czerń. Nadaje to filmowi surowy, realistyczny wygląd, który odróżnia go od innych polskich filmów. Choć zdjęcia nie są niczym nadzwyczajnym, pomagają stworzyć atmosferę, która wciąga widza w tą opowieść. (…) Furioza na pewno jest jednym z bardziej wyjątkowych filmów w tym gatunku, ponieważ jego akcja rozgrywa się w Polsce, a nie w Stanach Zjednoczonych.

Z kolei recenzent Readysteadycut zwrócił uwagę na polską obsadę:

Trzej główni aktorzy: Mateusz Banasiuk, Mateusz Damięcki i Wojciech Zieliński są w swoich rolach znakomici. Zwłaszcza Damięcki, który wcielił się w rolę Goldena. Ten porywczy bohater jest jednym z najważniejszych w całym filmie. Natomiast Weronika Książkiewicz jako Dzika jest moim zdaniem zmarnowana. Jej postać wymaga dalszego rozwoju, abyśmy mogli w pełni wczuć się w jej zmagania. (…) Furioza to film mroczny, ponury i brutalny. Nie każdemu przypadnie do gustu. Tematy dotyczące rodziny, braterstwa i moralności pobrzmiewają w nim nawet pomimo powierzchownego potraktowania. I właśnie dlatego należy go docenić.

W taki sposób swoją recenzję podsumowuje Riya Singh z portalu Moviesr:

Sytuacja czy fabuła przedstawiona w tym filmie nie jest nowa ani wyjątkowa. Podobne wątki można było zobaczyć w wielu produkcjach. Film staje się interesujący ze względu na człowieka, który naraża się na niebezpieczeństwo tylko po to, aby uratować swojego brata. (…) Dla tych, którzy lubią oglądać filmy kryminalne i filmy akcji, ten obraz będzie właściwym wyborem. Główni bohaterowie biorą udział w bardzo brutalnych i intensywnych walkach. (…) Mój pogląd na tę produkcję jest taki, że można ją obejrzeć. Ma świetną fabułę, dobre sceny akcji i pewne elementy czarnego humoru. Główna bohaterka filmu – twarda policjantka – również może przypaść do gustu wielu osobom. Jest dobrze zorientowana jak załatwiać sprawy.

Takie słowa możemy przeczytać w serwisie Thereviewgeek:

Szczerze mówiąc, Furioza nie jest filmem dla zwykłego kinomana. Różnorodność, jaką udało się w nim poruszyć, nie jest w stanie podważyć jego głównej siły. Osoby zaznajomione z filmami akcji osadzonymi w podobnym środowisku nie będą miały trudności z odnalezieniem się w jego tonie.

Film Furioza zadebiutował w polskich kinach 22 października 2021 roku. Produkcję wciąż można oglądać w serwisie Netflix.

Autor: Mateusz "Maurin" Marzec

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

„Nie, mam 18 lat”. Król Karol zadał Natalie Portman komiczne pytanie na premierze filmu Star Wars

„Nie, mam 18 lat”. Król Karol zadał Natalie Portman komiczne pytanie na premierze filmu Star Wars

„Nie mógłbym bardziej nienawidzić tego wszystkiego”. Hugh Grant narzeka na doświadczenia z planu Wonki

„Nie mógłbym bardziej nienawidzić tego wszystkiego”. Hugh Grant narzeka na doświadczenia z planu Wonki

„Nieprzyzwoity serial”. Ojciec Kevina Costnera był pewien, że Yellowstone zrujnuje karierę jego syna

„Nieprzyzwoity serial”. Ojciec Kevina Costnera był pewien, że Yellowstone zrujnuje karierę jego syna

Artyści malujący obrazy dla Chłopów i Twojego Vincenta opowiedzieli o skandalicznych warunkach pracy

Artyści malujący obrazy dla Chłopów i Twojego Vincenta opowiedzieli o skandalicznych warunkach pracy