Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 12 lutego 2021, 17:00

autor: Karol Laska

Filmy romantyczne Netflix - TOP 10 nie tylko na walentynki

Nadchodzą walentynki, czyli najlepsza okazja do obejrzenia ulubionych filmów romantycznych. Tak się składa, że Netflix oferuje ich naprawdę sporo, dlatego wybraliśmy 10 wartych uwagi reprezentantów gatunku dostępnych na tej platformie.

Można być wiecznym singlem, oddanym partnerem albo człowiekiem po wielu nieudanych związkach, ale każdy, niezależnie od sercowych doświadczeń, przynajmniej parę razy w życiu z pewnością obejrzał jakiś film romantyczny. I choć nie każdy jest fanem ckliwych historyjek idealizujących miłość, to trudno nie oddać najlepszym filmom tego rodzaju, że potrafią to uczucie zobrazować bardzo kreatywnie.

A skoro lada chwila przyjdą walentynki, to być może warto spojrzeć na jakieś romansidło nieco wyrozumialszym okiem i odpalić je sobie w słoneczne południe do kawki i pączusia. Podpowiem Wam nawet, który film wybrać, bo przyjrzałem się ostatnio bibliotece Netflixa. Ta oferuje bowiem sporo dobra w tej materii.

Poradnik pozytywnego myślenia – romans z gwiazdą Igrzysk śmierci

Filmy romantyczne Netflix - TOP 10 nie tylko na walentynki - ilustracja #1
 1. Tytuł oryginalny: Silver Linings Playbook
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix, Canal+, Ipla, TVP VOD

Zacznijmy od tytułu lekkiego i humorystycznego, choć poruszającego dość ciężki temat, jakim jest funkcjonowanie na co dzień z chorobą psychiczną. Patrizio to mężczyzna, który w krótkim czasie stracił wszystko, na czym kiedykolwiek mu zależało, a to doprowadziło go do stanu, w którym musiał zostać hospitalizowany. Po jakimś czasie zamieszkuje u rodziców i próbuje, kolokwialnie mówiąc, ogarnąć swoje życie. A przy okazji poznaje równie niestabilną emocjonalnie dziewczynę. Historia pełna ostrych żarcików i wartościowych prawd o życiu zarazem.

Dirty Dancing – melodramat z tańcem w roli głównej

Filmy romantyczne Netflix - TOP 10 nie tylko na walentynki - ilustracja #2
 1. Tytuł oryginalny: Dirty Dancing
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili, iTunes Store, Rakuten

Dirty Dancing to absolutna klasyka gatunku – film, o którym godzinami opowiadają mamy, ciocie i babcie, wspominając jakże seksownego Patricka Swayzego i partnerującą mu szarą myszkę, Jennifer Grey. Z jednej strony jest to typowy wakacyjny romans, w którym uczucie pomiędzy bohaterami rodzi się natychmiastowo, z drugiej zaś – zarażający entuzjazmem film muzyczny, w którym miłość wyrażana jest poprzez zmysłowy, lecz dynamiczny taniec.

Dziennik Bridget Jones – filmowa lekcja o kochaniu

Filmy romantyczne Netflix - TOP 10 nie tylko na walentynki - ilustracja #3
 1. Tytuł oryginalny: Bridget Jones’s Diary
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili

Niektóre romanse nie owijają w bawełnę i lubią wykraczać poza nudny schemat miłość – kryzys – znowu miłość. Dziennik Bridget Jones należy do takowych perełek właśnie ze względu na swoje podejście do tematu. Tytułowa bohaterka (cudownie odegrana przez Renée Zellweger) ma 32 lata i sporo miłosnych zawodów na koncie. Postanawia więc spisać wszystkie swoje przemyślenia na kartce i tym samym pomóc nam, widzom, w zrozumieniu mechanizmów działania związków czy emocji wobec człowieka będącego obiektem naszego zainteresowania. A wszystko to podane z lekkim przymrużeniem oka.

Kocha, lubi, szanuje – film, w którym Ryan Gosling pokazuje klatę

Filmy romantyczne Netflix - TOP 10 nie tylko na walentynki - ilustracja #4
 1. Tytuł oryginalny: Crazy, Stupid, Love
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix, HBO GO, iTunes Store, Rakuten

Mam osobistą słabość do tego filmu. Po pierwsze: jest to historia z życia wzięta, dotycząca tego, jak to nieśmiały mężczyzna próbuje przełamać lody i wychodzi mu to co najmniej żałośnie (choć uroczo). Po drugie: pełno w niej trafionych żartów, które nawet jeśli podszyte są seksualnym podtekstem, to nadal zachowują naturalność. Po trzecie: gra w nim mój ulubiony aktor, Ryan Gosling – co więcej pokazał on w tym filmie swoją klatkę piersiową, która szybko stała się internetowym memem. A jeżeli śmialiście się głośno podczas serialu The Office, to zachęcić do seansu powinna Was również rola główna Steve’a Carella, czyli króla komedii absurdu.

Notting Hill – współczesna wersja baśni o Kopciuszku

Filmy romantyczne Netflix - TOP 10 nie tylko na walentynki - ilustracja #5
 1. Tytuł oryginalny: Notting Hill
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix, Amazon Prime Video, Chili, iTunes Store, Rakuten

Najczęstszymi bohaterami romansów są zagubieni w życiu bohaterowie – tak jest i w przypadku Notting Hill. Brytyjski samotnik, William, spotyka przez przypadek zaręczoną, choć niepewną swego związku gwiazdę filmową, Annę, i czym się to oczywiście kończy? Jedną z najpopularniejszych oraz najszczerszych historii miłosnych, jakie zaoferowała nam X muza. Bezpretensjonalny humor miesza się tu z tropami znanymi z baśniowego Kopciuszka, tworząc razem kawał delikatnego i beztroskiego kina.

Pamiętnik – i znowu coś z Ryanem Goslingiem

Filmy romantyczne Netflix - TOP 10 nie tylko na walentynki - ilustracja #6
 1. Tytuł oryginalny: The Notebook
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili, iTunes Store

Jeżeli szukacie melodramatu w najczystszej postaci, takiego, w którym emocje i młodzieńcza naiwność przeważają nad racjonalnym podejściem do życia, a to wszystko po to, aby móc powiedzieć, że miłość znowu wygrała, to musicie dorzucić Pamiętnik na samą gorę swojej kupki wstydu. Bo jest to monumentalne romansidło, które co prawda odhacza po drodze sporo klisz, ale one naprawdę nie bolą, gdy przez ekran przebija się tyle charyzmy i talentu, jakimi dysponują Ryan Gosling z Rachel McAdams.

Do wszystkich chłopców, których kochałam – miłość oczyma nastolatków

Filmy romantyczne Netflix - TOP 10 nie tylko na walentynki - ilustracja #7
 1. Tytuł oryginalny: To All the Boys I’ve Loved Before
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Tego typu zestawienia potrzebują także reprezentantów kina przeznaczonego dla nieco młodszych odbiorców, którzy dopiero co kształtują swoje charaktery i życia miłosne. Oto więc film wręcz idealny dla nastolatków potrafiących zauroczyć się co drugą osobą spotkaną na szkolnym korytarzu. Lara to dziewczyna spisująca wszystkie swoje uczucia względem upatrzonych przez siebie chłopaków, a czyni to w formie bardzo osobistych listów miłosnych. Te po jakimś czasie zostają publicznie odkryte, ale bohaterka nie łamie się i postanawia to wykorzystać w celu nauczenia się czegoś o sobie. Produkcja zaprawdę urokliwa.

Zimna wojna – polski melodramat z dużą dawką jazzu

Filmy romantyczne Netflix - TOP 10 nie tylko na walentynki - ilustracja #8
 1. Tytuł oryginalny: Zimna wojna
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili, Canal+, Ipla, Rakuten, vod.pl, PLAY NOW, CDA Premium

Trudno było nam wybrać coś polskiego, no bo też wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że co jak co, ale polskie romanse nie należą do najwybitniejszych w swoim gatunku. Jest jednak parę wyjątków, a wśród nich warto wyróżnić twórczość Pawła Pawlikowskiego – szczególnie jego melodramat pod tytułem Zimna wojna. To stonowany, miejscami nawet ponury obraz miłości dwojga muzyków; skąpany w czerni i bieli z przygrywającym w tle jazzem zmieszanym z rodzimą muzyką ludową. Nasza narodowa duma nominowana nawet do Oscara.

Holiday – zamiana żon w wersji kinowej

Filmy romantyczne Netflix - TOP 10 nie tylko na walentynki - ilustracja #9
 1. Tytuł oryginalny: The Holiday
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix, Amazon Prime Video, Chili, iTunes Store, Rakuten

W telewizji dużą popularnością cieszą się między innymi programy, które polegają na zamianie żon czy mężów na ściśle określony czas. Ten chwytliwy koncept został wykorzystany w jednej z najgłośniejszych komedii romantycznych XXI wieku – The Holiday. Sam pomysł nie wystarczyłby oczywiście do tego, aby film odniósł sukces, dlatego warto oddać mistrzom, co mistrzowskie. Pozytywna energia płynąca z dzieła to głównie zasługa rewelacyjnej obsady – od promieniejącej Cameron Diaz aż po niewygłupiającego się tak jak zwykle Jacka Blacka.

The Kissing Booth – nietypowa historia o pierwszym pocałunku

Filmy romantyczne Netflix - TOP 10 nie tylko na walentynki - ilustracja #10
 1. Tytuł oryginalny: The Kissing Booth
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Nastoletnie romanse cierpią często na przypadłość mało przemyślanego wykorzystywania archetypów postaci i stereotypów. The Kissing Booth natomiast w bardzo fajny sposób się nimi bawi, serwując nam bardzo nieoczywisty obraz związku nieśmiałej nastolatki, która nigdy się nie całowała, z typowym szkolnym mięśniakiem uosabiającym płciowy ideał. Jest tu i humor, i lekki klimat, są też ładni ludzie – bardzo dobry walentynkowy zestawik.

OD AUTORA

Od zawsze powtarzam, że mogę obejrzeć film każdego rodzaju, mam tylko jeden warunek – musi być dobry. Dlatego i romanse darzę dużą sympatią, ale mimo wszystko doceniam je jeszcze bardziej wtedy, gdy eksperymentują z konwencją (patrz: Ona, Między słowami, Lecą żurawie).

kalendarz wiadomości
2021
luty
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
  1 2 3 4 5 6

7

8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20

21

22 23 24 25 26 27

28

           
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.