Polka włączyła tryb Johna Wicka? Film Netflixa o kolejnej matce w akcji zbiera dobre recenzje

Do oferty Netfliksa trafił polski film z Agnieszką Grochowską w roli głównej – Dzień Matki. Produkcja spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród rodzimych recenzentów, którzy w większości określają ją jako żeńską wersję Johna Wicka.

news
Agata Marczewska 25 maja 2023
2
Źrodło fot. Dzień Matki; Mateusz Rakowicz; Netflix; 2023
i

Co dwie matki, to nie jedna – tak stwierdził w tym miesiącu Netflix. Najpierw 12 maja na platformie zadebiutował film z Jennifer Lopez – Matka. Zaś 24 maja, dwa dni przed Dniem Matki, subskrybenci mogli sięgnąć po nową i ponoć dobrą polską produkcję, której tytuł brzmi, uwaga… Dzień Matki.

Obraz w reżyserii Mateusza Rakowicza, który wcześniej stanął za kamerą Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, to film akcji, który określono jako polską i żeńską wersję Johna Wicka. W głównej roli możemy zobaczyć Agnieszkę Grochowską jako agentkę Ninę, która musi wykorzystać nabyte zabójcze umiejętności, by uratować swojego syna. Widowisko spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród polskich recenzentów, co można uznać za nowość, jeżeli chodzi o rodzime (i nie tylko) tytuły wyprodukowane przez Netfliksa w ostatnim czasie.

Na Filmwebie w rubryce ocen krytyków możemy zobaczyć, że średnia filmu wynosi 6,8 przy wystawionych sześciu opiniach. Karolina Korwin-Piotrowska nie kryje zachwytów nad tym tytułem. Uważa, że jest to jakościowe kino gatunkowe ze świetną rolą Grochowskiej. Natomiast redaktor Newonce.net, Jacek Sobczyński, w żartobliwy sposób określił, że jest to:

John Wick po tygodniu na Pradze Północ.

Adam Siennica z serwisu NaEkranie napisał w recenzji, iż jest to widowisko, koło którego fani gatunku nie powinni przejść obojętnie. Co więcej podkreśla między innymi to, że sceny akcji trzymają dobry poziom oraz warstwa wizualna filmu jest stylowa i mroczna, niczym Gotham z uniwersum DC.

Dzień Matki to wielkie pozytywne zaskoczenie. Gdy usłyszałem o polskim filmie akcji, spodziewałem się kiczowatego gniota – podobnego do wielu innych produkcji Netfliksa. A dostałem samoświadomy akcyjniak z wizualnym stylem, jakością, pomysłowymi walkami i własnym charakterem. […] Nie wygląda to ani jak polskie filmy sensacyjne z lat 90., ani jak produkty filmopodobne w reżyserii Patryka Vegi. To zabawa gatunkowa, której nie musimy się wstydzić. Jako wielbiciel kina akcji jestem zadowolony.

Dziennikarz Interia Film, Jakub Izdebski, także nie szczędził przychylnych słów w swoim artykule publicystycznym. Autor uznał, że jest to dobre kino rozrywkowe z fantastycznymi scenami walki. Co więcej, wspomniał, że widzowie mogą spodziewać się wielu przerysowanych postaci oraz szalonych momentów.

Dostajemy więc sporo przerysowanych antagonistów na czele z wybitną Jowitą Budnik; bohaterkę która wyraża się nie w słowach a czynach […] i absurdalne sceny przemocy. Wszystko zrealizowane sprawnie, czasem wręcz brawurowo, i tak pomieszane, by nie mogło się nudzić. Rakowicz dokonał niemożliwego. Sprawił, że fraza „polskie kino rozrywkowe” nie wywołuje ciarek żenady.

Redaktor portalu Filmożercy, Karol Urbański, jest równie oczarowany Dniem Matki, co jego koledzy i koleżanki z branży. W swojej recenzji podkreśla iż Nina, grana przez Grochowską, to idealna kobieca wersja Johna Wicka, zaś w kwestii scenariusza widać czerpanie inspiracji z wcześniej wymienionej produkcji oraz współczesnych tytułów sensacyjnych, jak np. Uprowadzona.

Zatem jeżeli chcecie się przekonać, czy polscy krytycy filmowi mają rację, to odpalajcie Dzień Matki na Netfliksie i przekonajcie się sami.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Agata Marczewska

Agata Marczewska

Pisaniem zajmuje się zawodowo od 2013 roku. W 2021 roku dołączył do GRYOnline.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuje się informacjami stricte technologicznymi. Współpracował z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuje się od dziecka. Poza tym jego zainteresowania obejmują grę na gitarze, komponowanie muzyki oraz sporty siłowe.

Czy Lovely Runner jest na Netflixie? Sprawdzamy, gdzie obejrzeć koreański serial

Czy Lovely Runner jest na Netflixie? Sprawdzamy, gdzie obejrzeć koreański serial

Richard Gere miał zagrać jednego z największych bohaterów kina akcji lat 80. Studio zaoferowało gwiazdorowi Pretty Woman ogromne pieniądze

Richard Gere miał zagrać jednego z największych bohaterów kina akcji lat 80. Studio zaoferowało gwiazdorowi Pretty Woman ogromne pieniądze

Belfer - czy sezon 1. jest na Netflixie? Wiemy, gdzie obejrzeć ten serial kryminalny

Belfer - czy sezon 1. jest na Netflixie? Wiemy, gdzie obejrzeć ten serial kryminalny

Kiedy Slow Horses powróci z z 4. sezonem? Znamy dokładną datę premiery

Kiedy Slow Horses powróci z z 4. sezonem? Znamy dokładną datę premiery

Gdzie obejrzeć The Ministry of Ungentlemanly Warfare? Film z Henrym Cavillem ma datę premiery w streamingu

Gdzie obejrzeć The Ministry of Ungentlemanly Warfare? Film z Henrym Cavillem ma datę premiery w streamingu