Polka włączyła tryb Johna Wicka? Film Netflixa o kolejnej matce w akcji zbiera dobre recenzje

Do oferty Netfliksa trafił polski film z Agnieszką Grochowską w roli głównej – Dzień Matki. Produkcja spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród rodzimych recenzentów, którzy w większości określają ją jako żeńską wersję Johna Wicka.

news
25 maja 2023
2
Źrodło fot. Dzień Matki; Mateusz Rakowicz; Netflix; 2023
i

Co dwie matki, to nie jedna – tak stwierdził w tym miesiącu Netflix. Najpierw 12 maja na platformie zadebiutował film z Jennifer Lopez – Matka. Zaś 24 maja, dwa dni przed Dniem Matki, subskrybenci mogli sięgnąć po nową i ponoć dobrą polską produkcję, której tytuł brzmi, uwaga… Dzień Matki.

Obraz w reżyserii Mateusza Rakowicza, który wcześniej stanął za kamerą Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, to film akcji, który określono jako polską i żeńską wersję Johna Wicka. W głównej roli możemy zobaczyć Agnieszkę Grochowską jako agentkę Ninę, która musi wykorzystać nabyte zabójcze umiejętności, by uratować swojego syna. Widowisko spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród polskich recenzentów, co można uznać za nowość, jeżeli chodzi o rodzime (i nie tylko) tytuły wyprodukowane przez Netfliksa w ostatnim czasie.

Na Filmwebie w rubryce ocen krytyków możemy zobaczyć, że średnia filmu wynosi 6,8 przy wystawionych sześciu opiniach. Karolina Korwin-Piotrowska nie kryje zachwytów nad tym tytułem. Uważa, że jest to jakościowe kino gatunkowe ze świetną rolą Grochowskiej. Natomiast redaktor Newonce.net, Jacek Sobczyński, w żartobliwy sposób określił, że jest to:

John Wick po tygodniu na Pradze Północ.

Adam Siennica z serwisu NaEkranie napisał w recenzji, iż jest to widowisko, koło którego fani gatunku nie powinni przejść obojętnie. Co więcej podkreśla między innymi to, że sceny akcji trzymają dobry poziom oraz warstwa wizualna filmu jest stylowa i mroczna, niczym Gotham z uniwersum DC.

Dzień Matki to wielkie pozytywne zaskoczenie. Gdy usłyszałem o polskim filmie akcji, spodziewałem się kiczowatego gniota – podobnego do wielu innych produkcji Netfliksa. A dostałem samoświadomy akcyjniak z wizualnym stylem, jakością, pomysłowymi walkami i własnym charakterem. […] Nie wygląda to ani jak polskie filmy sensacyjne z lat 90., ani jak produkty filmopodobne w reżyserii Patryka Vegi. To zabawa gatunkowa, której nie musimy się wstydzić. Jako wielbiciel kina akcji jestem zadowolony.

Dziennikarz Interia Film, Jakub Izdebski, także nie szczędził przychylnych słów w swoim artykule publicystycznym. Autor uznał, że jest to dobre kino rozrywkowe z fantastycznymi scenami walki. Co więcej, wspomniał, że widzowie mogą spodziewać się wielu przerysowanych postaci oraz szalonych momentów.

Dostajemy więc sporo przerysowanych antagonistów na czele z wybitną Jowitą Budnik; bohaterkę która wyraża się nie w słowach a czynach […] i absurdalne sceny przemocy. Wszystko zrealizowane sprawnie, czasem wręcz brawurowo, i tak pomieszane, by nie mogło się nudzić. Rakowicz dokonał niemożliwego. Sprawił, że fraza „polskie kino rozrywkowe” nie wywołuje ciarek żenady.

Redaktor portalu Filmożercy, Karol Urbański, jest równie oczarowany Dniem Matki, co jego koledzy i koleżanki z branży. W swojej recenzji podkreśla iż Nina, grana przez Grochowską, to idealna kobieca wersja Johna Wicka, zaś w kwestii scenariusza widać czerpanie inspiracji z wcześniej wymienionej produkcji oraz współczesnych tytułów sensacyjnych, jak np. Uprowadzona.

Zatem jeżeli chcecie się przekonać, czy polscy krytycy filmowi mają rację, to odpalajcie Dzień Matki na Netfliksie i przekonajcie się sami.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Agata Marczewska

Agata Marczewska

Popkultura to nieodłączny element jej życia. Z tego powodu jej przygoda z pisaniem rozpoczęła się już w najmłodszych latach, gdy zaczęła pisać w szkolnych gazetkach. Kiedy przyszedł ważny moment wyboru kierunku studiów, bez zawahania wybrała kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Dla działu Filmomaniak pisze od stycznia 2023 roku. Nie wie co to sen, bo musi być na bieżąco z newsami ze świata filmowo-serialowego. W kwestii kina, jest zapaloną fanką filmów niezależnych, choć i wyjątkowo dobrym blockbusterem też nie pogardzi. Nienawidzi ograniczać się w oglądaniu konkretnych gatunków filmowych. Jednak najbardziej uwielbia satyry, czarne komedie, dramaty, fantasy i produkcje feministyczne.

John Wick 4 podbija streaming w Polsce. Znalazł się wśród topowych produkcji

John Wick 4 podbija streaming w Polsce. Znalazł się wśród topowych produkcji

Bella Ramsey żegna się ze swoim najbardziej uznanym serialem przed 2. sezonem The Last of Us

Bella Ramsey żegna się ze swoim najbardziej uznanym serialem przed 2. sezonem The Last of Us

Continental z pierwszymi recenzjami. Spin-off Johna Wicka „sprawia wrażenie zmarnowanego potencjału”

Continental z pierwszymi recenzjami. Spin-off Johna Wicka „sprawia wrażenie zmarnowanego potencjału”

Koniec Sex Education przywołuje u mnie wspomnienia z końca liceum

Koniec Sex Education przywołuje u mnie wspomnienia z końca liceum

Nowy serial kryminalny naprawia największe problemy Johna Wicka

Nowy serial kryminalny naprawia największe problemy Johna Wicka