Czy są szanse na Argylle 2 i na podstawie jakiej książki może powstać?

Nowy film szpiegowski z Henrym Cavillem trafił na ekrany światowych kin, a my sprawdzamy, czy widowisko Argylle 2 ma szansę, by powstać, i na jakiej książce może zostać oparte.

news
Pamela Jakiel 8 lutego 2024
2
Źrodło fot. Argylle, Matthew Vaughn, Apple Studios, 2024
i

Argylle. Tajny szpieg, najnowsza film z Henrym Cavillem w roli głównej, wzbudzał duże zainteresowanie jeszcze zanim trafił na ekrany światowych kin. Dużą zasługę w tym miała gwiazdorska obsada, pogłoski, jakoby autorką historii była Taylor Swift, a także nazwisko reżysera. Matthew Vaughn ma na swoim koncie takie tytuły jak Kingsman: Tajne służby czy X-Men: Pierwsza klasa. Czy jest szansa, aby ta głośna produkcja z 2024 roku doczekała się drugiej części?

Argylle to projekt, na który z założenia miały składać się trzy filmy. Niestety, pierwsze widowisko zbiera nie najlepsze recenzje i nie cieszy się w kinach taką popularnością, na jaką liczyli twórcy. W serwisie Rotten Tomatoes tytuł z Henrym Cavillem pozytywnie oceniło zaledwie 33% krytyków, a podczas weekendu otwarcia produkcja kosztująca 200 mln dolarów zarobiła jedynie 18 mln. To wszystko sprawia, że pierwotne plany twórców na filmową trylogię mogły zostać nieco skomplikowane.

Czy Argylle 2 powstanie?

Czy w takim wypadku są szanse, aby film Argylle 2 powstał? Tak. Na korzyść produkcji przemawiają wysokie oceny od publiczności. Tytuł przypadł do gustu 71% widzów. Od samej premiery minęło natomiast niewiele czasu i wyniki oglądalności oraz finansowe mogą jeszcze się poprawić. Prawdopodobieństwo tego, że twórcy zdecydują się kontynuować swoje plany rozszerzenia tego uniwersum, wciąż jest dość wysokie. Oficjalną decyzję poznamy jednak dopiero wtedy, kiedy będzie wiadomo, ile zarobiło widowisko z 2024 roku.

Na podstawie jakiej książki może powstać Argylle 2?

Jeśli drugi film z serii powstanie, to na jakiej powieści zostanie oparty? Przypomnijmy, że Argylle. Tajny szpieg stanowi adaptację książki Elly Conway. Druga produkcja, jak wyjawił reżyser, miałaby stanowić ekranizację pierwszej książki z serii tejże autorki i skupiać się na tym, jak Argylle została szpiegiem.

Co ciekawe, Elly Conway nie jest tak naprawdę realną osobą. Jak ujawnił The Telegraph, autorami powieści są australijski scenarzysta Terry Hayes oraz brytyjska pisarka thrillerów psychologicznych Tammy Cohen (a nie, jak wcześniej podejrzewano, Taylor Swift). Książki, na podstawie której rzekomo powstać ma Argylle 2, nie znajdziecie w sklepach – a to dlatego, że nie została jeszcze wydana. Jeśli twórcy filmowcy dostaną zielone światło na nakręcenie drugiego filmu, wtedy pewnie też fabularny „prequel” trafi do księgarń.

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

Czy Furiosa jest odpowiednia dla dzieci? Kategoria wiekowa filmu z Sagi Mad Max

Czy Furiosa jest odpowiednia dla dzieci? Kategoria wiekowa filmu z Sagi Mad Max

Czy w filmie Furiosa: Saga Mad Max jest scena po napisach?

Czy w filmie Furiosa: Saga Mad Max jest scena po napisach?

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Kogo poślubi Francesca w Bridgertonach? Oto, kto zostanie jej mężem

Kogo poślubi Francesca w Bridgertonach? Oto, kto zostanie jej mężem

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?