Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 września 2021, 17:41

autor: mokosh

Wiemy, kto sfinansuje kolejny film Nolana; lista oczekiwań reżysera była ogromna

Jak już wiadomo, Christopher Nolan pracuje nad swoim nowym filmem, który zrealizuje we współpracy z Universal Studios. Jednocześnie poznaliśmy też wymagania reżysera względem dystrybucji obrazu.

W Hollywood głośno ostatnio o postaci Christophera Nolana, który planuje nakręcić nowy film historyczny. Wytwórnią, z którą zrealizuje swój projekt, nie będzie Warner Bros., z którym Nolan współpracował przez prawie dwie dekady, a Universal Pictures. Wbrew pozorom ta zmiana nie ma podłoża jedynie w sporze odnośnie platform streamingowych.

O tym, jakie nastawienie ma Nolan względem usług VoD pokroju Netflixa czy HBO Max, wiemy bardzo dobrze, ponieważ reżyser nie kryje swojej niechęci. Jednak to wydaje się jedynie kroplą w morzu wymagań, jakie postawił wytwórniom zainteresowanym współpracą. Otóż poza pierwszeństwem kinowego wydania jest to sześciotygodniowy okres poprzedzający premierę, w którym wytwórnia ma nie wypuszczać innych produkcji, 100 milionów dolarów na realizację filmu i taka sama kwota na jego marketing. Na tym się jednak nie kończy, ponieważ Nolan oczekuje 20% zysków, które przyniesie film w dniu premiery, dla siebie oraz pełnej kontroli nad produkcją. Są to warunki, na jakich zazwyczaj współpracował z Warner Bros., jednak niekoniecznie przekonane były do nich inne wytwórnie.

Wiemy kto sfinansuje kolejny film Nolana; lista oczekiwań reżysera była ogromna - ilustracja #1

W kwestii realizacji filmu reżyser prowadził rozmowy ze studiami takimi jak Paramount, Sony, Apple i oczywiście Universal, który, jak już wiemy, przystał na propozycję. Pierwsza z wymienionych wytwórni odpadła ze względu na zamieszanie, jakie pod koniec ostatniego tygodnia wywołało opuszczenie jej przez długoletniego prezesa Jima Gianopulosa. Sony, jak podaje Hollywood Reporter, było kandydatem do samego końca, a Apple nie był w stanie zgodzić się na wymagania filmowca. Pozostał jeszcze Universal, z którym Nolan ma raczej przyjacielskie stosunki oraz który, tak jak reżyser, kilkukrotnie współpracował z Warner Bros. Zatem wybór był raczej oczywisty.

Mimo że znamy już wytwórnię, z którą reżyser zrealizuje film, a także warunki, jakie musi spełnić, wciąż nie wiemy wiele o samym obrazie. Oczywiście będzie on biografią Roberta Oppenheimera, jednego z twórców bomby jądrowej; mamy w nim zobaczyć Cilliana Murphy’ego; dowiedzieliśmy się też, że może być nieco krótszy niż poprzednie dzieła Nolana oraz że możemy spodziewać się go na przełomie 2023 i 2024 roku.