Batman v Superman z komicznego powodu niemal skończył z kategorią R

Batman v Superman, choć został dostosowany pod odpowiednie wymogi, początkowo miał przyznaną kategorię R tylko dlatego, że organowi decydującemu nie podobał się element fabuły.

ciekawostki filmowe
12 maja 2023
1
Źrodło fot. Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, Zack Snyder, Warner Bros., 2016
i

Choć Zack Snyder zakończył już swoją przygodę z uniwersum DC, to nie przestaje rozpieszczać fanów tamtego świata i nieustannie dzieli się fascynującymi anegdotami z czasów swojej współpracy z Warner Bros. W trakcie wydarzenia o nazwie Full Circle, dedykowanego jego projektom z DCU, odbył się wyjątkowy panel, podczas którego poznaliśmy nowe zakulisowe ciekawostki o obrazie Batman v Superman.

Na scenie obecni byli Zack Snyder oraz doświadczony specjalista od efektów specjalnych, John Des Jardin. Podczas dyskusji z oddanymi fanami poruszono temat starcia filmowców z MPAA, amerykańskim stowarzyszeniem odpowiedzialnym za nadawanie kategorii wiekowych produkcjom przed wejściem na rynek. Ich celem było uzyskanie oceny PG-13 dla dzieła Batman v Superman: Świt sprawiedliwości.

Des Jardin wspomniał, że mimo wprowadzenia niezbędnych zmian, aby spełnić wymagania stowarzyszenia, początkowo MPAA nadało filmowi kategorię wiekową R. Powód był komiczny, bowiem organ uznał, że postać Batmana jest zbyt wredna dla Supermana, by zasłużyć na inną kategorię wiekową.

Pamiętasz, jak ciągle do mnie wracałeś, mówiąc: "MPAA chce, żebyśmy usunęli...". Nie mogliśmy umieścić rozbryzgu krwi na skrzyni. Ciągle usuwaliśmy te elementy, a i tak dawali nam kategorię R. A potem dostałeś notatkę od nich: "Po prostu uważamy, że Batman jest zbyt wredny dla Supermana". I myśmy wtedy pomyśleli: "Wy tak na serio?".

Snyder kontynuował, tłumacząc argumentację MPAA:

Nie spodziewałem się, że mogą przyznać kategorię R tylko dlatego, iż nie podoba im się pomysł ich [Batmana i Supermana – dop. red.] walki. Oni po prostu powiedzieli: "Uważamy, że to nieprzyzwoite, iż się biją". A ja na to: "Wybaczcie, ale to jest w tytule". [...] [Oni wtedy:] "Czy istnieje możliwość, żebyście wycięli sceny walki? Co powiedziałbyś na to, żeby współpracowali i lubili się? Może mogliby pokłócić się na początku, ale potem uścisnęliby sobie dłonie i razem walczyliby ze złym". Tłumaczyłem im dalej: "W sumie to oni walczą razem ze złym na końcu. Nie widzieliście tego?". Oni odpowiedzieli: "Cóż, przed tym jest dużo walki".

Zack Snyder pokazał niezłomną determinację i zdolność do negocjacji podczas walki z MPAA o nadanie filmowi Batman v Superman pożądanej kategorii wiekowej PG-13. Mimo że stowarzyszenie początkowo upierało się przy przyznaniu mu kategorii R z komicznego powodu, reżyser nie złożył broni. To była prawdziwa próba dla filmowca, ale ostatecznie udało mu się uzyskać upragnioną kategorię PG-13, dzięki czemu widowisko mogło trafić do szerszej publiczności.

Film Batman v Superman: Świt sprawiedliwości można obejrzeć na HBO Max.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Janusz "Data" Kopacz

Janusz "Data" Kopacz

Oddany fan gier, posiadający wielkie ambicje i chęć rozwijania swoich umiejętności. Studia dziennikarskie pozwoliły mu zdobyć solidne podstawy w zakresie pisania i komunikacji, co dodaje mu pewności siebie w dążeniu do osiągnięcia sukcesu w branży gier. Jego pasja i zaangażowanie sprawiają, że jest skupiony i zdeterminowany, aby stać się ekspertem w swoim zawodzie. Z jednej strony ambitny i pełen energii, a z drugiej bardzo poważnie podchodzący do swojej pracy, co pozwala mu na ciągły rozwój. Wielki miłośników tematów niszowych - chętnie pisze na temat gier, o których zapomniał już cały świat.

Gdzie kręcono Znachora Netflixa? Zobacz Polskie zabytki

Gdzie kręcono Znachora Netflixa? Zobacz Polskie zabytki

Ahsoka pobiła rekord, który inna produkcja Star Wars powinna z łatwością przebić już w 2024 roku

Ahsoka pobiła rekord, który inna produkcja Star Wars powinna z łatwością przebić już w 2024 roku

Zatrzymaj Park Jurajski w tej minucie i przyjrzyj się uważnie ekranowi komputera

Zatrzymaj Park Jurajski w tej minucie i przyjrzyj się uważnie ekranowi komputera

Wiemy, kiedy wróci Umbrella Academy. Ujawniono przybliżoną datę premiery finałowego sezonu serialu Netflixa

Wiemy, kiedy wróci Umbrella Academy. Ujawniono przybliżoną datę premiery finałowego sezonu serialu Netflixa

Spawn nadchodzi. Znamy przybliżoną datę premiery rebootu horroru

Spawn nadchodzi. Znamy przybliżoną datę premiery rebootu horroru