Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 11 października 2022, 16:01

Wyjaśniamy losy Viserysa z 8. odcinka Rodu smoka i jak te wydarzenia różnią się od książek

Ósmy odcinek Rodu smoka jest kluczowy dla historii rodu Targaryenów. Władca Siedmiu Królestw cierpi od wielu lat, prawdopodobnie bardziej niż to miało miejsce w Ogniu i krwi.

Źrodło fot. Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022
i

Tekst zawiera spoilery związane z serialem Ród smoka oraz książką Ogień i krew.

Akcja epizodu Lord Przypływów ma miejsce około sześć lat po siódmym odcinku Rodu smoka. Widzimy w nim króla Viserysa I wyniszczonego przez długoletnią chorobę. Może się wydawać, że w serialu showrunnerzy zgotowali władcy, który był lubiany przez poddanych, gorszy los, niż zrobił to George R. R. Martin.

HBO Max kupisz tutaj

Viserys cierpiał na wiele przypadłości

Wiemy, że serialowy król Viserys I Targaryen cierpi na trąd. Zaczęło się od drobnych plam na ciele, ale w ciągu kolejnych lat władca tracił następne części ciała. Także jego organizm wydaje się coraz bardziej niedomagać, sprawiając między innymi problemy z oddychaniem. W końcu kiedyś sprawny fizycznie przywódca jest praktycznie całkowicie przykuty do łóżka i tylko makowe mleko jest w stanie osłabić niesamowity ból. Śmierć Viserysa również wydaje się mało przyjemna: w ciągłym bólu i z halucynacjami.

W książce Ogień i krew władca Westeros cierpiał na podagrę, bóle stawów, pleców, a także problemy z oddychaniem. Z czego część tych przypadłości mogła być spowodowana jego znaczną nadwagą. Duża masa sprawiała, że Viserys miał problemy z dostaniem się na Żelazny Tron, a przypadkowe zacięcie doprowadziło do utraty dwóch palców. Po tym wydarzeniu król już nigdy nie zasiadł na tronie. Wiemy, że w dziele Martina Viserys zmarł podczas drzemki. Czy tuż przed nią cierpiał tak samo, jak w serialu, nie wiemy, ale prawdopodobnie jego los nie był aż tak straszny.

Warto jeszcze spojrzeć na serialowy spór dotyczący sukcesji tronu Lorda Przypływów. W Rodzie smoka tylko brat ser Corlysa sprzeciwia się wybraniu dzieci Rhaenyry i nazywa je bękartami. Viserys chce za to obciąć mężczyźnie język, ale Daemon działa szybciej ze swoim mieczem. W Ogniu i krwi przeciwników jest więcej, za co każdy z nich traci język. W książce jednak te wydarzenia mają miejsce na dwa lata przed śmiercią władcy, a nie tuż przed nią.

Otto Hightower wyłącza władcę z zarządzania królestwem

Zarówno w książce, jak i w serialu, pogarszający się stan zdrowia króla wykorzystał Otto Hightower. Mężczyzna odzyskał funkcję Królewskiego namiestnika i w ciągu kolejnych lat włączył do Rady swoich popleczników. Jedynie Wielki maester Orwyle zachowywał neutralność ze względu na swoją funkcję, a otwarcie sprzeciwiał się Starszy nad monetą Lyman Beesbury, który swoje zadania pełnił jeszcze od czasów króla Jaehaerysa I.

Oznacza to, że praktycznie cały dwór znajdował się pod kontrolą Namiestnika i już w dziewiątym epizodzie zobaczymy do czego doprowadzi postawa rodu Hightowerów, którzy za wszelką cenę chcieli uzyskać Żelazny Tron dla siebie. Konfrontacja jest nieunikniona. Można śmiało założyć, że pierwszy sezon Rodu smoka zakończy się wybuchem wojny domowej, znanej jako Taniec Smoków.

Jednocześnie twórcy serialu starają się uzasadnić, dlaczego Alicent postanowi posadzić swojego syna Aegona na tronie. W książce wydaje się to bardziej wyrachowanym działaniem, połączonym z opóźnionym ogłoszeniem śmierci Viserysa. W serialu król pomylił swoją żonę z córką i myśląc, że mówi do Rhaenyry, nawiązał do ich ostatniej rozmowy. Alicent odebrała słowa umierającego, który opowiadał o przepowiedni Aegona, jako zmianę zdania, co do następcy tronu.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu, bo w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

więcej

kalendarz wiadomości
2022
październik
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.