Wyjaśniamy losy Viserysa z 8. odcinka Rodu smoka i jak te wydarzenia różnią się od książek

Ósmy odcinek Rodu smoka jest kluczowy dla historii rodu Targaryenów. Władca Siedmiu Królestw cierpi od wielu lat, prawdopodobnie bardziej niż to miało miejsce w Ogniu i krwi.

fantasy
Zbigniew Woźnicki 11 października 2022
4
Źrodło fot. Ród smoka, Ryan Condal i Miguel Sapochnik, HBO, 2022
i

Tekst zawiera spoilery związane z serialem Ród smoka oraz książką Ogień i krew.

Akcja epizodu Lord Przypływów ma miejsce około sześć lat po siódmym odcinku Rodu smoka. Widzimy w nim króla Viserysa I wyniszczonego przez długoletnią chorobę. Może się wydawać, że w serialu showrunnerzy zgotowali władcy, który był lubiany przez poddanych, gorszy los, niż zrobił to George R. R. Martin.

HBO Max kupisz tutaj

Viserys cierpiał na wiele przypadłości

Wiemy, że serialowy król Viserys I Targaryen cierpi na trąd. Zaczęło się od drobnych plam na ciele, ale w ciągu kolejnych lat władca tracił następne części ciała. Także jego organizm wydaje się coraz bardziej niedomagać, sprawiając między innymi problemy z oddychaniem. W końcu kiedyś sprawny fizycznie przywódca jest praktycznie całkowicie przykuty do łóżka i tylko makowe mleko jest w stanie osłabić niesamowity ból. Śmierć Viserysa również wydaje się mało przyjemna: w ciągłym bólu i z halucynacjami.

W książce Ogień i krew władca Westeros cierpiał na podagrę, bóle stawów, pleców, a także problemy z oddychaniem. Z czego część tych przypadłości mogła być spowodowana jego znaczną nadwagą. Duża masa sprawiała, że Viserys miał problemy z dostaniem się na Żelazny Tron, a przypadkowe zacięcie doprowadziło do utraty dwóch palców. Po tym wydarzeniu król już nigdy nie zasiadł na tronie. Wiemy, że w dziele Martina Viserys zmarł podczas drzemki. Czy tuż przed nią cierpiał tak samo, jak w serialu, nie wiemy, ale prawdopodobnie jego los nie był aż tak straszny.

Warto jeszcze spojrzeć na serialowy spór dotyczący sukcesji tronu Lorda Przypływów. W Rodzie smoka tylko brat ser Corlysa sprzeciwia się wybraniu dzieci Rhaenyry i nazywa je bękartami. Viserys chce za to obciąć mężczyźnie język, ale Daemon działa szybciej ze swoim mieczem. W Ogniu i krwi przeciwników jest więcej, za co każdy z nich traci język. W książce jednak te wydarzenia mają miejsce na dwa lata przed śmiercią władcy, a nie tuż przed nią.

Otto Hightower wyłącza władcę z zarządzania królestwem

Zarówno w książce, jak i w serialu, pogarszający się stan zdrowia króla wykorzystał Otto Hightower. Mężczyzna odzyskał funkcję Królewskiego namiestnika i w ciągu kolejnych lat włączył do Rady swoich popleczników. Jedynie Wielki maester Orwyle zachowywał neutralność ze względu na swoją funkcję, a otwarcie sprzeciwiał się Starszy nad monetą Lyman Beesbury, który swoje zadania pełnił jeszcze od czasów króla Jaehaerysa I.

Oznacza to, że praktycznie cały dwór znajdował się pod kontrolą Namiestnika i już w dziewiątym epizodzie zobaczymy do czego doprowadzi postawa rodu Hightowerów, którzy za wszelką cenę chcieli uzyskać Żelazny Tron dla siebie. Konfrontacja jest nieunikniona. Można śmiało założyć, że pierwszy sezon Rodu smoka zakończy się wybuchem wojny domowej, znanej jako Taniec Smoków.

Jednocześnie twórcy serialu starają się uzasadnić, dlaczego Alicent postanowi posadzić swojego syna Aegona na tronie. W książce wydaje się to bardziej wyrachowanym działaniem, połączonym z opóźnionym ogłoszeniem śmierci Viserysa. W serialu król pomylił swoją żonę z córką i myśląc, że mówi do Rhaenyry, nawiązał do ich ostatniej rozmowy. Alicent odebrała słowa umierającego, który opowiadał o przepowiedni Aegona, jako zmianę zdania, co do następcy tronu.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

Gdzie obejrzeć Diunę 1? Pierwsza część widowiska Denisa Villeneuve’a jest dostępna w streamingu

Gdzie obejrzeć Diunę 1? Pierwsza część widowiska Denisa Villeneuve’a jest dostępna w streamingu

Gdzie kręcono serial Shogun? Oto filmowe lokacje

Gdzie kręcono serial Shogun? Oto filmowe lokacje

Fantastyczny miniserial z Kate Winslet w roli głównej. 5 rewelacyjnych odcinków obejrzysz na HBO Max

Fantastyczny miniserial z Kate Winslet w roli głównej. 5 rewelacyjnych odcinków obejrzysz na HBO Max

Gdzie kręcono The Walking Dead: The Ones Who Live? Oto filmowe lokacje spin-offu

Gdzie kręcono The Walking Dead: The Ones Who Live? Oto filmowe lokacje spin-offu

Gdzie obejrzeć aktorski film Avatar: The Last Airbender?

Gdzie obejrzeć aktorski film Avatar: The Last Airbender?