W jakich latach rozgrywa się Ród smoka? Spin-off Gry o tron na osi czasu

Ród smoka skradł serca fanów i zatarł niesmak pozostawiony przez finałowy sezon Gry o tron. Wyjaśniamy, jak wygląda oś czasu seriali.

fantasy
Remigiusz Różański 2 grudnia 2023
1
Źrodło fot. Ród smoka, Ryan Condal, Miguel Sapochnik, HBO, 2022
i

Oś czasu Rodu smoka jest znacznie bardziej rozbudowana niż w Grze o tron. Podczas gdy akcja adaptacji Pieśni lodu i ognia toczyła się na przestrzeni kilku lat, historia jej spin-offu rozpisana jest na kilka dekad. Należy podkreślić, że wydarzenia z pierwszego i dziesiątego odcinka Rodu smoka dzieli ponad 20 lat! Flashbacki i futurospekcje potrafią wprowadzić w zakłopotanie, dlatego wyjaśniamy, jak dokładnie prezentuje się oś czasu sagi o rodzie Targaryen.

Akcja serialu różni się nieco od książkowego pierwowzoru, co przyniosło za sobą kilka przesunięć czasowych. Początek współczesnej bohaterom Rodu smoka ery wyznacza kampania Aegona Zdobywcy. Lata przed zjednoczeniem Westeros określa się wyrażeniem „przed podbojem” (p.P.), natomiast panowanie Targaryenów przypada na czasy „od podboju” (o.P.).

Akcja Rodu smoka rozpoczyna się około 100 roku o.P. Serial skupia się na ostatnich latach panowania Viserysa Targaryena (Paddy Considine) i wydarzeniach prowadzących do jednego z najkrwawszych rozdziałów historii Westeros – Tańca Smoków.

W jakich latach rozgrywa się Ród smoka? Spin-off Gry o tron na osi czasu - ilustracja #1
Ród smoka, Ryan Condal, Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Ile lat trwają wydarzenia Rodu smoka?

W rozmowie z The Official Game of Thrones Podcast: House of the Dragon George R.R. Martin przyznał, że akcja pierwszego sezonu serialu obejmuje 28 lat. Pierwszy odcinek cofa się do koronacji Viserysa w 103 roku o.P., by następnie przenieść się do roku 110. Właśnie wtedy rozpoczyna się właściwa fabuła serialu, która opisuje rodzący się konflikt pomiędzy członkami rodu Targaryen.

W pierwszym odcinku widzimy, jak ukochana córka Viserysa, piętnastoletnia księżniczka Rhaenyra (Milly Alcock) zostaje wyznaczona na następczynię tronu. Wówczas rozgoryczony Daemon (Matt Smith) rozpoczął kampanię wymierzoną przeciwko swojemu bratu. Odcinek trzeci posuwa akcję o trzy lata do przodu i przedstawia decyzję Viserysa o poślubieniu przyjaciółki swojej córki – Alicent Hightower (Emily Carey).

Fabuła trzeciego, czwartego i piątego epizodu rozgrywa się na przestrzeni kilku miesięcy. Niemałe zmiany niesie za sobą odcinek szósty. Właśnie wtedy następuje głośna zmiana odtwórczyń głównych bohaterek, które w 124 roku o.P. są już dorosłymi kobietami. Od tego momentu Rhaenyrę gra Emma D’Arcy, a Alicent Olivia Cooke.

Wydarzenia siódmego i ósmego epizodu dzieli około pięciu lat. W ostatnich odcinkach sezonu śledzimy trzydziestokilkuletnią Rhaenyrę w przededniu wojny domowej, która rozpoczyna się w 129 roku o.P. Wszystko na to wskazuje, że kolejne sezony serialu skupią się na Tańcu Smoków i w drobiazgowy sposób przedstawią upadek rodu Targaryen.

W jakich latach rozgrywa się Ród smoka? Spin-off Gry o tron na osi czasu - ilustracja #2
Gra o tron, David Benioff, D.B. Weiss, HBO, 2011

Kiedy rozpoczyna się Gra o tron?

Grunt pod wydarzenia Gry o tron przygotowuje Wojna Uzurpatora, zwana także Rebelią Roberta. Właściwa akcja adaptacji Pieśni lodu i ognia rozpoczyna się w 298 roku o.P., kiedy Ned Stark (Sean Bean) został wybrany namiestnikiem króla Roberta Baratheona (Mark Addy). Od końca Tańca Smoków w 131 roku o.P. do początku Gry o tron minęło aż 167 lat.

W związku z ogromnym przesunięciem czasowym, który dzieli oba seriale, nie należy spodziewać się zbyt wielu cameo „starej gwardii” w Rodzie smoka. Druga odsłona porywającej sagi o Targaryenach zadebiutuje latem przyszłego roku.

Autor: Remigiusz Różański

Kiedy 2. sezon The Last of Us będzie na HBO Max?

Kiedy 2. sezon The Last of Us będzie na HBO Max?

„Jest mi go szkoda”. Gwiazda Wiedźmina Netfliksa apeluje do „atakujących” fanów, by dali szansę Liamowi Hemsworthowi

„Jest mi go szkoda”. Gwiazda Wiedźmina Netfliksa apeluje do „atakujących” fanów, by dali szansę Liamowi Hemsworthowi

Stamtąd - gdzie obejrzeć 2. sezon serialu sci-fi?

Stamtąd - gdzie obejrzeć 2. sezon serialu sci-fi?

3. sezon Stamtąd ma przybliżoną datę premiery. Kiedy obejrzymy nowe odcinki horroru sci-fi?

3. sezon Stamtąd ma przybliżoną datę premiery. Kiedy obejrzymy nowe odcinki horroru sci-fi?

Nowe zdjęcia Liama Hemswortha na nowo wzbudziły dyskusje o tym, czy aktor pasuje do roli Geralta

Nowe zdjęcia Liama Hemswortha na nowo wzbudziły dyskusje o tym, czy aktor pasuje do roli Geralta