Trylogia prequeli Star Wars byłaby lepsza dzięki tym wydarzeniom? Oto 7 usuniętych scen

Usuwanie scen z filmów nie jest niczym nowym. Czasami okazuje się jednak, że mogły być one ważne dla przedstawianej historii. Poniżej przedstawiamy kilka skasowanych wątków z trylogii prequeli Gwiezdnych wojen.

science fiction
4 maja 2023
8
Źrodło fot. Gwiezdne Wojny: Część II - Atak Klonów; reż. George Lucas; 20th Century Fox; 2002
i

Trylogia prequeli Gwiezdnych wojen była jedną z najbardziej wyczekiwanych w momencie premiery. Niestety, ale przedstawiona przez George’a Lucasa historia nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań, przez co po dziś dzień jest obiektem drwin i kpin fanów oryginalnej trylogii.

Już na pierwszy rzut oka było widać, że legendarny twórca musiał podczas montażu wszystkich trzech części prequeli iść na kompromisy. Z filmów wycięte zostały niektóre sceny, dzięki którym opowiadana historia mogła nabrać większego sensu. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Narodziny Rebelii w Zemście Sithów

Trylogia prequeli Star Wars byłaby lepsza dzięki tym wydarzeniom? Oto 7 usuniętych scen - ilustracja #1
Źródło fot.: Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów; George Lucas; Lucasfilm; 2005

Początkowo rola Padme Amidali w trzecim epizodzie miała być większa. W usuniętych scenach widać, jak bohaterka grana przez Natalie Portman spotyka się z senatorami Bailem Organą, Mon Mothmą oraz innymi przedstawicielami władz. Podczas rozmowy zgadzają się stworzyć fundamenty przyszłej Rebelii. Wątek ten nie tylko dałby więcej czasu ekranowego Padme, ale również wyjaśnił, kto pomógł uratować Grogu podczas Rozkazu 66 w trzecim sezonie Mandalorianina. Umożliwiłoby to też większy udział Bailowi Organie i Mon Mothmie, zwłaszcza, że obydwoje odgrywają istotną rolę w późniejszym zwycięstwie Rebelii nad Imperium.

Przesłuchanie Padme przez hrabiego Dooku

Trylogia prequeli Star Wars byłaby lepsza dzięki tym wydarzeniom? Oto 7 usuniętych scen - ilustracja #2
Źródło fot.: Gwiezdne Wojny: Część II - Atak Klonów; reż. George Lucas; Lucasfilm; 2002

Kolejna scena związana z bohaterką graną przez Natalie Portman, jednak tym razem z epizodu drugiego. W niej Dooku mówi Padme, że jeśli ona i Naboo dołączą do Sojuszu Separatystów, rozważy wypuszczenie Obi-Wana Kenobiego z niewoli. Ta jednak odrzuciła jego ofertę mówiąc, że zbyt ciężko pracowała nad Republiką, by ją porzucić. Całość dodałaby z pewnością większej głębi Padme, a także podkreśliłaby jej najważniejszą cechę – lojalność.

Scena pokazująca siłę i umiejętności Ki-Adi-Mundiego

Trylogia prequeli Star Wars byłaby lepsza dzięki tym wydarzeniom? Oto 7 usuniętych scen - ilustracja #3
Źródło fot.: Gwiezdne Wojny: Część II - Atak Klonów; reż. George Lucas; Lucasfilm; 2002

Rozszerzona wersja walki na arenie w Ataku Klonów podkreśla rolę Ki-Adi-Mundiego w bitwie. To on odkrył, że droidy trzeba pokonać indywidualnie. Ta scena nadałaby filmowi więcej akcji i lepiej uwydatniłaby siły Jedi w pierwszej bitwie o Geonosis, a także lepiej pokazała, jak Jedi zostali pokonani, dopóki nie przybyło wsparcie w postaci klonów.

Grievous morduje Jedi, ucieczka przed generałem

Trylogia prequeli Star Wars byłaby lepsza dzięki tym wydarzeniom? Oto 7 usuniętych scen - ilustracja #4
Źródło fot.: Gwiezdne Wojny: Część II - Atak Klonów; reż. George Lucas; Lucasfilm; 2002

Scena ta pokazała, jak Anakin i Obi-Wan znajdują generała Shaak Ti przetrzymywanego jako zakładnika przez Grievousa. Rycerze Jedi szybko zostają otoczeni przez droidy, a złoczyńca zabija Shaak Ti. Widząc trudną sytuację, w jakiej się znaleźli, młody Skywalker ze swoim mistrzem postanawiają uciec wycinając dziurę w podłodze. Scena ta dałaby trochę głębi znanemu z Gwiezdnych wojen antagoniście. Warto wspomnieć, że jej klockową wersję mogliśmy obejrzeć w LEGO Star Wars: The Video Game. Nie jest to wersja kanoniczna, bowiem Shaak Ti pojawia się w późniejszej części trylogii prequeli.

Anakin zabija Shaak Ti

Trylogia prequeli Star Wars byłaby lepsza dzięki tym wydarzeniom? Oto 7 usuniętych scen - ilustracja #5
Źródło fot.: Gwiezdne wojny: Wojny Klonów; reż. George Lucas; 2008

Kanoniczna wersja śmierci Shaak Ti, która następnie wykorzystana jest w jednym z odcinków animacji Wojny Klonów. Anakin wchodzi do komnaty medytacyjnej, w której koncentruje się wspomniana bohaterka. Młody Skywalker wbija w jej plecy miecz świetlny, zabijając ją. Scena ta mogłaby w jeszcze większym stopniu pokazać przejście Anakina na Ciemną Stronę Mocy.

Qui-Gon Jinn w duchowej formie w Zemście Sithów

Trylogia prequeli Star Wars byłaby lepsza dzięki tym wydarzeniom? Oto 7 usuniętych scen - ilustracja #6
Źródło fot.: Obi-Wan Kenobi; Deborah Chow; Disney+; 2022

Usunięta scena z Zemsty Sithów pokazała, jak Qui-Gon Jinn wyciąga pomocną rękę do mistrza Yody jako duch Mocy. Grany przez Liama Neesona Jedi miał w tej scenie poprowadzić Yodę w duchową podróż, która oznaczałaby początek nauki zachowania świadomości po śmierci. Jednocześnie przygotowałoby grunt pod scenę, którą mogliśmy widzieć na zakończenie serialu Obi-Wan Kenobi, w której stary mistrz pokazał się tytułowemu bohaterowi.

Rozszerzona wersja Rozkazu 66

Trylogia prequeli Star Wars byłaby lepsza dzięki tym wydarzeniom? Oto 7 usuniętych scen - ilustracja #7
Źródło fot.: Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów; George Lucas; Lucasfilm; 2005

Scena ta rozszerzyłaby sekwencję Yody udającego się Kashyyyk, czyli ojczyznę Wookie. Twórcy mieli w niej pokazać dłuższą walkę futrzastych postaci z droidami. Pokazana scena miała zaprezentować siłę Wookie i pozwolić fanom zobaczyć kolejną porażkę Separatystów. Dodatkowo po ogłoszeniu Rozkazu 66 historia miała bardziej skupić się na Yodzie oraz tym, jak czuje śmierć poszczególnych Jedi. Chociaż włączenie tej sceny do prequeli Gwiezdnych wojen nie zmieniłoby filmów w drastyczny sposób, byłaby z pewnością mile widzianym dodatkiem.

Marcin "Nicek" Nic

Marcin "Nicek" Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

Wiemy, kiedy wróci Umbrella Academy. Ujawniono przybliżoną datę premiery finałowego sezonu serialu Netflixa

Wiemy, kiedy wróci Umbrella Academy. Ujawniono przybliżoną datę premiery finałowego sezonu serialu Netflixa

Reżyser Twórcy skomentował niejednoznaczne zakończenie filmu

Reżyser Twórcy skomentował niejednoznaczne zakończenie filmu

Astronauta NASA zwrócił uwagę na błędy Strażników Galaktyki 3. Ocenił scenę, w której Star-Lord niemal zginął w kosmosie

Astronauta NASA zwrócił uwagę na błędy Strażników Galaktyki 3. Ocenił scenę, w której Star-Lord niemal zginął w kosmosie

Gwiazda Ahsoki przypadkowo zaspoilerowała jedną z wielkich scen z finału

Gwiazda Ahsoki przypadkowo zaspoilerowała jedną z wielkich scen z finału

Steven Spielberg doprowadził reżysera The Creator do łez, komentując jego Godzillę

Steven Spielberg doprowadził reżysera The Creator do łez, komentując jego Godzillę