Reżyser Johna Wicka odpowiedział na zarzuty fanów. „Wiemy, jak niedorzeczne jest zabicie 80 facetów z powodu szczeniaka”

Chad Stahelski, twórca serii John Wick, odniósł się do zarzutów, jakoby fabuła produkcji była nierealistyczna.

kryminał
Pamela Jakiel 6 października 2023
2
Źrodło fot. John Wick, Chad Stahelski, Lionsgate, 2014.
i

Franczyza skupiona wokół zawodowego zabójcy granego przez Keanu Reevesa przez lata osiągnęła ogromny sukces. Dziś składają się na nią cztery filmy o Johnie Wicku, a uniwersum wciąż jest rozwijane dzięki spin-offom. Choć stworzony przez Chada Stahelskiego świat może pochwalić się rzeszą wiernych fanów, to istnieje grono osób, które twierdzą, iż fabuła, szczególnie pierwszej części, jest nierealistyczna. Do tych zarzutów w ostatnim wywiadzie dla Inverse odniósł się reżyser serii.

Przypomnijmy, że punktem wyjścia dla historii z pierwszej odsłony zabójczych losów Wicka jest zabicie szczeniaka protagonisty przez mafiosów. Dla granego przez Keanu Reevesa bohatera pies był nie tylko najbliższym przyjacielem i towarzyszem życia, ale także pamiątką po zmarłej żonie. To od niej bowiem dostał czworonoga. Wiedziony chęcią zemsty emerytowany zawodowy zabójca wraca do środowiska, z którego wcześniej udało mu się uciec. Musi rozprawić się z tymi, którzy odebrali mu to, co było dla niego najcenniejsze.

I choć z pewnością dla części widzów taka motywacja wydaje się zupełnie wystarczająca, to jednak twórca filmu akcji był świadomy, że wielu widzów uzna fabułę za nieprawdopodobną. Sam uważa, że zachowanie bohatera może wydawać się absurdalne, jeśli będziemy odczytywać je dosłownie.

Wszystkie filmy z serii John Wick mają nawiązywać do brutalności lat 70. Ale chcę, żebyście się śmiali, bo chcę, żebyście wiedzieli: Keanu i ja żartujemy. Wiemy, jak niedorzeczne jest zabicie 80 gości z powodu szczeniaka. Uwierzcie mi, wiemy. Czytam w recenzji, że to nie jest prawdopodobne, że John Wick by tego nie przeżył. Stary, Królik Bugs też by nie przeżył [tego, co go spotykało w serialu]. Całkowicie to rozumiem. Rozumiemy ten żart. Dlatego zabijamy 300, a nie trzech. Jesteśmy w to zaangażowani.

[…] Sytuacyjna brutalność powinna dostarczyć widzom śmiechu i pocieszenia. Jeśli spadasz z dziesięciu schodów, to jest to brutalne. Jeśli natomiast spadasz z 200, to jest śmieszne.

Najwyraźniej reżyser, odpowiadając na zarzuty widzów, postanowił wytłumaczyć odbiorcom, na czym polega konwencja, którą wybrał dla swoich dzieł. Ci, którzy do tej pory brali wydarzenia przedstawione w serii na poważnie, wiedzą, że nie powinni tego robić. Uniwersum Johna Wicka bardzo różni się od świata, który znamy, i nie należy traktować go zbyt serio.

Wszystkie produkcje skupiające się na zawodowym zabójcy znajdziecie na Amazon Prime Video.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Redaktorka Filmomaniaka od kwietnia 2023, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów, w snach rozwija wątki swych przyszłych powieści. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

Fool Me Once Netflixa na pierwszym zwiastunie. Tak prezentuje się adaptacja kryminału Harlana Cobena

Fool Me Once Netflixa na pierwszym zwiastunie. Tak prezentuje się adaptacja kryminału Harlana Cobena

Wonka funduje czekoladowy zawrót głowy, ale nie otumania

Wonka funduje czekoladowy zawrót głowy, ale nie otumania

Zbliża się koniec płyt DVD i Blu-ray w Polsce? Universal rezygnuje z wydawania filmów na tych nośnikach

Zbliża się koniec płyt DVD i Blu-ray w Polsce? Universal rezygnuje z wydawania filmów na tych nośnikach

Nowy sezon Fargo jest jak zaginione DLC do GTA. Tutaj zdarzyć się może wszystko!

Nowy sezon Fargo jest jak zaginione DLC do GTA. Tutaj zdarzyć się może wszystko!

Rockstar próbował kiedyś nakręcić film na podstawie GTA. Nie wyszło za dobrze

Rockstar próbował kiedyś nakręcić film na podstawie GTA. Nie wyszło za dobrze