Po ilu sezonach warto powiedzieć dość? Zobacz wzloty i upadki długo emitowanych seriali

Każda produkcja zalicza wzloty i upadki, szczególnie seriale, które towarzyszą nam przez lata. Które z nich pozostawały niezmiennie na szczycie, a które wypadły z łask widzów?

ciekawostki filmowe
8 marca 2023
3
Źrodło fot. The Office; Greg Daniels; NBC; 2005
i

Nie można określić, ile sezonów powinny mieć seriale, aby odnieść sukces i nie spaść ze szczytu. Twórcy nie są również w stanie dokładnie przewidzieć, jak historia zostanie przyjęta przez widownię. Wiadomo za to, że jeśli produkcja zaliczy dobry start, to bez problemu utrzyma przy sobie fanów. Oczywiście tak długo, jak serial będzie trzymać poziom, oferując dobrą fabułę i wykonanie. A to nie zawsze wychodzi.

Użytkownik Reddita o nicku gammafission00 udostępnił wykres, przedstawiający oceny poszczególnych sezonów jednych z najpopularniejszych serii telewizyjnych. W zestawieniu nie zabrakło starych, jak i nowych produkcji, a całość została oparta na ocenach użytkowników serwisu IMDb.

Wszystko, co najlepsze

Wśród produkcji, których poszczególne sezony otrzymały najwyższe oceny, królują komedie. Szczególnie sitcomy uznawane przez wielu za te najlepsze w historii. Frasier, amerykańska wersja serialu Biuro oraz Jak poznałem waszą matkę były bardzo wysoko ocenione, choć zdarzyły się im małe potknięcia w pojedynczych sezonach.

Bezkonkurencyjnie najwyżej oceniani są kultowi Przyjaciele i seriale komediowe Pohamuj entuzjazm oraz U nas w Filadelfii. Wśród tej trójki oceny użytkowników nie spadają poniżej 8/10. Produkcja Przyjaciół zakończyła się już lata temu, ale serial nadal zyskuje nowych fanów, tak samo, jak pozostałe tytuły, które do tej pory otrzymują kolejne sezony.

Im dalej w las, tym gorzej

Zdarza się jednak tak, że dobre tytuły tracą na jakości w kolejnych seriach. Produkcja zostaje przekazana w inne ręce, zaczyna brakować na nią pomysłu, albo wpływa na to coś jeszcze innego i kolejne sezony okazują się klapą. Tak stało się w przypadku animacji dla dorosłych Simpsonowie. Serial na ten moment posiada trzydzieści cztery sezony, z czego tylko trzynaście utrzymywało wysoki poziom. Później oceny serialu zaczęły spadać.

U Simpsonów spadek następował stopniowo, inaczej było w przypadku serialu Dwóch i pół. Osiem sezonów oceniano na mocną ósemkę, zaś ostatnie pięć nie zachwyciło widzów w podobnym stopniu i wszystkie otrzymały noty poniżej 6/10.

Najgłośniejszym w ostatnich latach tytułem w tej kategorii jest Gra o tron. Serial od początku zgarniał oceny na poziomie 9/10. Trwało to przez siedem sezonów, aż do nieszczęsnego finału. Ósma seria nie spodobała się fanom, którzy żałowali takiego zakończenia ich ulubionej serii.

Pomysł jest najważniejszy

Dzięki zestawieniu można przeanalizować oceny wielu produkcji i wywnioskować z tego, że wiele tytułów traci swój potencjał w momencie, w którym twórcom kończą się pomysły na kontynuację. Niestety, w takim wypadku wielu z nich i tak decyduje się na kolejne sezony. Tak właśnie świetne produkcje wraz z czasem tracą swoją magię i zainteresowanie widzów.

Po ilu sezonach warto powiedzieć dość? Zobacz wzloty i upadki długo emitowanych seriali - ilustracja #1
Źródło: Reddit / @gammafission00

Aleksandra Wosz

Aleksandra Wosz

Swoją przygodę z pisaniem zaczęła na Filmomaniaku w grudniu 2022 roku, wcześniej pisała tylko hobbystycznie. Uwielbia wszelkie ciekawostki, więc na stronie zajmuje się newsami filmowo-serialowymi. A wszystko zaczęło się, gdy mała Ola z fascynacją podpatrywała, jak jej rodzice grają w pierwsze gry z serii Tomb Raider, czy „farmera” - znanego bardziej jako Harvest Moon. Dotarła do momentu, gdy zrozumiała, że ma szansę zasmakować milionów żyć dzięki różnym dziełom. Zapalona miłośniczka musicali, która przynajmniej raz do roku musi obejrzeć Hamiltona. Entuzjastka książek Dana Browna, serialu Biuro oraz The Umbrella Academy.

Uważano, że były szef Marvela „zwariował” angażując Roberta Downeya Jra jako Iron Mana

Uważano, że były szef Marvela „zwariował” angażując Roberta Downeya Jra jako Iron Mana

A gdyby… w wersji Star Wars? Hayden Christensen o wymarzonej alternatywnej historii Anakina

A gdyby… w wersji Star Wars? Hayden Christensen o wymarzonej alternatywnej historii Anakina

Rok po premierze Top Gun 2 i Tom Cruise pobili kolejny kinowy rekord

Rok po premierze Top Gun 2 i Tom Cruise pobili kolejny kinowy rekord

Andrew Garfield jako Gohan? Tak bohater Dragon Ball mógłby wyglądać w aktorskim filmie

Andrew Garfield jako Gohan? Tak bohater Dragon Ball mógłby wyglądać w aktorskim filmie

Disney odrzucił ten pomysł Johnny'ego Deppa na Jacka Sparrowa, ale aktorowi uszło na sucho z innym

Disney odrzucił ten pomysł Johnny'ego Deppa na Jacka Sparrowa, ale aktorowi uszło na sucho z innym