Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku

W 2023 roku czeka nas wiele interesujących seriali, które mogą okazać się potencjalnymi hitami – a w każdym razie warto mieć je na oku, aby przekonać się co do ich jakości. Na co szczególnie czekamy?

news
Krzysztof "Krzyslewy" Lewandowski 22 grudnia 2022
10
Źrodło fot. Secret Invasion, showrunner: Kyle Bradsteed, Disney 2023; Anne Rice's Mayfair Witches, showrunner: Esta Spalding, AMC 2023
i

Końcówka upływającego roku to doskonały moment, by przyjrzeć się, jakie seriale będą miały premierę w najbliższej przyszłości. 2023 rok będzie czasem premier wielu produkcji, ale wybraliśmy dwanaście, które zapowiadają się najbardziej ciekawie. Znalazły się tutaj m.in. znane marki, wszak telewizyjnej adaptacji doczeka się gra The Last of Us, a dalszej rozbudowie ulegną światy Marvela czy franczyza The Walking Dead.

Avatar: Ostatni władca wiatru

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #1
Awatar: Legenda Aanga, Nickelodeon, 2005–2008
 1. Data premiery: 2023
 2. Liczba odcinków: 10
 3. Platforma: Netflix

Netflix podjął się stworzenia kolejnej aktorskiej wersji serialu animowanego Awatar: Legenda Aanga. W przyszłym roku powinniśmy się dowiedzieć, czy nowe podejście do popularnej opowieści okaże się lepsze od poprzedniego. Potencjał jest spory, anime nie bez powodu stało się już kultowe. W zasadzie twórcy dostali gotowca, którego trzeba tylko dopasować do nowego formatu. Jednak w filmowo-serialowym świecie łatwo o rozczarowania, zwłaszcza gdy scenarzyści mieszają w oryginalnej historii i próbują grać znawców.

The Last of Us

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #2
The Last of Us, HBO, 2023
 1. Data premiery: 15 stycznia 2023
 2. Liczba odcinków: 10
 3. Platforma: HBO Max

Przeniesienie gry wideo do serialu czy filmu teoretycznie nie powinno nastręczać zbyt wielu trudności. Jak jednak wcześniej wspomnieliśmy – twórcy potrafią nas nieprzyjemnie zaskakiwać. Tylko że The Last of Us to inny przypadek – wydaje się, iż kontrolę nad produkcją sprawują odpowiednie osoby, a do tego HBO cieszy się świetną reputacją – ta platforma kojarzy się przede wszystkim z sukcesami. Spodziewamy się zatem adaptacji, która zachowa ducha oryginału oraz poszerzy grono odbiorców historii Joela i Ellie.

Anne Rice’s Mayfair Witches

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #3
Anne Rice’s Mayfair Witches, AMC, 2023
 1. Data premiery: 8 stycznia 2023
 2. Liczba odcinków: 8
 3. Platforma: AMC

Anne Rice to słynna autorka powieści grozy, zaś Mayfair Witches jest adaptacją napisanej przez nią trylogii poświęconej rodzinie czarownic. Nadprzyrodzone seriale zawsze są w cenie i mogą zapewnić przyjemną rozrywkę. Być może dostaniemy dobry przystanek między bardziej ambitnymi produkcjami? W ramach przedpremierowej przekąski warto sięgnąć po nową ekranizację Wywiadu z wampirem (też na podstawie twórczości Anne Rice), która wyszła w październiku 2022 roku.

Agatha: Coven of Chaos

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #4
Agatha: Coven of Chaos, Disney, 2023
 1. Data premiery: 2023
 2. Liczba odcinków: 9
 3. Platforma: Disney+

Czarownicę Agathę mieliśmy okazję poznać podczas oglądania serialu WandaVision. W 2023 roku postać ta otrzyma własną produkcję – Disney chce najwyraźniej rozwijać również negatywne charaktery i może efekt tego będzie równie udany, jak w przypadku Lokiego. W ramach ciekawostki dodajmy, że do tej pory aktorskie tytuły Marvela zawsze opowiadały o bohaterach posiadających już własne serie komiksowe. Agatha: Coven of Chaos to pierwszy wyjątek od tej reguły.

Lessons in Chemistry

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #5
Lessons in Chemistry, Apple, 2023
 1. Data premiery: 1 marca 2023
 2. Liczba odcinków: ?
 3. Platforma: Apple TV+

Lata 60. XX wieku nie były kobietom przychylne. Przekonuje się o tym protagonistka Lessons in Chemistry, która musi – przynajmniej na jakiś czas – porzucić plany zostania naukowczynią po zajściu w ciążę i zwolnieniu z laboratorium. Koniec końców bohaterka trafia do telewizji i tam postanawia realizować swoje plany w inny sposób – dając lekcje. W głównej roli występuje Brie Larson, co stanowi gwarancję świetnej gry aktorskiej. Poza tym Apple już udowodniło, że potrafi dostarczać nam wyśmienite produkcje.

Velma

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #6
Velma, HBO, 2023
 1. Data premiery: 12 stycznia 2023
 2. Liczba odcinków: 10
 3. Platforma: HBO Max

Velma to członkini paczki bohaterów zajmującej się śledztwami w sprawie strasznych wydarzeń. Ta bohaterka wystarczająco zjednała sobie sympatię widzów, by zasłużyć na własny serial – i oto on, przedstawiający Velmę w solowym wydaniu. Niestety na ekranie nie zobaczymy Scooby’ego (z powodu praw autorskich), ale może nie będzie on wcale potrzebny. Liczymy na porządną kryminalną intrygę i podobnie wysoki poziom, jak w przypadku animowanej Harley Queen, również należącej do oferty HBO Max.

The Idol

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #7
The Idol, HBO, 2023
 1. Data premiery: 2023
 2. Liczba odcinków: 6
 3. Platforma: HBO Max

Sam Levinson potrafi kręcić niezwykłe sceny. Pokazał to w serialu Euforia oraz filmie Assassination Nation. Jego styl jest wyrazisty, chwilami wręcz teledyskowy, a opowiadane historie dostarczają mocnych wrażeń. The Idol to kolejna produkcja Levinsona, tym razem o przywódcy współczesnego kultu, który wchodzi w skomplikowaną relację ze wschodzącą gwiazdą muzyki pop. Brzmi bardzo interesująco, więc trzymamy kciuki za powodzeniu projektu.

Battlestar Galactica

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #8
Battlestar Galactica, SciFi Universal, 2003/2004–2009
 1. Data premiery: 2023
 2. Liczba odcinków: 6
 3. Platforma: HBO Max

Na razie to tajemnicza produkcja, ale że należy do marki uwielbianej przez wielu fanów SF, to nie wypada nam o niej nie wspomnieć. Twórcy swego czasu zapowiadali pewne eksperymenty związane z formatem – odcinki mogą mieć różne długości (nawet 20 minut) albo np. udostępnione zostaną łącznie – po kilka naraz, aby stworzyć pewną nierozerwalną ciągłość. Zobaczymy, co z tego serialu wyjdzie i czy zdąży on się ukazać jeszcze w 2023 roku, bo niewykluczone są przesunięcia, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę obecny niedostatek informacji.

Star Wars: Ahsoka

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #9
Ahsoka, Disney, 2023
 1. Data premiery: 2023
 2. Liczba odcinków: ?
 3. Platforma: Disney+

Serialowe uniwersum Gwiezdnych wojen ruszyło żwawym tempem i wcale nie ma zamiaru się zatrzymać! Ahsoka to już kolejna produkcja Disneya wykorzystująca gwiezdnowojenną franczyzę. Fani mają co do tej pozycji duże oczekiwania, ponieważ protagonistka jest jedną z najbardziej lubianych postaci. Jeśli temat nie zostanie dźwignięty (tak jak stało się w przypadku Obi-Wana Kenobiego), to Disneya czeka spora krytyka. Liczymy jednak na poziom bliski Andorowi.

The Walking Dead: Dead City

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #10
The Walkind Dead: Dead City, AMC, 2023
 1. Data premiery: kwiecień 2023
 2. Liczba odcinków: 6
 3. Platforma: AMC

Główna seria The Walking Dead została już zakończona, ale to nie znaczy, że fani świata Żywych trupów nie otrzymają więcej historii. Dead City to właściwie kontynuacja poświęcona Maggie Rhee i Neganowi Smithowi. Akcja produkcji rozgrywa się w postapokaliptycznym Nowym Jorku, który stał się niebezpiecznym, anarchistycznym miejscem. Oczywiście dodatkowych tytułów związanych z marką The Walking Dead będzie więcej – ale właśnie ten wydaje się mieć największe szanse na wprowadzenie trochę świeżości.

Tajna inwazja

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #11
Tajna inwazja, Disney, 2023
 1. Data premiery: 2023
 2. Liczba odcinków: 6
 3. Platforma: Disney+

Nick Fury ostatnio bywał raczej na uboczu niż na pierwszym planie, tak jakby najlepszego szpiega Marvela czekała już tylko zaszczytna emerytura. Jednak Samuel L. Jackson jeszcze raz wystąpi jako ten bohater w serialu pt. Tajna inwazja. Produkcja ma być utrzymana w szpiegowskiej konwencji i poza historią Fury’ego pokaże też relacje ludzi ze Skrullami. Na pewno miło nam będzie ponownie zobaczyć Jacksona, któremu na ekranie potowarzyszą takie gwiazdy, jak zdobywczyni Oscara Olivia Colman.

The Continental

Najlepiej zapowiadające się seriale 2023 roku - ilustracja #12
The Continental, Starz, 2023
 1. Data premiery: 2023
 2. Liczba odcinków: 3
 3. Platforma: Starz

To musi być serial napakowany akcją! W końcu mowa o spin-offie filmowej serii John Wick. Akcja skupia się na przeszłości Winstona, którego do tej pory grał Ian McShane. W młodszą wersję tej postaci wciela się natomiast Colin Woodell. Nie znaczy to, że w obsadzie zabraknie mocnych nazwisk, bo na ekranie zobaczymy m.in. Mela Gibsona. The Continental będzie liczył trzy odcinki, ale podobno mają być one bardzo długie. Nie możemy się doczekać efektownej rozwałki, w jakiej prawdopodobnie weźmie udział młody Winston.

Krzysztof "Krzyslewy" Lewandowski

Krzysztof "Krzyslewy" Lewandowski

Studiował dziennikarstwo, filologię polską i psychologię realizowane na UKSW, UW i SWPS. Tam napisał m.in. pracę dyplomową poświęconą współczesnej roli czarno-białego kina. W GRYOnline.pl pracuje od sierpnia 2021 roku. Pisze artykuły oraz recenzje gier, filmów i seriali, a od lipca 2023 roku zajmuje stanowisko specjalisty ds. kreowania treści w dziale Paid Products. Jest autorem artykułu naukowego „Dynamika internetu a zachowania językowe" opublikowanego w książce „Relacje w cyberprzestrzeni”. Współtworzył słownik nazw miejscowych warszawskiej dzielnicy Wawer. Próbował sił z wierszami, ale w przyszłości wolałby napisać powieść. Pisanie w sieci zaczął na portalu GameExe.pl w wieku 14 lat. Najpierw recenzował książki, ale na tym nie poprzestał i na różnych portalach internetowych oceniał gry, filmy, seriale czy komiksy. Najbardziej podobają mu się motywy surrealistyczne i gry RPG.

Kiedy 3. sezon serialu Bridgertonowie będzie na Netflixie?

Kiedy 3. sezon serialu Bridgertonowie będzie na Netflixie?

Czy Rebel Moon - część 3 powstanie?

Czy Rebel Moon - część 3 powstanie?

„Największa głupota wszech czasów”. Producent z Netflixa nie jest fanem sposobu, w jaki wydano Fallouta

„Największa głupota wszech czasów”. Producent z Netflixa nie jest fanem sposobu, w jaki wydano Fallouta

Kiedy One Hundred Years of Solitude będzie na Netfliksie?

Kiedy One Hundred Years of Solitude będzie na Netfliksie?

Reniferek to nowy hit Netflixa. Thriller psychologiczny o stalkerce ma 100% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes i opowiada wstrząsającą historię

Reniferek to nowy hit Netflixa. Thriller psychologiczny o stalkerce ma 100% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes i opowiada wstrząsającą historię