Po 148 dniach strajk scenarzystów dobiega końca. Oto szczegóły porozumienia WGA ze studiami

Amerykańska Gildia Scenarzystów udostępniła szczegóły tymczasowej umowy, która została zawarta z wytwórniami. Nowe informacje pokazują, że scenarzystom udało się wynegocjować pozytywne dla siebie rozwiązania.

news
Zbigniew Woźnicki 27 września 2023
2
Źrodło fot. Scott Graham; Unsplash.com; 2015
i

Wczoraj w późnych godzinach popołudniowych w sieci pojawiły się szczegóły zawartego w niedzielę, 24 września, wstępnego porozumienia pomiędzy WGA (Writers Guild of America – Amerykańskiej Gildii Scenarzystów) a reprezentującym wytwórnie filmowe AMPTP (Alliance of Motion Picture and Television Producers – Sojusz Producentów Filmowych i Telewizyjnych). Podstawą całego porozumienia jest tak zwane MBA (Minimum Basic Agreement), pokrywające świadczenia, prawa oraz ochronę dla członków WGA.

Protestującym udało się uzyskać pewne gwarancje w przypadku dwóch najbardziej palących kwestii, czyli wykorzystania sztucznej inteligencji oraz minimalnego zatrudnienia liczby scenarzystów przy serialach i filmach. To właśnie dyskusje nad tymi dwoma punktami przedłużały negocjacje, a tym samym strajk. Sama umowa została podpisana na okres trzech lat od 25 września 2023 roku do 1 maja 2026 roku (vide The Hollywood Reporter).

Sztuczna inteligencja a scenarzyści

Według umowy sztuczna inteligencja nie może zostać wykorzystana do samodzielnego pisania lub przepisywania materiału literackiego. Jednocześnie scenarzysta może zdecydować się na skorzystanie ze sztucznej inteligencji przy porozumieniu z wytwórnią, ale wytwórnia nie może wymagać używania sztucznej inteligencji.

Oprócz tego wytwórnie mają obowiązek informowania scenarzystów, czy jakiekolwiek przekazane materiały zostały całkowicie wygenerowane przez sztuczną inteligencję lub były wspomagane tą technologią. Największym sukcesem zdaje się być jednak całkowity zakaz wykorzystywania materiałów stworzonych przez członków WGA, żeby uczyć sztuczną inteligencję.

Minimalne zatrudnienie oraz zwiększenie zarobków

W przypadku liczby scenarzystów przy danej produkcji udało się uzyskać gwarancję zatrudnienia przynajmniej trzech scenarzystów do pracy nad projektami, których powstawanie wynosi 20 tygodni lub więcej. W tym przypadku warto zauważyć, że ma miejsce widoczny kompromis, ponieważ WGA zależało na zatrudnieniu minimum sześciu scenarzystów. Minimalne zatrudnienie i tak można uznać za wygraną WGA, ponieważ w ten sposób wytwórnie nie mogą całkowicie wysługiwać się sztuczną inteligencją, żeby ciąć koszty.

Scenarzyści otrzymali również wzrost zarobków z tantiem o 12,5% (WGA początkowo chciało podwyżki o 16%). Dodatkowo twórcy otrzymają coroczne podwyżki wypłat, wynoszące 5%, 4% oraz 3,5%. Natomiast kwota pracowniczego funduszu zdrowia ma zostać powiększona z 11,5% do 12% w drugim roku trwania kontraktu. Kwota zostaje wyliczona na podstawie przedłużonych zarobków.

Tantiemy produkcji na podstawie oglądalności

Dużą zmianą jest również uzgodniony 50% bonus do ustalonej kwoty tantiem, gdy oglądalność produkcji osiągnie odpowiedni wynik. Za odpowiedni wynik uważa się obejrzenie danej produkcji przez przynajmniej 20% lokalnej widowni w ciągu 90 dni od premiery lub w pierwszych 90 dniach każdego następnego roku. Przykładowo w przypadku trzydziestominutowego epizodu serialu bonus wynosiłby około 9 tysięcy dolarów, a przy filmie dysponującym budżetem na poziomie 30 milionów dolarów bonus wynosiłby 40,5 tysiąca dolarów.

WGA będzie miała równocześnie dostęp do całkowitej liczby obejrzanych godzin przez widzów krajowych oraz zagranicznych w przypadku produkcji oryginalnych i będzie mogła dzielić się tymi informacjami z innymi członkami, ale w uśrednionej formie. Dostępność informacji będzie większa, ale wciąż w ograniczonej formie.

Dodatkowo scenarzyści uzyskali coś w formie drugiej wypłaty, gdy twórca jest zatrudniony do stworzenia szkicu scenariusza, w przypadku produkcji oryginalnych i nieoryginalnych, za 200% kwoty minimalnej lub mniej. Poza tym scenarzyści mogą liczyć na dodatkowe tantiemy bazowane na podstawie liczby zagranicznych subskrybentów.

Wstępna umowa wciąż potrzebuje ratyfikacji, co wymaga głosowania członków WGA. Ono ma odbyć się w dniach od 2 do 9 października.

POWIĄZANE TEMATY: kino

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął na Allegro, gdzie wciąż można zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem.

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

„Nie, mam 18 lat”. Król Karol zadał Natalie Portman komiczne pytanie na premierze filmu Star Wars

„Nie, mam 18 lat”. Król Karol zadał Natalie Portman komiczne pytanie na premierze filmu Star Wars

„Nie mógłbym bardziej nienawidzić tego wszystkiego”. Hugh Grant narzeka na doświadczenia z planu Wonki

„Nie mógłbym bardziej nienawidzić tego wszystkiego”. Hugh Grant narzeka na doświadczenia z planu Wonki

Kiedy Barbie trafi na HBO Max?

Kiedy Barbie trafi na HBO Max?

Dwa ikoniczne potwory łączą siły w zwiastunie Godzilla x Kong: The New Empire, by stawić czoła nowemu zagrożeniu

Dwa ikoniczne potwory łączą siły w zwiastunie Godzilla x Kong: The New Empire, by stawić czoła nowemu zagrożeniu