Na Barbie się nie skończy. Oto inne hollywoodzkie filmy o zabawkach Mattela, które wkrótce zobaczymy

Barbie ma nie być jedynym filmem, który przedstawi historię zabawki. Właściciel marki Mattel ma ambitne plany i chce stworzyć franczyzę, dzięki której widzowie zobaczą ulubione produkty firmy w jakiś sposób wprowadzone do kinowych przygód.

fantasy
Zbigniew Woźnicki 28 lipca 2023
3
Źrodło fot. Barbie; reż. Greta Gerwig; Warner Bros. Pictures; 2023
i

Film Barbie odniósł ogromny sukces. Produkcja na ten moment zarobiła prawie 500 milionów dolarów, przy budżecie wynoszącym maksymalnie około 150 milionów dolarów. To z pewnością cieszy producenta zabawki, firmę Mattel, który jeszcze przed premierą filmu zdradzał swoje dalekosiężne plany. Dotyczy to zarówno samej Barbie, ponieważ lalka na przestrzeni lat miała wiele różnych wcieleń, jak i inny zabawek z asortymentu Mattela (vide Variety).

Zanim Barbie trafiła do kin, kierownictwo Mattela opowiedziało, jakie możliwości ma Barbie w kwestii kinowych produkcji. Zdaniem dyrektora naczelnego, Ynona Kreiza, możliwości są bardzo duże i jedyne, co byłoby potrzebne, to sukces pierwszego filmu:

Nie mówiliśmy od samego początku: „Ok, myślmy od razu o drugim i trzecim filmie”. Najpierw musisz zrobić dobrze pierwszą produkcję i zapewnić jej sukces. Jeśli to uda się wykonać, to nowe możliwości pojawią się bardzo szybko. Trzeba tylko stworzyć pierwszy film jako udaną reprezentację franczyzy na wielkim ekranie.

Udane dzieła same prowadzą do kolejnych produkcji. Nasze ambicje sięgają stworzenia filmowej franczyzy.

Mattel ma mieć przygotowanych sporo planów. Do części projektów już znaleziono scenarzystów, producentów lub wytwórnię, z którymi producent zabawek chce współpracować.

Przygody zabawek Mattela na ekranach

Informacje o planach zdradził Robbie Brenner, który był producentem Barbie i tę samą funkcję pełni przy pozostałych kinowych projektach Mattela.

 • BarneyProducent: Daniel Kaluuya. Film ma być dojrzalszą, surrealistyczną produkcją. Historia będzie dotyczyła poszukiwania swojej tożsamości, miłości. Ma pomóc zrozumieć, kto czuje się wyalienowany i o co chodzi w życiu.
 • Polly PocketStudio: MGM. Gwiazda: Lily Collins. Scenarzysta/reżyser: Lena Dunham. Komedia rodzinna opowiadająca o tytułowej kieszonkowej lalce. Według doniesień scenariusz jest bardzo dobry i dotychczasowa współpraca układa się wyśmienicie.
 • Hot WheelsStudio: Warner Bros. Producent: JJ Abrams. Widowisko ma być przyziemne i opowiadać o wielowymiarowych postaciach, z którymi widzowie będą mogli się utożsamiać. JJ Abramsowi ma zależeć na stworzeniu filmu, który nie tylko dobrze się ogląda, lecz również przedstawia prawdziwe emocje i dużą stawkę.
 • Rock ‘Em Sock ‘Em RobotsStudio: Universal. Gwiazda: Vin Diesel. Scenarzysta: Ryan Engle. Vin Diesel ma być podekscytowany ekranizacją kultowej gry o walczących robotach. Prace nad scenariuszem wciąż trwają.
 • American Girl – komedia rodzinna opierająca się na serii lalek, która według Mattela pomaga dziewczynkom nabrać pewności siebie i rozwijać charakter. Na temat tego projektu wiadomo niewiele. Zdradzono jedynie, że powstaje coś naprawdę dobrego.
 • Magic 8 Ball – wiadomo tylko, że planowany jest thriller na podstawie popularnej magicznej kuli.
 • Masters of the Universe – Mattel wciąż ma nadzieję, że He-Mana i jego przygody uda się przekształcić w światowy hit. Aktualnie firma szuka nowej wytwórni chętnej do zakupienia licencji po tym, jak Netflix porzucił swój projekt.
 • Major Matt MasonGwiazda: Tom Hanks. Scenarzyści: Akiva Goldsman i Michael Chabon. Tom Hanks wcieli się w kultową zabawkę, Matta Masona, czyli astronautę pracującego i żyjącego na Księżycu.
 • UNOScenarzysta: Marcy Kelly. Nie podano żadnych dodatkowych informacji.
 • WishboneStudio: Universal. Producent: Peter Farrelly. Książkowy Jack Russell Terrier powraca w przygodowym kinie komediowym dla całej rodziny.
 • MatchboxStudio: Skydance. Scenarzysta: David Coggeshall. Film akcji z kultowymi zabawkowymi samochodami.
 • Tomek i przyjacieleReżyser: Marc Forster. Popularna lokomotywa otrzyma własną pełnometrażową produkcję fantasy.
 • View Master – przygodowy film, w którym wykorzystane zostaną gogle Mattela, wyświetlające obraz. Pojawiły się one na długo przed powstaniem wirtualnej rzeczywistości.
 • Christmas BalloonProducent: Chris Lemos. Scenarzystka: Gabriela Revilla Lugo. Ekranizacja prawdziwej historii. Małżeństwo w stanie Arizona znajduje czerwony balon z przywiązanym do niego listem do Świętego Mikołaja, który wysłała dziewczynka z Meksyku. Para, która 9 lat wcześniej straciła syna, postanawia spełnić życzenie dziecka. Pomógł im w tym Mattel, który podarował zabawki z listy.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

„Właśnie to pociąga mnie estetycznie”. To dzieło Zacka Snydera, dzięki jego upodobaniom, stało się przełomowe i wyznaczyło nowe standardy

„Właśnie to pociąga mnie estetycznie”. To dzieło Zacka Snydera, dzięki jego upodobaniom, stało się przełomowe i wyznaczyło nowe standardy

Kim są Blood i Cheese z Rodu smoka? Wyjaśniamy historię z książek oraz scenę z 2. sezonu serialu

Kim są Blood i Cheese z Rodu smoka? Wyjaśniamy historię z książek oraz scenę z 2. sezonu serialu

Kim jest Cregan Stark z Rodu smoka i czy odegra dużą rolę w prequelu Gry o tron?

Kim jest Cregan Stark z Rodu smoka i czy odegra dużą rolę w prequelu Gry o tron?

Ile odcinków ma 2. sezon Rodu smoka i kiedy pojawią się kolejne epizody?

Ile odcinków ma 2. sezon Rodu smoka i kiedy pojawią się kolejne epizody?

„To jeden z najbardziej badziewnych filmów w historii”. Tom Hanks uważa, że ta finansowa porażka to jego najgorsza produkcja

„To jeden z najbardziej badziewnych filmów w historii”. Tom Hanks uważa, że ta finansowa porażka to jego najgorsza produkcja