Najlepsze filmy 2023 roku

Rok 2023 przyniósł wiele naprawdę udanych widowisk. Niemal każdy miesiąc zaskakiwał świetnymi, jakościowymi produkcjami. Przedstawiamy listę najlepszych filmów mijającego roku.

nasze opinie
Zbigniew Woźnicki 25 grudnia 2023
1
Źrodło fot. Oppenheimer; reż. Christopher Nolan; Universal Pictures; 2023 / Barbie; reż. Greta Gerwig; Warner Bros. Pictures; 2023
i

Fani kina nie mieli w tym roku na co narzekać – no chyba że liczyli na sukcesy kinowego uniwersum Marvela. Niemal każdego miesiąca na wielkie ekrany trafiały nowe wciągające produkcje, co pokazało, że nie samym streamingiem stoi przyszłość kinematografii. Wciąż nic nie jest w stanie zastąpić oglądania filmów w ogromnych salach, a przez ostatni czas kina rozpieszczały nas repertuarem.

Ciekawe jest to, jak bardzo zróżnicowane są tegoroczne najlepsze produkcje – zachwycić mogliśmy się zarówno poruszającymi dramatami, mądrymi komediami, jak i świetnie zrealizowanymi filmami akcji. Z pewnością każdy znalazł coś, co uznał za warte udania się do kina, a wyświetlane na srebrnym ekranie historie na długo zapadły nam w pamięć.

Można sobie jedynie życzyć, by kolejny rok był tak samo dobry. Poniżej znajdziecie zestawienie filmów, które szczególnie zasługują na wyróżnienie.

Czas krwawego księżyca

Najlepsze filmy 2023 roku - ilustracja #1
Czas krwawego księżyca; reż. Martin Scorsese; Paramount Pictures; 2023
 1. Gatunek: dramat
 2. Gdzie obejrzeć: dostępny do wypożyczenia w Player, Apple TV+ i Amazon Prime Video

Najnowszy film Martina Scorsese był jedną z najgłośniejszych premier tego roku. Produkcja ta opowiada o zaplanowanym i trwającym wiele lat mordowaniu plemienia Osedżów przez grupę mężczyzn, którzy wchodzili w związki małżeńskie z Indiankami, by przejąć ziemie bogate w złoża naturalne. Czas krwawego księżyca odniósł ogromny sukces, potwierdzając talent oraz doświadczenie reżysera, który stworzył dzieło wciągające przez cały seans – pomimo długiego czasu trwania. Należy również zwrócić uwagę na stroje wiernie oddające realia historyczne oraz scenografię. Historia pokazana w filmie jest tym bardziej przejmująca, że została oparta na faktach.

Strażnicy Galaktyki 3

Najlepsze filmy 2023 roku - ilustracja #2
Strażnicy Galaktyki vol. 3; reż. James Gunn; Walt Disney Studios Motion Pictures; 2023
 1. Gatunek: science fiction akcji
 2. Gdzie obejrzeć: Disney+

Pożegnanie Jamesa Gunna z kinowym uniwersum Marvela okazało się o wiele bardziej emocjonalne, niż ktokolwiek mógł tego oczekiwać. Dowiedzieliśmy się więcej o przeszłości Rocketa, która jest znacznie mroczniejsza od tego, co dotychczas widzieliśmy w obrazach MCU. Reżyser udowodnił, że siła filmowych opowieści leży w ich indywidualizmie, a nie usilnej próbie połączenia tych produkcji ze sobą. Choć od strony audiowizualnej również trudno cokolwiek zarzucić Strażnikom Galaktyki 3, to jednak historia pokazała, że w Marvelu wciąż drzemie potencjał – trzeba go tylko odpowiednio wykorzystać.

Oppenheimer

Najlepsze filmy 2023 roku - ilustracja #3
Oppenheimer; reż. Christopher Nolan; Universal Pictures; 2023
 1. Gatunek: dramat biograficzny
 2. Gdzie obejrzeć: dostępny do wypożyczenia w Apple TV+ i Amazon Prime Video

Oppenheimer był jednym z dwóch filmów, które latem 2023 roku podbijały kina. Opowieść o Juliusie Robercie Oppenheimerze i zbudowaniu bomby atomowej okazała się nie tylko fascynującym i udanym od strony wizualnej widowiskiem. Christopher Nolan osiągnął imponujący efekt, pokazując skutki skonstruowania śmiercionośnej broni nowej generacji, ale równie zręcznie zaprezentował dramat człowieka. Produkcja ta w niesamowity sposób sportretowała mężczyznę, o którym prawdopodobnie każdy słyszał, ale niewiele wiedział o jego życiu. Film przybliżył odbiorcom także kulisy tworzenia pierwszej bomby atomowej.

Barbie

Najlepsze filmy 2023 roku - ilustracja #4
Barbie; reż. Greta Gerwig; Warner Bros. Pictures; 2023
 1. Gatunek: komedia
 2. Gdzie obejrzeć: HBO Max

W połowie roku wszyscy rozmawiali nie tylko o Oppenheimerze, ale i o Barbie, której historia okazała się bardzo uniwersalna. Wcielający się w główne role Margot Robbie i Ryan Gosling przedstawili opowieść uwydatniającą istniejące nierówności społeczne oraz pokazującą, jak ważne jest, by być potrzebnym swoim bliskim i ważnym dla samego siebie. Twórcom udało się osiągnąć imponujący efekt nie tylko za sprawą poruszającej historii, ale także „zabawkowej” scenografii, która odwzorowuje to, co można (i można było) znaleźć w sklepach. Filmowa Barbie to także dowód na to, że w plastikowej lalce tkwił większy potencjał niż to, co do tej pory zaprezentowały niskobudżetowe produkcje animowane.

John Wick 4

Najlepsze filmy 2023 roku - ilustracja #5
John Wick 4; reż. Chad Stahelski; Lionsgate; 2023
 1. Gatunek: kino akcji
 2. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

Keanu Reeves jako John Wick stał się ikoną nowoczesnego kina akcji. Każdy kolejny film powiększał bazę fanów uniwersum, a czwarta część, będąca teoretycznie finałem podróży Johna Wicka, utrzymała wysoki poziom poprzednich. Intensywna akcja oraz efektowne sceny walki tłumaczą, dlaczego to właśnie ta seria zdobyła rzeszę fanów. Historia od razu się rozpędza i nie zatrzymuje do samego końca. John Wick 4 stawia wysokie wymagania konkurencyjnym produkcjom, pokazując, jak za pomocą dynamicznych sekwencji przedstawić fabułę.

Aftersun

Najlepsze filmy 2023 roku - ilustracja #6
Aftersun; reż. Charlotte Wells; A24; 2022
 1. Gatunek: dramat
 2. Gdzie obejrzeć: HBO Max, Player

Aftersun jest filmem z 2022 roku, ale w Polsce premierę miał dopiero w lutym 2023, dlatego debiut reżyserski Charlotte Wells trafił do tego zestawienia. Produkcja ta to niezwykła oraz poruszająca opowieść o relacji pomiędzy córką a ojcem, z którym kontakt przez lata był zerwany z powodu rozwodu. To emocjonalnie intensywne kino pokazujące, jak rodzice starają się chronić swoje dzieci przed problemami oraz własnymi demonami, a te same dzieci za wszelką cenę starają się zrozumieć dorosłych. Jest to jednak możliwe dopiero wtedy, gdy same stają się dojrzałe. Obok Aftersun – filmu, który trafia prosto w serce – trudno przejść obojętnie, a po seansie i wstrząsającym zakończeniu pozostać niewzruszonym.

Dream Scenario

Najlepsze filmy 2023 roku - ilustracja #7
Dream Scenario; reż. Kristoffer Borgli; A24; 2023
 1. Gatunek: czarna komedia
 2. Gdzie obejrzeć: w kinach od 29 grudnia 2023 roku

Dream Scenario jest filmem niezwykłym – oczekiwania wobec niego zupełnie rozmijają się z tym, co ostatecznie widzimy na ekranie. Przedstawiona tu opowieść bardzo szybko przeradza się w dramat protagonisty. Fabuła dowodzi, że trzeba uważać, czego sobie życzymy. Świetną pracę wykonują aktorzy portretujący swoich bohaterów w bardzo naturalny sposób. Nicholas Cage pokazuje, że jest wszechstronnym artystą i potrafi wcielić się nawet w nijakiego, sfrustrowanego, szarego człowieka. To zaskakująca opowieść z niespodziewanym finałem komentującym naszą rzeczywistość.

Spider-Man: Poprzez multiwersum

Najlepsze filmy 2023 roku - ilustracja #8
Spider-Man: Poprzez multiwersum; reż. Joaquim Dos Santos, Kemp Powers i Justin K. Thompson; Sony Pictures Releasing; 2023
 1. Gatunek: science fiction
 2. Gdzie obejrzeć: HBO Max

Nowa historia Milesa Moralesa jest jednym z niewielu udanych przykładów pokazujących, jak powinno się tworzyć kontynuacje. Twórcy wzięli na warsztat Spider-Mana: Uniwersum i podkręcili go jeszcze bardziej. Poprzez multiwersum wyróżnia się angażującą historią z licznymi twistami, a tempo akcji nigdy nie zwalnia. Nie jest to jednak jedyny aspekt zasługujący na pochwałę. Od strony wizualnej nowy film animowany okazuje się wyjątkowym widowiskiem, od którego nie sposób się oderwać. Produkcję tę można uznać za wyznaczającą nową jakość w swojej kategorii.

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Najlepsze filmy 2023 roku - ilustracja #9
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One; reż. Christopher McQuarrie; Paramount Pictures; 2023
 1. Gatunek: kino akcji
 2. Gdzie obejrzeć: dostępny do wypożyczenia w Player, Amazon Prime Video i Apple TV

Długie serie mają to do siebie, że z czasem tracą swój pazur, ale nie da się tego powiedzieć o Mission: Impossible. Najnowsza produkcja opowiadająca o kolejnych pełnych akcji przygodach Ethana Hunta to jedna z najlepszych z całej sagi. Popisy kaskaderskie Toma Cruise’a sprawiają, że momentami widz zapomina o tym, iż wszystko na ekranie jest wyłącznie filmem, a nie czymś, w czym naprawdę uczestniczy. Twórcom udało się stworzyć angażującą historię, która jednocześnie jest świetną samodzielną produkcją oraz wstępem do części drugiej.

Chłopi

Najlepsze filmy 2023 roku - ilustracja #10
Chłopi; reż. DK Welchman i Hugh Welchman; Next Film; 2023
 1. Gatunek: dramat historyczny
 2. Gdzie obejrzeć: brak w streamingu

Chłopi wynoszą artyzm z Twojego Vincenta na całkowicie nowy poziom, zachwycając wizualiami. Namalowane kadry są znacznie bogatsze i bardziej imponujące. Stanowią pewnego rodzaju pomost pomiędzy powieścią a aktorską wersją filmu. To właśnie stroną wizualną wyróżnia się ta produkcja, ale nie da się zapomnieć o historii, która ma ponad 100 lat i jest jedynym w swoim rodzaju uchwyceniem nieczęsto spotykanego już obrazu – małych, zamkniętych społeczności, w których wszyscy się znają, a tajemnice trudno ukryć. Nic dziwnego, że to właśnie Chłopi zostali polskim kandydatem do Oscara w kategorii „najlepszy film zagraniczny”.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

Czy Furiosa jest odpowiednia dla dzieci? Kategoria wiekowa filmu z Sagi Mad Max

Czy Furiosa jest odpowiednia dla dzieci? Kategoria wiekowa filmu z Sagi Mad Max

Czy w filmie Furiosa: Saga Mad Max jest scena po napisach?

Czy w filmie Furiosa: Saga Mad Max jest scena po napisach?

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Czy w filmie Kaskader jest scena po napisach?

Czy w filmie Kaskader jest scena po napisach?

Najlepsze komedie na Netflixie 2024, nasz ranking TOP 10

Najlepsze komedie na Netflixie 2024, nasz ranking TOP 10