„Nie mogłem uwierzyć własnym oczom”. Oto, czemu odtwóca Sarumana, Christopher Lee, zbojkotował premierę Władcy Pierścieni

Gdy Powrót króla trafił do kin, Christopher Lee zbojkotował premierę produkcji. Wszystko przez to, jak Peter Jackson potraktował Sarumana, czyli postać w którą wcielał się legendarny aktor.

fantasy
Zbigniew Woźnicki 26 stycznia 2024
1
Źrodło fot. Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia; reż. Peter Jackson; New Line Cinema; 2001
i

Saruman jest jednym z najważniejszych antagonistów Władcy Pierścieni, którego zdrada szokuje Gandalfa i tworzy zagrożenie dla Rohanu oraz dalszych części Śródziemia. W postać wcielił się Christopher Lee, który był zszokowany, gdy na prywatnym pokazie zauważył, że nie ma go w trzecim filmie.

Nie mogłem uwierzyć własnym oczom, nie było mnie w nim. A moja scena jest jedną z najważniejszych w całej trylogii. Ponieważ to Saruman, śmiertelny wróg, najbardziej zły z nich wszystkich staje przeciwko Drużynie Pierścienia.

Podczas wizyty w University College Dublin w 2011 roku Christopher Lee zdradził, że mnóstwo osób pisało do studia chcąc dowiedzieć się, gdzie jest Saruman. Wycięcie wroga Drużyny Pierścienia sprawiło, że nie poznaliśmy jego dalszych losów. Po przegranej pod Helmowym Jarem po prostu znika i nie wiadomo, czy zginął, czy żyje.

Historię zdradza dopiero wersja rozszerzona, która pierwotnie była dostępna wyłącznie na płytach DVD. Dlaczego tak się stało, mogliśmy się dowiedzieć jeszcze w 2003 roku z wpisu na blogu Ain’t It Cool News. Wynika z niego, że decyzja nie była łatwa i to rozwiązanie było najlepsze, żeby zachować scenę i by fani mogli ją obejrzeć.

Problem polega na tym, że pierwotnie sekwencja została nakręcona na potrzeby Dwóch wież i znajduje się w książce. W filmie jednak nie było miejsca na siedmiominutowe podsumowanie bitwy o Helmowy Jar, więc pomyśleliśmy, że możemy ją zachować na początek Powrotu króla.

Wtedy pojawił się nowy problem, ponieważ podczas pokazów tej produkcji scena sprawiała wrażenie bycia zakończeniem poprzedniego filmu, a nie początkiem nowego. Powrót króla zaczynał się w dziwny sposób, ponieważ Sarumana już nie ma później w filmie, a mimo to spędzamy sporo czasu w Isengardzie, zanim historia naprawdę się rozkręci.

Niechętnie podjęliśmy decyzję o zachowaniu sekwencji dla wydania DVD. Wydawało nam się, że większość ludzi pomyśli, że Saruman został pokonany przez przegraną bitwę i atak Entów. Przesunięcie sceny pozwoliło nam w Powrocie króla od razu przejść do Saurona jako głównego przeciwnika.

Jak widać, były podejmowane próby, żeby widzowie jeszcze w kinach mogli zobaczyć filmowy koniec Sarumana, ale te ostatecznie nie wypaliły. Christopher Lee był niezadowolony z takiego obrotu spraw i zbojkotował premierę Powrotu króla. Ostatecznie sekwencja trafiła na płyty DVD, a następnie Blu-ray. Obecnie edycja rozszerzona Dwóch wież jest także dostępna do zakupienia na Amazon Prime Video.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

Gdzie kręcono serial Shogun? Oto filmowe lokacje

Gdzie kręcono serial Shogun? Oto filmowe lokacje

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Gdzie kręcono The Walking Dead: The Ones Who Live? Oto filmowe lokacje spin-offu

Gdzie kręcono The Walking Dead: The Ones Who Live? Oto filmowe lokacje spin-offu

Kto gra Suki w Avatar: The Last Airbender live-action? Poznaj Marię Zhang z serialu Netflixa

Kto gra Suki w Avatar: The Last Airbender live-action? Poznaj Marię Zhang z serialu Netflixa

Gdzie obejrzeć aktorski film Avatar: The Last Airbender?

Gdzie obejrzeć aktorski film Avatar: The Last Airbender?