Najlepsze seriale o nastolatkach 2022, nasze top 10

Seriale o nastolatkach nie tracą na swojej aktualności, poruszając tematy ważne dla młodego pokolenia. Przedstawiamy najlepsze naszym zdaniem produkcje tego typu z ostatnich lat.

news
Zbigniew Woźnicki 18 listopada 2022
4

Prawdopodobnie większość z nas miała przynajmniej chwilowy kontakt z serialami, których głównymi bohaterami była grupa nastolatków, a my mogliśmy w tamtym czasie zidentyfikować się z ich problemami. Ja chyba najlepiej pamiętam Radiostację Roscoe, która w swoim czasie była emitowana w telewizji.

Oprócz tego, że serialowi bohaterowie pokazywali nam, że mają podobne do naszych problemy, produkcje o nastolatkach pozwalały zajrzeć w trochę inny świat, gdzie życie szkolne jest zorganizowane w kompletnie inny sposób niż nasze, co działało na wyobraźnię widzów.

Może i wspomnianej przeze mnie produkcji nie będzie w zestawieniu, ale i tak pojawią się tutaj serie warte uwagi, często niebojące się poruszać wyjątkowo ciężkich tematów. Jeśli szukacie aktualnie serialu, w którym to problemy nastolatków, zarówno błahe, jak i poważne, grają pierwsze skrzypce, to poniższa lista z pewnością Wam pomoże.

 1. Never Have I Ever
 2. Pretty Little Liars
 3. Szkoła dla Elity
 4. Skins
 5. SKAM
 6. Atypowy
 7. Sex Education
 8. The End of the F***ing World
 9. Stranger Things
 10. Euphoria

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

HBO Max kupisz tutaj

Jeszcze nigdy… (Never Have I Ever)

Najlepsze seriale o nastolatkach 2022, nasze top 10 - ilustracja #1
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 3
 3. Liczba odcinków: 30

Jeszcze nigdy… ma jasno określoną główną bohaterkę. Devi Vishwakumar zaczyna swój drugi rok w szkole średniej i pilnie chce poprawić swoją pozycję w szkolnej hierarchii. W trakcie kolejnych perypetii Devi udaje się spełnić swoje marzenia, ale jednocześnie musi się mierzyć z rozmaitymi problemami.

Wspomniane problemy są jednak konsekwencją jej działań. Bohaterka nie jest idealna i często zachowuje się w egoistyczny sposób, zapominając o swoich przyjaciółkach lub łamiąc kolejne zasady. To jednak tym bardziej pozwala zidentyfikować się z Devi, która po prostu próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie oraz zrozumieć, czym jest dorastanie. A przecież nie jest to proste.

Jeszcze nigdy… jest serialem, który na pewno spodoba się osobom poszukującym czegoś przypominającego klasyczne seriale dla nastolatek. Jednocześnie produkcja ma w sobie coś, co ją wyróżnia i zatrzymuje widza przy ekranie.

Słodkie kłamstewka (Pretty Little Liars)

Najlepsze seriale o nastolatkach 2022, nasze top 10 - ilustracja #2
 1. Gdzie obejrzeć: HBO Max
 2. Liczba sezonów: 7
 3. Liczba odcinków: 160

Słodkie kłamstewka nie są typowym serialem dla nastolatek. Serial jest luźną adaptacją książki Sary Shepard pod tytułem Pretty Little Liars. Produkcja została przez niektórych określona jako „Gotowe na wszystko dla nastolatek”, ponieważ tutaj także mamy do czynienia z grupą bliskich przyjaciółek, ale zamiast samobójstwa jednej z nich jest tajemnicze zniknięcie.

Po roku od wspomnianego zniknięcia przyjaciółki dostają tajemnicze wiadomości od osoby podpisującej się jako A. Na początku podejrzewają, że może to być ich była koleżanka, ponieważ miała na imię Alison. Szybko okazuje się, że tak nie jest, w związku z czym przez siedem sezonów grupa próbuje odkryć, kto jest nadawcą. Jednocześnie znajdują się one pod kontrolą przestępcy, który grozi wydaniem ich sekretów.

Główny wątek znajduje wyjaśnienie dopiero w ostatnim sezonie, więc mniej cierpliwym widzom seria może się dłużyć, ponieważ bardziej niż na historii skupia się na czwórce przyjaciółek i ich przemianie.

Szkoła dla elity (Elite)

Najlepsze seriale o nastolatkach 2022, nasze top 10 - ilustracja #3
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 5
 3. Liczba odcinków: 40

Szkoła dla elity to jedna z najciekawszych produkcji nieangielskojęzycznych na Netflixie. Opowiada o uczniach uczęszczających do elitarnej szkoły Las Encinas. Fabuła zaczyna się w momencie, gdy trójka młodych ludzi trafia do placówki i stara się odnaleźć w nowych warunkach. Nie jest to łatwe, ponieważ ich status materialny nie jest tak wysoki jak pozostałych uczniów.

Kolejne sezony skupiają się nie tylko na rozwoju bohaterów i pokazaniu ich często bardzo skomplikowanych relacji – seria momentami jest dosyć mroczna, a w każdym sezonie mamy do czynienia ze śmiercią któregoś z bohaterów. Tajemnice, szantaże i zakazane związki wydają się dla uczęszczających do Las Encinas codziennością.

Na pewno dużą zaletą serialu jest dbałość o to, aby każdy element historii był stale rozwijany. Dlatego otrzymujemy nowe pytania dotyczące głównej fabuły oraz zmieniających się bohaterów, których charaktery ewoluują pod wpływem wydarzeń.

 

 

Kumple (Skins)

Najlepsze seriale o nastolatkach 2022, nasze top 10 - ilustracja #4

Gdzie obejrzeć: Netflix

Liczba sezonów: 7

Liczba odcinków: 61

Mający swoją premierę w 2007 roku serial Kumple jest najstarszą pozycją w całym zestawieniu. Produkcja w tamtym czasie była prawdziwą rewolucją w świecie serii dla nastolatków. Brytyjscy showrunnerzy odważyli się bowiem pokazać mniej kolorową stronę dorastania – grupa przyjaciół mierzy się z chorobami psychicznymi, uzależnieniami, a także własną tożsamością.

W przeciwieństwie do innych seriali nie mamy tu do czynienia z wciąż tymi samymi bohaterami. Są oni wymieniani na „nowe pokolenie” co kilka sezonów. Takie podejście pozwoliło w skondensowany sposób przedstawić zmiany zachodzące w postaciach bez zbędnego rozciągania historii. Tym bardziej że część nastolatków nie jest w stanie poradzić sobie z własnymi problemami, co kończy się interwencjami z zewnątrz.

Kumple to produkcja do dziś wspominana przez osoby, które dorastały wraz z serialem. Obraz często wydawał się aż nazbyt realny, za co należy pochwalić aktorów oraz twórców. Po prostu nie dla każdego nastoletnie życie jest kolorowe.

SKAM

Najlepsze seriale o nastolatkach 2022, nasze top 10 - ilustracja #5
 1. Gdzie obejrzeć: brak dostępu na terenie Polski
 2. Liczba sezonów: 4
 3. Liczba odcinków: 43

Chyba największą wadą serialu SKAM jest to, iż nie jest dostępny w najpopularniejszych usługach streamingowych. Poza tym trzeba przyznać, iż jest to produkcja wyjątkowa, i to nie względu na to, że została wyprodukowana na potrzeby norweskiej telewizji. Pierwotnie fragmenty odcinków prezentowano na YouTube oraz stworzono profile bohaterów w mediach społecznościowych, które można było śledzić.

W wyjątkowy sposób została przedstawiona sama fabuła serialu. Każdy sezon ma inną bohaterkę lub bohatera, i to z ich perspektywy poznajemy niełatwy świat nastolatków. Od pragnienia miłości i wyboru między starymi i nowymi przyjaciółmi, aż po walkę z chorobami. Nie zabrakło miejsca na refleksję nad tożsamością i próbą wyboru pomiędzy konserwatywnym środowiskiem rodzinnym a bardziej liberalnymi przyjaciółmi.

SKAM podszedł w inny sposób do historii nastolatków, co się sprawdziło. Produkcja od kilku lat nie otrzymuje nowych sezonów, ale wciąż się o niej rozmawia. Jest także dostępna online na platformie norweskiej telewizji NRK.

Atypowy (Atypical)

Najlepsze seriale o nastolatkach 2022, nasze top 10 - ilustracja #6
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 4
 3. Liczba odcinków: 38

Showrunnerka Atypowego chciała w serialu pokazać problemy chorego na autyzm nastolatka, który walczy o swoją samodzielność. Produkcja w pierwszym sezonie spotkała się ze słowami krytyki wobec sposobu przedstawienia autyzmu, ale zatrudnienie konsultantów i nowych aktorów zdecydowanie pomogło w kolejnych seriach.

Główny bohater to Sam, który jest zafascynowany Antarktydą oraz pingwinami i stara się wejść w samodzielne dorosłe życie. Nie jest to łatwe zarówno dla niego, jak i dla całej rodziny, której funkcjonowanie zostało podporządkowane autyzmowi chłopaka. Warto w tym miejscu podkreślić, że serial w żaden sposób nie demonizuje choroby.

Atypowy wplata w poważną tematykę humorystyczne przerywniki udowadniające, iż życie zawsze może być zabawne i ciekawe. Jednocześnie serial nie boi się pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami także mogą być dla innych wredne i nieprzyjemne, tak jak każdy inny. Atypowy jest produkcją, która w bardziej realny sposób podchodzi do autyzmu i na pewno jest pozycją wartą dania szansy.

Sex Education

Najlepsze seriale o nastolatkach 2022, nasze top 10 - ilustracja #7
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 3
 3. Liczba odcinków: 23

Otis Milburn ma kłopotliwą relację ze swoją matką Jean. Kobieta jest z zawodu seksuolożką i nie widzi powodu, dla którego miałaby nie dyskutować swobodnie ze swoim synem o seksie, zaś wieczorem zapraszać kolejnych mężczyzn na „jedną noc”. Sam Otis nie jest zbyt popularny w szkole, ale ma pomysł, dzięki któremu to się zmieni.

Chłopak postanawia założyć nieoficjalną szkolną klinikę dotyczącą porad seksualnych. Sam nie ma doświadczenia praktycznego, ale dzięki swojej rodzicielce wie dużo o teorii i za odpowiednią zapłatą jest gotów wesprzeć swoją wiedzą pozostałych kolegów. Choć brzmi to jak prosta komedia o seksie, to Sex Education nie jest tylko nią.

W serialu poruszone są także rozmaite ważne tematy, takie jak aborcja czy napastowanie seksualne. W show nie brakuje też świetnych aktorów drugoplanowych, dzięki którym świat serialu żyje i jest bardzo wciągający.

The End of the F***ing World

Najlepsze seriale o nastolatkach 2022, nasze top 10 - ilustracja #8
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 2
 3. Liczba odcinków: 16

Serial End of the F***ing World powstał na podstawie komiksu o tej samej nazwie, a cały pierwszy sezon opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce w papierowej wersji. Nastolatek James uważa siebie za psychopatę i w końcu postanawia zabić człowieka. Na swoją ofiarę wybiera Alyssę, z którą jednak nawiązuje pewną więź. Dziewczyna proponuje chłopakowi ucieczkę z domu, gdyż chce uwolnić się od swojej rodziny.

End of the F***ing World jest dosyć mroczną i nietypową produkcją. Bohaterowie przeżywają mocne zderzenie z rzeczywistością, która przetasowuje ich spojrzenie na świat oraz samych siebie. Drugi sezon rozpoczął całkowicie nową historię, która nie pojawiła się na kanwach komiksu, i to można wyczuć, ponieważ opowieść, choć wciąż dobra, to jednak jest słabsza od pierwszej serii.

Serial jest niesamowicie specyficzny. Oglądając go, nie będziemy świadkami dramatów miłosnych czy efektownych akcji. Dlatego tym bardziej warto go zobaczyć.

Stranger Things

Najlepsze seriale o nastolatkach 2022, nasze top 10 - ilustracja #9
 1. Gdzie obejrzeć: Netflix
 2. Liczba sezonów: 4
 3. Liczba odcinków: 34

Stranger Things udowadnia, że można czuć nostalgię do lat 80. minionego wieku, mimo że nie żyło się w tamtym czasie. Udowadnia również, iż historie z bohaterskimi nastolatkami w roli głównej wciąż cieszą się popularnością. Nie mamy jednak do czynienia z kolorową opowieścią, a czymś uderzającym w mroczniejsze tony.

Jedną z większych zalet Stranger Things jest umiejętność przeplatania zwykłego, codziennego życia nastolatków z nadprzyrodzonymi wydarzeniami rodem z horroru. Od jazdy na rowerze i grania w Dungeon & Dragons przechodzimy do portali prowadzących w inny wymiar oraz jesteśmy świadkami nadprzyrodzonych wydarzeń.

Z czterema sezonami na koncie historia bohaterów powoli zbliża się ku finałowi. Nauczeni dotychczasowymi doświadczeniami możemy się spodziewać, że będzie on spektakularny. Dlatego należy nadrobić sobie to, co aktualnie jest dostępne, ponieważ materiału do podziwiania starczy na długie, satysfakcjonujące godziny.

Euphoria

Najlepsze seriale o nastolatkach 2022, nasze top 10 - ilustracja #10
 1. Gdzie obejrzeć: HBO Max
 2. Liczba sezonów: 2
 3. Liczba odcinków: 16

Euphoria wywołała burzę w sieci – widzowie chcieli dać upust swojej niechęci do obrazów przedstawionych w serialu. Nastolatki mające problemy z narkotykami oraz przemocą nie spodobały się wszystkim, zwłaszcza tym, którzy nie oglądali w przeszłości Kumpli lub oryginału z 2012 roku.

Euphoria to tytuł, w którym nastolatkowie próbują nie tylko żyć, ale i po prostu przetrwać. Różne emocje mieszają się tu ze sobą, tworząc nowe zwroty akcji, a dzięki nim zmienia się pogląd widza na niektórych bohaterów. Choć oczywiście nie wszystkie wątki fabularne są tak samo dobre.

Euphoria jest zdecydowanie intensywną podróżą, na którą trzeba się przygotować. Serial nie boi się pokazać, iż możemy upaść na dno, zanim jeszcze skończymy dorastać. Nie odkrywa przy tym Ameryki, ale nie robi tego w złym stylu.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

Rozmawiamy z Marią Dębską, Maciejem Musiałem oraz twórcami serialu Kiedy ślub?

Rozmawiamy z Marią Dębską, Maciejem Musiałem oraz twórcami serialu Kiedy ślub?

Gdzie kręcono serial Shogun? Oto filmowe lokacje

Gdzie kręcono serial Shogun? Oto filmowe lokacje

Rojst Millenium - recenzja. To świetne zakończenie, które rozwiązuje problemy serialu

Rojst Millenium - recenzja. To świetne zakończenie, które rozwiązuje problemy serialu

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Fantastyczny miniserial z Kate Winslet w roli głównej. 5 rewelacyjnych odcinków obejrzysz na HBO Max

Fantastyczny miniserial z Kate Winslet w roli głównej. 5 rewelacyjnych odcinków obejrzysz na HBO Max