Najlepsze filmy za darmo w 2021 roku, nasze top 10

Darmowe filmy to rzadkość. Niewiele jest w internecie tytułów, które można obejrzeć jednocześnie bez opłat i zgrzytania zębami. Przygotowaliśmy w związku z tym krótkie zestawienie najlepszych filmów za darmo, które można obejrzeć w 2021 roku.

news
Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak 8 października 2021
10

Czasem – z różnych powodów – nie mamy dostępu do płatnych serwisów VOD bądź telewizji, a nowszy sprzęt może już nie dysponować wejściem na płyty DVD. Co wtedy? Trzeba sięgnąć po produkcje, które są zamieszczane w sieci za darmo. Zainspirowany wspomnianymi wyżej problemami postanowiłem zebrać dla Was najlepsze darmowe filmy, które w 2021 roku można obejrzeć w internecie. Na liście znalazły się zarówno produkcje, które przykryła już warstwa kurzu, jak i tytuły nowsze – o te drugie jednak, co oczywiste, znacznie trudniej w otwartym dostępie. Sprawdźcie sami i dajcie znać, czy znacie jeszcze jakieś godne polecenia dzieła, które można obejrzeć, nic nie płacąc.

10. Nosferatu – symfonia grozy

Najlepsze filmy za darmo w 2021 roku, nasze top 10 - ilustracja #1
 1. Tytuł oryginalny: Nosferatu, eine Symphonie des Grauens
 2. Gdzie obejrzeć za darmo: CINEMA POLSKA (YouTube)

Wyznam, że Nosferatu z 1922 roku znalazł się na tej liście w ramach ciekawostki. Generalnie to nie jest film gorszy od większości produkcji w tym zestawieniu, jeśli wziąć pod uwagę wpływ na rozwój kina i to, jakie wrażenie na odbiorcach wywarł w momencie premiery. Tylko że to było sto lat temu! Oglądanie w dzisiejszych czasach obrazu F.W. Murnaua to wyzwanie, któremu mogą sprostać wyłącznie (bardzo) ciekawscy koneserzy kina i studenci filmoznawstwa.

9. Yuma

Najlepsze filmy za darmo w 2021 roku, nasze top 10 - ilustracja #2
 1. Tytuł oryginalny: Yuma
 2. Gdzie obejrzeć za darmo: Bjgtjme (YouTube)

Yuma to western pełną gębą, klasyczny przedstawiciel gatunku, który w dodatku jest filmem znakomitym, choć dzisiaj nieco zapomnianym. Za jego reżyserię odpowiada Ted Post, znany z pracy przy kultowym serialu kryminalnym Columbo czy dobrze ocenianej produkcji sensacyjnej z Clintem Eastwoodem zatytułowanej Siła magnum. To pozycja dla tych, którzy stęsknili się bądź dopiero poszukują tradycyjnych reprezentantów kina star(sz)ej daty.

8. Hawking

Najlepsze filmy za darmo w 2021 roku, nasze top 10 - ilustracja #3
 1. Tytuł oryginalny: Hawking
 2. Gdzie obejrzeć za darmo: TVP VOD

Przed Wami brawurowa kreacja Benedicta Cumberbatcha w opartej na faktach filmowej historii o wyścigu z czasem młodego geniusza. W 1963 roku Stephen Hawking, mając 21 lat, usłyszał okrutną diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne. Dowiedział się, że pozostały mu dwa lata życia. Postanowił wykorzystać ten czas najlepiej, jak potrafi. A znał się jedynie na nauce. Obraz jest bardzo kameralny, a Cumberbatch – tutaj będąc znacznie młodszym aktorem – już w początkach swojej kariery pokazywał, że ma niesamowity talent dramatyczny.

7. Van Gogh. U bram wieczności

Najlepsze filmy za darmo w 2021 roku, nasze top 10 - ilustracja #4
 1. Tytuł oryginalny: At Eternity’s Gate
 2. Gdzie obejrzeć za darmo: TVP VOD (do 24 października 2021 roku)

Film biograficzny w reżyserii Juliana Schnabela przedstawia najbardziej dramatyczny okres życia mistrza postimpresjonizmu Vincenta van Gogha. Na poziomie opowieści emocjonalnej obraz Schnabela wydaje się dystansować świetnego rodzimego Twojego Vincenta. Twórcy nie skupiają się na prezentowaniu pięknego południa Francji, gdzie ostatnie lata życia spędził malarz, tylko na samym artyście – jego osobie i przede wszystkim pracy. Wspaniały współczesny portret jednej z najbardziej znanych postaci świata sztuki.

6. Chce się żyć

Najlepsze filmy za darmo w 2021 roku, nasze top 10 - ilustracja #5
 1. Tytuł oryginalny: Chce się żyć
 2. Gdzie obejrzeć za darmo: TVP VOD

Chce się żyć to poruszająca produkcja. Rodzaj kina, jakie widzowie kochają najmocniej: krzepiącego, bawiącego, wzruszającego – i to mimo faktu, że opowiedziana w filmie historia jest trudna. W Chce się żyć śledzimy losy Mateusza, młodego chłopaka, który cierpi na porażenie mózgowe. Pragnie jednak żyć godnie i normalnie. Walkę o prawo do tego ilustrują twórcy. Z pewnością gdyby nie znakomita obsada polski obraz nie znalazłby się w tym zestawieniu. Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Dorota Kolak, Kamil Tkacz – te nazwiska to najlepsze referencje tego tytułu.

5. Jestem mordercą

Najlepsze filmy za darmo w 2021 roku, nasze top 10 - ilustracja #6
 1. Tytuł oryginalny: Jestem mordercą
 2. Gdzie obejrzeć za darmo: Ninateka

Jeden z lepszych thrillerów, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach. Jestem mordercą to film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w latach 70. XX wieku. Mowa o historii domniemanego „wampira z Zagłębia”. Ale przebiegły morderca nie jest jedynym (a może nawet i nie głównym) antagonistą dzieła w reżyserii Macieja Pieprzycy. Bohaterowie filmu muszą mierzyć się z gorszym przeciwnikiem: zimnym, wyrachowanym, zdolnym do najgorszych przekrętów. Z PRL-em, oczywiście. Jestem mordercą warto obejrzeć dla wybitnie zrealizowanego portretu tamtych lat.

4. Noc żywych trupów

Najlepsze filmy za darmo w 2021 roku, nasze top 10 - ilustracja #7
 1. Tytuł oryginalny: Night of the Living Dead
 2. Gdzie obejrzeć za darmo: CINEMA POLSKA (YouTube)

Jeden z najbardziej ikonicznych filmów grozy, inspirujący do dziś wielu twórców najbardziej kasowych kinowych hitów. Noc żywych trupów przez miłośników horroru uważana jest za jedno z najważniejszych osiągnięć amerykańskiej kinematografii. Co ciekawe, ówczesny rozkwit gatunku przypisywany jest traumom, z jakimi zmagać musiało się wówczas społeczeństwo Stanów Zjednoczonych. Sam George A. Romero, reżyser omawianego filmu, przyznał, że ogromny wpływ na jego twórczość miała wojna w Wietnamie.

3. Syn Szawła

Najlepsze filmy za darmo w 2021 roku, nasze top 10 - ilustracja #8
 1. Tytuł oryginalny: Saul fia
 2. Gdzie obejrzeć za darmo: TVP VOD (do 22 października 2021 roku)

Bardzo skrajnie – w zależności od poglądów widza – przyjęty nad Wisłą film. Syn Szawła opowiada o dwóch dniach z życia Szawła Auslandera, węgierskiego więźnia, członka Sonderkommando w Oświęcimiu, zmuszanego do pracy w komorach gazowych. Podczas wykonywania dramatycznych obowiązków Szaweł odnajduje w komorze ciało chłopca. Wyczerpany mężczyzna bierze go za swojego syna i postanawia pochować zgodnie z żydowskim obrządkiem. Jak możecie się domyślać – w jego sytuacji nie jest to rzecz prosta.

2. Głód

Najlepsze filmy za darmo w 2021 roku, nasze top 10 - ilustracja #9
 1. Tytuł oryginalny: Hunger
 2. Gdzie obejrzeć za darmo: alefilmy (YouTube)

Głód to przede wszystkim fenomenalna rola Michaela Fassbendera. Sam film opowiada historię członków IRA, którzy w irlandzkim więzieniu starają się wywalczyć zmianę statusu osadzonych z przestępców na więźniów politycznych. By dopiąć swego, jeden z nich, Bobby Sands (Fassbender właśnie), decyduje się na strajk głodowy. Dramat ten zdobył wiele nagród i tym bardziej zasługuje na wyróżnienie, ponieważ Steve McQueen debiutował tu w roli reżysera. Później brytyjski artysta nie osiągnął już takiego poziomu jak w Głodzie, niemniej utrzymuje się solidnie na powierzchni.

1. Siedmiu samurajów

Najlepsze filmy za darmo w 2021 roku, nasze top 10 - ilustracja #10
 1. Tytuł oryginalny: Shichinin no samurai
 2. Gdzie obejrzeć za darmo: Internet Archive

Najlepszy film w historii kina.

Losowy Znajomy Autora Tekstu

Tak o Siedmiu samurajach wypowiedział się mój dobry kolega, zapytany na potrzeby niniejszego zestawienia o jakość produkcji japońskiego mistrza Akiry Kurosawy. Zapewne są osoby, które z takim zdaniem mogłyby się zgodzić. Są i takie – wśród nich ja – którym to zdanie wyda się co najmniej szalone. A jednak coś w tym musi być, bo nie jest to pierwszy raz, gdy słyszę podobną opinię. Nakręcony w 1954 roku dramat samurajski nie zdobył wszystkich nagród nawet w roku swojej premiery, ale jeśli jeszcze nie mieliście okazji – zarezerwujcie sobie trzy i pół godziny na... (to chyba najodpowiedniejszy przymiotnik) intrygujący seans.

 1. Najlepsze komedie 2021 – top 10
 2. Najlepsze filmowe ekranizacje książek

POWIĄZANE TEMATY: Głód

Autor: Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak