Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 15 sierpnia 2021, 10:00

autor: Patryk Kubiak

Najlepsze filmy katastroficzne, nasze top 10

Filmy katastroficzne to prawdziwa gratka dla fanów mocnych wrażeń i spektakularnych efektów specjalnych. W niniejszym zestawieniu prezentujemy 10 pozycji, które często nie tylko podnoszą ciśnienie, ale i łapią za serce. Zapraszamy!

Piątek trzynastego już za nami, tak więc katastrofy – przynajmniej te w rzeczywistym życiu – nam nie grożą. Co innego dramaty i tragedie, które serwują filmowi twórcy. Każdy lubi czasem obejrzeć produkcję nastawioną wyłącznie na totalną demolkę – i choć nie wszystkie tytuły z poniższej topki można tak opisać, to jednak wszystkie sprawiają, że seans upływa pod znakiem przyspieszonego tętna. Sprawdźcie sami, jakie filmy katastroficzne są według nas najciekawsze.

10. Twister – w kółeczko

Najlepsze filmy katastroficzne, nasze top 10 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: Twister

Lepsze jest wrogiem dobrego. W Twisterze grupa łowców tornad staje przed koniecznością sprostania ogromnemu żywiołowi, gdy decyduje się na prace nad polepszeniem systemu ostrzegania ludności przed trąbami powietrznymi. Świetny film z Helen Hunt w roli głównej, dwie nominacje do Oscara i nagroda BAFTA za najlepsze efekty specjalne.

9. Pompeje – walcząc z losem

Najlepsze filmy katastroficzne, nasze top 10 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: Pompeii

Historia tragicznie usytuowanego miasta Pompeje, które zostaje przykryte pyłem wulkanicznym i lawą w wyniku erupcji Wezuwiusza. W filmie śledzimy losy gladiatora Milo, próbującego walczyć o wolność nie tylko z bezlitosnymi przeciwnikami na arenie, ale i poza nią – z nieugiętym żywiołem. Produkcja Paula W.S. Andersona.

8. Żywioł. Deepwater Horizon – chciwość prowadzi do jednego

Najlepsze filmy katastroficzne, nasze top 10 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: Deepwater Horizon

O wiele nowocześniejsza historia niż ta z Pompejów. W tym obrazie mamy do czynienia z katastrofą, której czoła muszą stawić członkowie załogi największej i najnowocześniejszej platformy wiertniczej na świecie – Deepwater Horizon. Fabularnie oznacza to, że grupa ludzi walczy z żywiołem w oczekiwaniu na pomoc, która może nigdy nie nadejść.

7. San Andreas – The Rock w walce z naturą

Najlepsze filmy katastroficzne, nasze top 10 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: San Andreas

Cóż może być lepszego we współczesnym kinie katastroficznym niż zaangażowanie największych gwiazd? Do takich z pewnością zalicza się Dwayne Johnson, który w San Andreas siłą mięśni i mocą sprytu próbuje przeciwstawić się samej matce naturze po ogromnym trzęsieniu ziemi w Kalifornii, a także nawiązać na nowo zerwane dawno temu więzi rodzinne.

6. 33 – opowieść o wytrwałości i nadziei

Najlepsze filmy katastroficzne, nasze top 10 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: The 33

Oparty na faktach film, który przedstawia historię trzydziestu trzech górników uwięzionych na dwa miesiące w zawalonym na skutek tąpnięcia szybie kopalni złota i miedzi San Jose w Chile. Przetrwali oni rekordowe 69 dni pod ziemią. Wyborna rola Antonia Banderasa, któremu towarzyszą m.in. Rodrigo Santoro, Juliette Binoche czy James Brolin.

5. 2012 – a jednak żyjemy!

Najlepsze filmy katastroficzne, nasze top 10 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: 2012

Jeden z najlepszych obrazów w portfolio Rolanda Emmericha. Film jest wspaniałym widowiskiem, pełnym niesamowitych efektów specjalnych, świetnie zmontowanych i podlanych akcją, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty seansu. Fabuła tej produkcji opiera się na znanej przepowiedni o końcu świata, który miał nadejść w 2012 roku.

4. Niemożliwe – nie istnieje

Najlepsze filmy katastroficzne, nasze top 10 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: Lo Imposible

W najnowszej historii ludzkości jednym z najtragiczniejszych kataklizmów jest tsunami, które nawiedziło Tajlandię w 2004 roku. To właśnie na kanwie tych wydarzeń powstał hiszpańsko-amerykański obraz Niemożliwe, który pokazuje siłę rodziny opierającej się potędze niepowstrzymanego żywiołu. Świetne kreacje Toma Hollanda, Naomi Watts i Ewana McGregora.

3. Titanic – dlaczego nie wszedł na te drzwi?!

Najlepsze filmy katastroficzne, nasze top 10 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: Titanic

Kasowy hit Jamesa Camerona to przede wszystkim melodramat, ale również – zwłaszcza w drugiej części – znakomity film katastroficzny. Tę historię znają wszyscy, przypomnijmy więc tylko dane: jedenaście Oscarów, cztery Złote Globy, dziesięć nagród BAFTA i szereg innych statuetek oraz nominacji. Ten film po prostu trzeba znać, niezależnie od tego, czy kino katastroficzne lubimy, czy też nie.

2. Pojutrze – kino katastroficzne bardziej świadome

Najlepsze filmy katastroficzne, nasze top 10 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: The Day After Tomorrow

Drugi w zestawieniu obraz Rolanda Emmericha. Tym razem mistrz budowania napięcia raczy nas opowieścią o globalnym wzroście temperatury i przedstawia skutki tego, co nastąpi, kiedy do tego dojdzie. Być może film jest bardzo popularny ze względu na poruszaną tematykę, ale z pewnością jest też jednym z najlepszych w swoim gatunku.

1. Armageddon – prawie jak u Muska

Najlepsze filmy katastroficzne, nasze top 10 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: Armageddon

Jedna z najbardziej szalonych historii w tym zestawieniu. Po odkryciu przez NASA asteroidy wielkości stanu Teksas, która pędzi w kierunku Ziemi, władze rekrutują grupę wiertniczych i wysyłają ich w kosmos w celu rozprawienia się z owym ciałem niebieskim. Armageddon to Michael Bay w najlepszej formie, z mnóstwem szybkiej, ale przy tym przemyślanej akcji, do której pod względem scenariuszowym trudno się przyczepić. No i jest Bruce Willis w swojej szczytowej formie. Lepiej być nie mogło!

  1. Najstraszniejsze fakty i legendy, które stały się inspiracją dla horrorów
  2. Zobacz wielkie starcie Supermanów w fanowskim filmiku
kalendarz wiadomości
2021
sierpień
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.