Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 22 czerwca 2021, 14:53

autor: Karol Laska

Król Szczepana Twardocha nagrodzony Orłem. Autor dowiedział się o sukcesie przez SMS

Rozdano Polskie Nagrody Filmowe Orły, a jednym z laureatów okazał się serial pod tytułem Król. Jak się jednak okazuje, jeden z jego głównych twórców, a także autor literackiego pierwowzoru, Szczepan Twardoch, nie został zaproszony na galę.

Wczoraj, to jest 21 czerwca 2021 roku, odbyła się 23. gala rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły. Jak co roku wyróżnione zostały najlepsze filmy z rodzimego podwórka, a w głównej kategorii dość nieoczekiwanie zwyciężyła animacja Mariusza Wilczyńskiego pod tytułem Zabij to i wyjedź z tego miasta. Nagrodzono również najlepszy filmowy serial fabularny minionego roku – został nim wybrany Król Jan P. Matuszyńskiego. I choć dzieło to zgarnęło statuetkę całkowicie zasłużenie, tak jeden z jego współautorów nie był do końca zachwycony całym kontekstem przyznania owego wyróżnienia.

Mowa o Szczepanie Twardochu, znanym polskim pisarzu, który odpowiada za literacki pierwowzór Króla, a także za część scenariusza do tegoż serialu. Jak jednak sam przyznał na swoim profilu facebookowym, w ogóle nie zdawał sobie sprawy z sukcesu Króla na gali, bo też nie został na nią zaproszony. Twardoch pisze:

Serialowi Król na podstawie mojej powieści poświęciłem trzy lata życia, będąc również jego scenarzystą i współautorem formatu. O tym, że został nominowany oraz później nagrodzony Orłami za najlepszy serial roku dowiedziałem się z sms-a życzliwego kolegi, któremu zdarzyło się oglądać galę.

Przypomnijcie sobie o tym, kiedy będziecie ubolewać nad tym, dlaczego w polskim kinie nie ma dobrych scenariuszy. Pozdrawiam serdecznie.

Post Twardocha wywołał dużo szumu w sieci. Odpowiedzi udzielił mu nawet Jakub Żulczyk, inny znany polski autor literatury współczesnej. Przyznał, że również nigdy nie został zaproszony na galę rozdania Orłów, pomimo faktu, że do statuetki były nominowane dwa seriale, przy których pracował – Belfer oraz Ślepnąc od świateł. Samo wydarzenie określił mianem „betonowego”.

Twardoch pobudził do ożywionej dyskusji reżysera Króla, Jana P. Matuszyńskiego. Ten z kolei zwrócił uwagę na to, że Orły to jedyna taka gala, na której jakakolwiek kategoria dotyczy serialu. Ów rynek jest bardzo zaniedbany na rodzimym poletku, jeżeli chodzi o sezon nagród, pomimo faktu, że polskie produkcje telewizyjne z roku na rok prezentują coraz to lepszy poziom. A co Wy sądzicie o tej całej sytuacji? Koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

  1. Dobre i polskie - seriale, z których możemy być dumni
kalendarz wiadomości
2021
czerwiec
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
    1 2 3 4

5

6

7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19

20

21 22 23 24 25 26

27

28 29 30      
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.