J.K. Rowling zapewnia, że jej wypowiedzi o transpłciowych kobietach zostały źle zrozumiane

Autorka serii o Harrym Potterze, której wypowiedzi na temat osób transpłciowych są szeroko uznawane za transfobiczne, teraz tłumaczy się, że jej punkt widzenia został źle odebrany.

news
Mateusz Libera 15 lutego 2023
7
Źrodło fot. J.K. Rowling, YouTube: Warner Bros. Pictures, 2019
i

W zwiastunie nowego podcastu The Witch Trials of J.K. Rowling autorka mówi, że „nigdy nie chciała nikogo urazić i nie czuła się niekomfortowo w związku z zejściem z piedestału”. Słowa te wiążą się nie tylko z transfobicznymi wpisami Rowling, ale także konsekwencją jej wypowiedzi, czyli utratą popularności i zaufania. To z kolei mogło się przełożyć na to, że twórcy Hogwarts Legacy postanowili nie angażować pisarki w prace nad grą wideo w uniwersum Harry’ego Pottera.

We wspomnianym podcaście J.K. Rowling odpowiada po części na krytykę fanów i środowisk związanych z walką o prawa osób niebinarnych oraz transpłciowych, tłumacząc, że została źle zrozumiana. Autorka serii o Harrym Potterze nie uważa, że jej komentarze były transfobiczne. Podkreśla, że wielokrotnie rysowała granice między transpłciowymi kobietami a „ludźmi, którzy miesiączkują”. Wcześniej Rowling skrytykowała użycie takiego określenia, żartobliwie wymyślając nazwy dla osób o takiej płci, co spotkało się z krytyką i przedstawianiem autorki jako transfobicznej feministki. Jej propozycjami były neologizmy w stylu „wumben”, „wimpund” „woomud”, nawiązujące do słowa „women”.

J.K. Rowling zapewnia, że jej wypowiedzi o transpłciowych kobietach zostały źle zrozumiane - ilustracja #1
Źródło: Twitter / jk_rowling

Czy J.K. Rowling jest naprawdę transfobem?

Historia nienawiści, która dotknęła J.K. Rowling, sięga 2019 roku, kiedy to pisarka stanęła w obronie Mayi Forstater, brytyjskiej ekspertki od podatków, zwolnionej z pracy za transfobiczne opinie. Swoje przemyślenia na ten temat znana i ceniona od lat pisarka zamieściła na swoim Twitterze, a wpis stał się wodą na młyn dla tych, którzy od tej pory postanowili ją krytykować. W poście autorka napisała: „Ubieraj się, jak chcesz. Nazywaj się, jak chcesz. Prześpij się z każdym dorosłym, który się na to zgodzi. Żyj swoim wymarzonym życiem w pokoju i bezpieczeństwie. Ale żeby zwalniać kobiety za stwierdzenie, że płeć jest prawdziwa?”.

J.K. Rowling zapewnia, że jej wypowiedzi o transpłciowych kobietach zostały źle zrozumiane - ilustracja #2
Źródło: Twitter/jk_rowling

Niestety autorka wpadła w spiralę hejtu, na który skrupulatnie odpowiadała na swoim Twitterze, jednocześnie dalej dając pożywkę tym, którzy odwiedzali jej profil, by ją atakować. W 2020 roku Rowling skrytykowała artykuł portalu devex.com, który użył określenia „osoby z miesiączką”. Tego samego dnia autorka napisała:

Jeżeli płeć nie jest prawdziwa, to nie istnieje coś takiego jak przyciąganie się osób o tej samej płci. Jeżeli sama płeć nie jest prawdziwa, to globalna rzeczywistość kobiet przestaje istnieć. Znam i kocham osoby transpłciowe, ale poprzez rozmywanie konceptu płci, odbieramy wielu ludziom możliwość mówienia o swoim życiu. Przedstawianie prawdy nie jest hejtem.

Niestety wpis tylko dolał oliwy do ognia. W 2021 roku krążyły plotki na temat tego, jakoby Rowling nie otrzymała zaproszenia na 20. rocznicę serii Harry’ego Pottera i franczyzy Wizarding World. Te pogłoski okazały się jednak nieprawdą, gdyż sama autorka wyjawiła, że po prostu nie chciała wziąć udziału w tym wydarzeniu, być może dlatego, że na miejscu spotkałaby osoby, które już wcześniej krytykowały ją za transfobiczne komentarze. Wśród nich znaleźli się m.in. Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson – aktorzy odgrywający role Harry’ego, Rona i Hermiony.

Jesienią 2020 roku Rowling wydała kolejną powieść pod pseudonimem Robert Galbraith zatytułowaną Niespokojna krew. Historia przedstawia losy mężczyzny, który od urodzenia utożsamia się z płcią przypisaną mu przy narodzinach (cisgender). Udawanie bycia transpłciowym wykorzystuje tylko po to, by osiągnąć swoje cele. Bohater ten jest seryjnym mordercą i fetyszystą damskich ubrań. Przebiera się za kobiety, żeby wabić swoje ofiary. To nie pomogło wizerunkowi Rowling, ale być może najnowszy podcast naprawi przynajmniej część szkód.

Mateusz Libera

Mateusz Libera

Przygodę z pisaniem rozpoczął od tworzenia opowiadań, później ruszył humanistyczną ścieżką, wybierając studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Swoje pierwsze teksty publikował na autorskim blogu i w konkursach. Na początku 2023 roku trafił do działu filmowego GRYOnline.pl, gdzie rozpoczął pracę jako autor artykułów o tematyce filmowej. Interesuje się fantastyką, historią, grami RPG i strategiami. Jest też wieloletnim graczem League of Legends – gra od drugiego sezonu. Ponadto pisze książki przygodowe i fantasy, lecz w tej dziedzinie jest jeszcze debiutantem. Na rynku wydawniczym ma na razie jeden zbiór opowiadań.

Co z planem na 5 filmów Fantastyczne zwierzęta? Reżyser skomentował przyszłość serii po 3 widowiskach

Co z planem na 5 filmów Fantastyczne zwierzęta? Reżyser skomentował przyszłość serii po 3 widowiskach

Harry Potter ma szansę powrócić jako serial HBO Max

Harry Potter ma szansę powrócić jako serial HBO Max

Reżyserzy Marvela tak naprawdę nie kręcą swoich filmów? Nowe, niepokojące doniesienia

Reżyserzy Marvela tak naprawdę nie kręcą swoich filmów? Nowe, niepokojące doniesienia

Dzisiaj w TV jeden z najbardziej wzruszających filmów z serii Harry Potter

Dzisiaj w TV jeden z najbardziej wzruszających filmów z serii Harry Potter

Według Jennifer Aniston trzeba teraz uważać, robiąc komedię, bo łatwo kogoś obrazić

Według Jennifer Aniston trzeba teraz uważać, robiąc komedię, bo łatwo kogoś obrazić