Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 26 października 2022, 14:54

autor: Weronika Morozewicz

James Cameron krytykuje Marvela i DC za niedojrzałych bohaterów

James Cameron skierował słowa krytyki do Marvela i DC podczas promowania nadchodzącej produkcji Avatar: Istota wody. Zdaniem reżysera filmowi superbohaterowie odznaczają się brakiem dojrzałości i nawiązują nic nieznaczące związki.

Źrodło fot. YouTube, Avatar, 2021
i

Akcja promocyjna filmu Avatar: Istota Wody w reżyserii Jamesa Camerona oficjalnie ruszyła. Fabuła rozgrywa się 15 lat po wydarzeniach z pierwszej części i ukazuje historię Jake’a i Neytiri, którzy już jako rodzina Sully stają w obliczu napadu wroga na Pandorę. Na ekranach w głównych rolach ponownie witamy Sama Worthingtona i Zoe Saldanę oraz Sigourney Weaver tym razem jako Kiri.

Podczas wywiadu promującego drugą część Avatara, Cameron zdradził więcej na temat Jake’a i Neytiri w roli rodziców. Reżyser przyznał, że jego zamiarem przy nowej produkcji było, aby bohaterowie zaczęli przejawiać nowe poczucie dojrzałości.

Po 15 latach Zoe i Sam są już rodzicami. W pierwszej części postać Sama zeskakuje z latającego stwora i zasadniczo zmienia bieg historii w wyniku szalonej i dość samobójczej próby wiary. Z kolei postać Zoe wierzy, że jej skok z drzewa zamortyzują wielkie liście. Lecz rodzice nie myślą w ten sposób. Jako ojciec pięciorga dzieci stwierdzam: „Co się stanie, kiedy te postacie dojrzeją i zrozumieją, że nie biorą odpowiedzialności jedynie za własne przetrwanie?”.

Cameron skomentował, że właśnie tym aspektem dojrzałości własnych postaci nie mogą pochwalić się filmy z uniwersum Marvela czy DC.

Oglądając te wielkie i spektakularne produkcje – patrzę na was, Marvel i DC – [odnoszę wrażenie, że] nie ma znaczenia, ile lat mają bohaterowie. Wszyscy zachowują się, jakby byli na studiach. Mają związki, ale one w zasadzie nic nie znaczą. Oni nigdy nie zawieszają swoich działań ze względu na dzieci. Nawet ze względu na to, co naprawdę sprowadza ludzi na ziemię i daje im siłę, miłość i cel? Te postaci tego nie doświadczają i myślę, że nie w taki sposób powinno się robić filmy.

„Filmy Marvela to nie kino”

Mimo że Marvel i DC cieszą się ogromną popularnością, to obie serie spotkały się również z krytyką ze strony innych filmowców. Zdaniem Martina Scorsese współczesnych filmów o superbohaterach nie można nazwać kinem, jako że w produkcjach brakuje ludzi, którzy „przekazują emocjonalne i psychologiczne doświadczenia”.

Reżyser porównał Marvela do parku rozrywki, który nie skrywa nic pod powierzchnią, a jedyne, co może zrobić, to dostarczyć nam silnych wrażeń. Zdanie to podzielił Francis Ford Coppola oraz dodał, że wszystkie produkcje Marvela powstają na kanwie poprzednich filmów, przez co żadne z widowisk niczym nie różni się od poprzedniego. Zdradził on również, że od zawsze powtarza, iż zadaniem reżysera jest tworzenie jak najbardziej osobistych filmów.

Jednym z powodów, przez które Cameron odniósł się do postaci Marvela i DC jako niedojrzałych, może być fakt, że niektóre z produkcji rzeczywiście skupiają się na ukazaniu losów młodszych postaci. Jednak przykładem na to, że rola superbohatera może ustąpić rodzinie, są Hawkeye i Tony Stark, którzy przed stanięciem do walki w filmie Avengers: Koniec gry cieszą się spokojnym życiem wśród najbliższych.

Cameron stawia na praktyczne efekty

Podczas pracy nad nadchodzącą produkcją, Cameron zdecydował się w miarę możliwości jak najbardziej odejść od wykorzystywania grafiki komputerowej w tworzeniu efektów, nie podążająca za trendem zauważalnym w wielu filmach, takich jak Aquaman czy Mała Syrenka Disneya. Większość zdjęć do drugiej części Avatara Cameron nakręcił w dużych zbiornikach wodnych. Obsada filmu musiała trenować wstrzymywanie oddechu, aby być w stanie przez kilka minut odegrać sceny pod wodą.

Na pytanie, dlaczego zdecydowano się na takie podejście, Cameron odpowiedział: „Hm, no nie wiem. Może dlatego, że to wygląda dobrze?”.

No dajcie spokój! Jeżeli chcecie widzieć ludzi pod wodą, to muszą tam być. To nie jest jakiś ogromny skok. Gdyby ktoś kręcił western, musiałby nauczyć się jazdy konno. Wiedziałem, że Sam jest surferem, ale Sigourney, Zoe i cała reszta nie szaleją na punkcie wody, więc musiałem być bardzo konkretny w stosunku do wymagań filmu. Zatrudniliśmy więc najlepszych na świecie specjalistów od wstrzymywania oddechu, którzy mogliby przeprowadzić ich przez cały ten proces.

Bohaterowie powracają na ekrany kin już w tym roku. Premiera filmu Avatar: Istota Wody odbędzie się 16 grudnia.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

kalendarz wiadomości
2022
październik
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.