Jackie Chan chce dołączyć do Komunistycznej Partii Chin

Jackie Chan wyraził chęć dołączenia do Komunistycznej Partii Chin. To nie pierwsze ciepłe słowa gwiazdy kina akcji pod adresem obecnych władz w Pekinie.

news
Adam Królak 14 lipca 2021
4

Jackie Chan, legenda kina akcji, wyraził swój podziw i chęć dołączenia do Komunistycznej Partii Chin, rządzącej obecnie Państwem Środka. Jego pozytywne słowa o KPCh spotkały się z chłodną reakcją Chińczyków. Wiele osób za pośrednictwem mediów społecznościowych wytykało aktorowi zdradę żony oraz sprawę aresztowania syna celebryty, Jaycee Chana, za posiadanie narkotyków w 2014 roku. W jego mieszkaniu w Pekinie znaleziono wtedy ponad 100 gramów nielegalnych substancji – został za to skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Chan wyraził zainteresowanie członkostwem podczas sympozjum organizowanego przez Chińskie Stowarzyszenie Filmowe w ubiegły czwartek w stolicy kraju. Wydarzenie przeprowadzono z okazji setnej rocznicy utworzenia Komunistycznej Partii Chin. Filmowcy mogli podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przemowy sekretarza generalnego partii i jednocześnie przywódcy ChRL, Xi Jinpinga. W wideo opublikowanym przez M Video News Jackie Chan powiedział do zgromadzonych, że za granicą bardzo często podkreśla dumę z bycia Chińczykiem. Dodał także, że zazdrości przybyłym członkostwa w Komunistycznej Partii Chin. Na prywatnym kanale YouTube publikującym krótkie newsy z Chin znajduje się fragment wypowiedzi aktora w języku chińskim:

Zazdroszczę wam także, że jesteście członkami Komunistycznej Partii Chin. Uważam, że KPCh jest po prostu wspaniałe. To, co partia mówi, co obiecuje, zawsze spełnia się w przeciągu kilku dekad. Chciałbym być członkiem Komunistycznej Partii Chin.

Jego słowa szybko stały się obiektem kpin na chińskiej platformie Weibo. Wielu użytkowników stwierdziło, że nie jest on godny członkostwa w partii oraz że styl życia gwiazdy kina akcji nie przystoi członkowi KPCh, który musi „świecić przykładem”. Pojawiły się także głosy, że to jedynie puste deklaracje i mrugnięcie okiem w kierunku władz w Pekinie. Zagraniczni fani Jackiego Chana również negatywnie odnieśli się do jego słów na Twitterze:

Właśnie przeczytałem coś, co powaliło mnie na łopatki. Dowiedziałem się, że Jackie Chan jest długoletnim sympatykiem KPCh i teraz chce dołączyć do partii. Cofam wszystkie dobre słowa jakie o nim wypowiedziałem! – pisze Jerry Linn Ellis.

Jackie Chan uczestniczył także w obsadzonym gwiazdami spektaklu teatralnym Epic Journey, poświęconym uczczeniu stulecia założenia KPCh. Gwiazdor powiedział, że był pod wrażeniem ducha walki oddziałów biorących udział w wojnie chińsko-japońskiej z lat 1937-1945. W wydarzeniu wziął udział także aktor Andy Lau znany między innymi z filmu Wielki mur. Donnie Yen, który wystąpił w filmach Mulan oraz Przyczajony tygrys, ukryty smok, wyraził swoje wsparcie dla komunistycznej partii za pośrednictwem mediów społecznościowych. Chow Yun Fat (Piraci z Karaibów) oraz reżyser Wong Kar-Wai ograniczyli się do zmiany zdjęcia celebrującego 100-lecie KPCh na swoich profilach Weibo. Wszystkie te gwiazdy łączy jedna rzecz – początkowo robili karierę w Hongkongu będącym jeszcze pod wpływem Brytyjczyków. Część z nich w tym celu wyjechała z Chin, które wtedy nie dawały perspektyw na karierę gwiazdy filmowej.

Jackie Chan chce dołączyć do Komunistycznej Partii Chin - ilustracja #1
Jackie Chan podczas występu w Epic Journey.

Hongkong został przejęty przez Wielką Brytanię w 1842 roku po zakończeniu pierwszej wojny opiumowej. 50 lat później podpisano umowę mówiącą o 99-letniej dzierżawie tego terytorium przez Brytyjczyków. W międzyczasie reformy Deng Xiaopinga z lat 70-tych spowodowały ogromny wzrost gospodarczy Chin. 1 lipca 1997 roku Chińska Republika Ludowa przejęła Hongkong, który stał się specjalnym regionem administracyjnym posiadającym autonomiczność. Chiny zobowiązały się do 2047 roku pozostawić Hongkongowi dużą niezależność. W 2010 roku rozpoczęły się protesty. Demonstrujący twierdzili, że rząd ChRL ogranicza swobody obywatelskie panujące w Hongkongu.

Jackie Chan był już w przeszłości krytykowany za wspieranie tłumienia zamieszek w Hongkongu przez władze w Pekinie. Podczas wywiadu dla chińskiej telewizji w 2019 roku powiedział, że niepokoje w Hongkongu są „smutne i przygnębiające”. Sprzeciwił się też zrywaniu flagi Chińskiej Republiki Ludowej w byłej kolonii brytyjskiej. W 2012 aktor posunął się nawet do stwierdzenia, że powinny istnieć pewne ograniczenia w kwestii demonstracji ulicznych:

Ludzie narzekają na Chiny, atakują przywódców, utyskują na wszystko, przeciwko wszystkiemu protestują. Powinny istnieć jakieś regulacje określające, przeciwko czemu wolno, a przeciwko czemu nie wolno demonstrować.

Jackie Chan sam pochodzi z Hongkongu. Urodził się na Wzgórzu Wiktorii, gdzie powstały jedne z pierwszych osiedli mieszkaniowych w byłej kolonii brytyjskiej. Co ciekawe, jego rodzice byli uchodźcami z ówczesnej Republiki Chińskiej, w której toczyła się chińska wojna domowa. Było to starcie komunistów oraz nacjonalistów z Kuomintangu. Po przedostaniu się do Hongkongu rodzice przyszłej gwiazdy kina akcji pracowali we francuskiej ambasadzie. Następnie przenieśli się do Australii, a młody Jackie Chan pozostał w Hongkongu, gdzie ćwiczył karate, taniec i pantomimę. Prawdziwy przełom w karierze przyniosła mu rola w amerykańskiej komedii sensacyjnej Godziny szczytu, gdzie wystąpił u boku Chrisa Tuckera.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że Jackie Chan wiele zawdzięcza Stanom Zjednoczonym oraz Hongkongowi sprzed 1997 roku. Dzięki możliwości grania w zachodnich produkcjach stał się rozpoznawalny na całym świecie i zbił majątek. Mimo tego w 2013 roku stwierdził, że USA jest najbardziej skorumpowanym państwem na świecie. Być może jego ciepłe słowa o ChRL mają jedynie na celu przypodobanie się władzom i udział w większej liczbie chińskich projektów filmowych, których z roku na rok przybywa. W 2017 roku został mianowany dyrektorem generalnym Changchun Film Studio, a to nie jedyny jego związek biznesowo-filmowy z Chinami. Ciekawą kwestią są też doniesienia z 2020 roku o konfiskacie i wystawieniu na licytację mieszkania Jackiego Chana w Pekinie.

Możemy się więc jedynie domyślać prawdziwego powodu stojącego za pochwałami wysyłanymi przez aktora w stronę władz Chińskiej Republiki Ludowej.

POWIĄZANE TEMATY: aktorzy Jackie Chan

Adam Królak

Adam Królak

Pecetowiec, pasjonat starszych i zapomnianych produkcji z duszą (głównie gier RPG i strategicznych), w które grywa po dziś dzień. Często wraca też do gier 8-bitowych, w które zagrywał się w dzieciństwie. Chętnie podróżuje i uczy się języków. Interesuje się Azją z naciskiem na Indonezję, Japonię i Koreę. Lubi kino azjatyckie, indonezyjską kuchnię i książki fantasy.

„Jest wściekły”. Jason Alexander „groził odejściem” z Seinfelda po tym, jak został pominięty w odcinku 3. sezonu

„Jest wściekły”. Jason Alexander „groził odejściem” z Seinfelda po tym, jak został pominięty w odcinku 3. sezonu

„Wiedziałam, że mnie nie chce”. Michelle Pfeiffer walcząc o rolę w Człowieku z blizną doprowadziła do krwawienia Ala Pacino, który nie chciał jej w filmie

„Wiedziałam, że mnie nie chce”. Michelle Pfeiffer walcząc o rolę w Człowieku z blizną doprowadziła do krwawienia Ala Pacino, który nie chciał jej w filmie

„Czasami nie traktują cię zbyt dobrze”. 24 lata temu Henry Cavill był statystą na planie Dowodu życia i spotkanie z Russellem Crowe'em zmieniło jego życie

„Czasami nie traktują cię zbyt dobrze”. 24 lata temu Henry Cavill był statystą na planie Dowodu życia i spotkanie z Russellem Crowe'em zmieniło jego życie

25 lat temu Bruce Willis otrzymał tak absurdalnie wysokie wynagrodzenie za Szósty zmysł, że do dziś niemal nikomu nie udało się tego przebić

25 lat temu Bruce Willis otrzymał tak absurdalnie wysokie wynagrodzenie za Szósty zmysł, że do dziś niemal nikomu nie udało się tego przebić

„Dało mi to nauczkę”. Denzel Washington już nigdy nie powtórzy tej jednej rzeczy, którą zrobił na planie filmu z lat 80

„Dało mi to nauczkę”. Denzel Washington już nigdy nie powtórzy tej jednej rzeczy, którą zrobił na planie filmu z lat 80