Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 4 lutego 2023, 12:15

Czemu w Dragon Ball mieszkańcy różnych planet rozmawiają ze sobą bez problemu? Wyjaśniamy

W całej serii Dragon Ball pokazano, że mieszkańcy różnych państw, planet, a nawet wszechświatów, porozumiewają się ze sobą bez problemu. Czemu tak się dzieje? Powód jest bardzo prosty.

Źrodło fot. Dragon Ball Z; Daisuke Nishio; Toei Animation; 1995
i

Gdy Bulma i Son Goku po raz pierwszy wyruszyli na poszukiwanie tytułowych smoczych kul, zwiedzili spory kawałek tamtejszego świata. W każdym miejscu mogli bez problemu porozumieć się z tubylcami i podobnie wyglądało to także w kolejnych seriach Dragon Balla. Czy chodziło o nowe planety, zaświaty lub wymiary, bohaterowie nigdy nie mieli problemu, żeby się porozumieć.

Dlaczego tak było? Odpowiedzią jest wspólny język, który najwyraźniej znany jest wszystkim. Przypadek sprawił, że akurat jest to ta sama mowa, którą posługują się na Ziemi. Z tego powodu Son Gohan i Krilan nie mieli problemu, żeby podsłuchać Frezera, rozmawiającego z Nameczanami. Przywódca wioski na planecie Namek starał się udawać, że nie umie mówić we wspólnym języku, na co zwrócił uwagę najeźdźca.

Czemu w Dragon Ball mieszkańcy różnych planet rozmawiają ze sobą bez problemu? Wyjaśniamy - ilustracja #1
Dragon Ball tom 21; Akira Toriyama; 1990

Jeszcze wcześniej Vegeta, Nappa oraz Raditz nie mieli problemu, żeby rozmawiać z Son Goku, Piccolo oraz pozostałymi obrońcami Ziemi. W przypadku innych wszechświatów, które zostały przedstawione w Dragon Ballu Super, ta teoria także ma sporo sensu. W końcu przedstawione wymiary są swoimi odzwierciedleniem, więc również język będzie tam taki sam.

Oczywiście można by było uznać, że postacie rozumiały się bez problemu, ponieważ inaczej czytanie mangi mogłoby być niemożliwe, a oglądanie anime wymagałoby napisów z tłumaczeniem każdego z języków obecnych w uniwersum. Krótka scena z Namek pokazuje jednak, że różne dialekty istnieją, a postacie świadomie używają języka znanego przez pozostałe rasy, zatem to, że wszyscy się rozumieją, ma swoje fabularne wytłumaczenie.

Być może w przyszłości, w którejś produkcji z uniwersum Dragon Balla, zostanie wprost potwierdzone, że język używany na Ziemi, rzeczywiście jest także językiem wspólnym mieszkańców wszechświata i obszarów poza nim. Jednak również bez takiego wyjaśnienia, Akira Toriyama dość wyraźnie na to wskazał.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu, bo w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

więcej

kalendarz wiadomości
2023
luty
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.