To ostatnia szansa, żeby obejrzeć na Netflixie tę genialną komedię kryminalną z Bradem Pittem i Jasonem Stathamem

Już wkrótce z Netfliksa zniknie Przekręt Guya Ritchiego, „klasyka” współczesnego kina gangsterskiego.

news
Remigiusz Różański 26 września 2023
2
Źrodło fot. Przekręt, reż. Guy Ritchie, SKA Films, Columbia Pictures, 2000
i

30 września oferta Netfliksa zubożeje o jeden z najlepszych filmów gangsterskich nowego milenium – Przekręt Guya Ritchiego. Brawurowa komedia kryminalna skupia się na londyńskim półświatku przestępczym. Wśród nietuzinkowych bohaterów Przekrętu znajdują się m.in. pomniejszy promotor bokserski Turek (Jason Statham), depczący mu po piętach bezwzględny gangster Cegła (Alan Ford), cygański bokser Mickey (popisujący się cantońskim akcentem Brad Pitt), złodziej i hazardzista Franky Cztery Palce (Benicio del Toro) oraz łowca głów Kulozębny Tony (Vinnie Jones). Losy zakapiorów łączy 86-karatowy diament, na którym caluteńkie brytyjskie podziemie pragnie położyć swoje łapska.

Przekręt zaczyna się z wysokiego C. Otwiera go brawurowa scena napadu na salon jubilerski w Antwerpii, dokonanego przez czterech przebranych za Chasydów złodziei. Energiczna sekwencja stała się wizytówką Ritchiego, którego styl oparty jest o zawrotnie szybkie tempo narracji, frenetyczny ruch kamery i dynamiczny, teledyskowy montaż. Na początku kariery brytyjski filmowiec niejednokrotnie porównywany był do Quentina Tarantino. Reżyser Pulp Fiction nie ukrywa swojej sympatii dla Przekrętu. Zapytany o ulubiony film z Jasonem Stathamem, wymienił właśnie perypetie Turka.

Przekręt odniósł finansowy sukces. Film zarobił w sumie ośmiokrotność budżetu. Wyjątkowa estetyczna wrażliwość i zamiłowanie do gatunkowych narracji Ritchiego na nic by się jednak nie zdały, gdyby nie gwiazdorska obsada. Dzięki niej bezkompromisowa komedia kryminalna zwróciła uwagę kinomanów. Film Brytyjczyka firmował swoim nazwiskiem m.in. Brad Pitt. W rozmowie z Colliderem aktor opowiedział o kulisach angażu w Przekręcie.

W tamtym czasie grałem w filmach, które uważałem za bardzo komercyjne. Byłem żywo zainteresowany sprawdzeniem, czym zajmowali się wschodzący reżyserzy. Oglądałem wszystkie filmy debiutujących filmowców. Właśnie wtedy zobaczyłem Porachunki, nakręcone przez tego kocura nazwiskiem Guy Ritchie. Zadzwoniłem do niego i powiedziałem: «Cześć, bardzo podoba mi się to, co robisz, i jeżeli masz w zanadrzu cokolwiek, w czym bym się sprawdził, daj znać». Odpowiedział: «Cóż, właściwie to mam». Stwierdziłem: «Świetnie, wchodzę w to!», a następnie panikowałem do momentu rozpoczęcia zdjęć.

Reżyser Porachunków pierwsze kroki w przemyśle filmowym postawił w szkole średniej. Notoryczny wagarowicz szwendał się po planach filmowych i chwytał wszelkich, nawet najdrobniejszych zajęć. Zdobyte doświadczenie pozwoliło mu zaistnieć w branży reklamowej, a finalnie stanąć za kamerą debiutanckiego pełnego metrażu. Dziś Ritchie znany jest przede wszystkim jako reżyser blockbusterów. Na jego filmografię składają się między innymi przygody Sherlocka Holmesa z Robertem Downeyem Jr., aktorski remake Aladyna oraz awanturnicze kino przygodowe o Królu Arturze. Gdyby nie sukces Przekrętu, nie wiadomo, gdzie dziś znajdowałby się Ritchie. Tylko do 30 września możecie przekonać się, dlaczego po ponad dwóch dekadach wciąż o tym filmie wspominamy.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

POWIĄZANE TEMATY: Netflix filmy sensacyjne Brad Pitt

Autor: Remigiusz Różański

Na Netflixie obejrzysz intensywny thriller od twórcy Mr. Robot. To 140 minut paniki wywołanej przez koniec świata

Na Netflixie obejrzysz intensywny thriller od twórcy Mr. Robot. To 140 minut paniki wywołanej przez koniec świata

Gdzie nakręcono The Archies? Lokalizacje, w których filmowano produkcję Netflixa

Gdzie nakręcono The Archies? Lokalizacje, w których filmowano produkcję Netflixa

Rebel Moon zadebiutuje wcześniej. O której godzinie trafi na Netflixa?

Rebel Moon zadebiutuje wcześniej. O której godzinie trafi na Netflixa?

Fool Me Once Netflixa na pierwszym zwiastunie. Tak prezentuje się adaptacja kryminału Harlana Cobena

Fool Me Once Netflixa na pierwszym zwiastunie. Tak prezentuje się adaptacja kryminału Harlana Cobena

Squid Game: The Challenge wróci z 2. sezonem. Rozpoczęto casting

Squid Game: The Challenge wróci z 2. sezonem. Rozpoczęto casting