Akademia Pana Kleksa łączy siły z blockchainem
Maciej Kawulski wierzy, że NFT i metaverse są przyszłością rozrywki, a nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa ma być ku temu pierwszym krokiem. Nowatorski projekt nie tylko zabierze widzów na plan, ale pozwoli również na przeniesienie interakcji z dziełem poza salę kinową.

Źródło: fototeka.fn.org.pl
Maciej Kawulski, producent znanych filmów – Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa, 365 dni i 365 dni: Ten dzień, postanowił zrealizować bardziej familijny pomysł. W wywiadzie dla kanału BeInCrypto opowiedział o rozpoczętym projekcie związanym z nakręceniem na nowo Akademii Pana Kleksa i połączenia dzieła filmowego z NFT oraz metaverse. Ma to być początek wieloletniej franczyzy i już są plany na około sześć filmów.
Pan Kleks w świecie blockchaina
Nowa Akademia Pana Kleksa nie będzie ani remakiem oryginalnego filmu z 1984 roku, ani ekranizacją książki z 1946 roku:
Nie będzie to ani remake, ani ekranizacja, co ciekawsze, twórczości Brzechwy. Będzie to kompletnie nowa historia na motywach literatury Brzechwy i przede wszystkim, co jest najważniejsze, a to pytanie prędzej czy później musi zadać sobie każdy, kto sięga, inspiruje się choćby jakimś wielkim dziełem literackim, na ile z niego będzie czerpał i na ile to, co jest w nim zawarte, jest ciągle uniwersalne, na ile jest interesujące.
Twórcy planują stworzenie całkowicie nowej historii, która zainteresuje dzisiejszą młodzież. Postanowiono jednocześnie wyciągnąć ze źródła wszystkie elementy edukacyjne i zabawne, które wciąż mogą być aktualne w obecnym świecie.
Dla Macieja Kawulskiego użycie blockchaina i metaverse jest spełnieniem marzeń z dzieciństwa, gdy chciał zabrać ze sobą coś z filmu do świata realnego i spędzać wolny czas ze znanymi postaciami. Producent nie zdradził szczegółów, ale według niego wykorzystanie NFT z metaverse pomoże przedłużyć kontakt z widownią poza salę kinową.
Czym jest metaverse?
Metaverse to przestrzeń w wirtualnej rzeczywistości, gdzie jej użytkownicy mogą wchodzić w interakcje pomiędzy sobą oraz z komputerowo wygenerowanym środowiskiem.
W ten sposób nie tylko fani spędzą więcej czasu z ulubionymi bohaterami, ale także ekipa filmowa będzie mogła na bieżąco weryfikować plany dotyczące kolejnych części i porównywać je z oczekiwaniami fanów. Dodatkowo NFT ma pomóc w skróceniu dystansu z odbiorcami, ale jak zaznacza Kawulski, to nie wystarcza i należy zastanowić się, jaki przekaz chce się wykonać poprzez tę technologię, do jakich rozmyślań go zmusić i być może również sprowokować.
Połączenie kina z blockchainem przy produkcji Akademii Pana Kleksa będzie prawdopodobnie pierwszym takim projektem. Nowatorski film wyjdzie poza sale kinowe. Wciąż jednak nie mamy żadnych szczegółów. Zdjęcia do filmu właśnie się zaczęły i być może w nadchodzących miesiącach nowe informacje zostaną przekazane.
Czym jest blockchain?
Technologia blockchain jest wirtualnym rejestrem służącym do zapisu transakcji i jest on duplikowany pomiędzy kolejne komputery należące do jego sieci. Jego konstrukcja sprawia, że praktycznie niemożliwym jest jego zhakowanie, zmiana w rejestrach lub oszukanie systemu.