Fani The Batman spierają się, że 3 nominacje do Oscarów to za mało

Nominacje do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej zostały ogłoszone i jak zwykle nie obyło się bez kontrowersji. Tym razem fani The Batman, wyreżyserowanego przez Matta Reevesa, są oburzeni faktem zdobycia przez film zaledwie trzech nominacji do Oscarów.

news
Agata Marczewska 25 stycznia 2023
2
Źrodło fot. The Batman; reż. Matt Reeves; Warner Bros.; 2022
i

Wczorajszy dzień był jednym z najważniejszych dni w roku dla świata filmowego, bo w końcu ogłoszono nominacje do Oscarów 2023. Niektórzy mieli wiele powodów do świętowania, jak przykładowo twórcy i obsada filmu Wszystko wszędzie naraz, który zdobył aż 11 nominacji. Niestety, nie wszystkim aż tak się poszczęściło. W tym gronie znalazł się hit Matta Reevesa z 2022 o człowieku nietoperzu.

Jak się okazało, The Batman zgarnął jedynie trzy nominacje do Oscarów za: najlepszy dźwięk, najlepsze efekty specjalne oraz najlepszą charakteryzację. Fani w mediach społecznościowych wyrazili swoje niezadowolenie i od razu zwrócili uwagę, że produkcja powinna zostać doceniona także w innych kategoriach, takich jak: zdjęcia, scenografia oraz muzyka. Jednak największe oburzenie wzbudził brak nominacji dla operatora filmowego, Greiga Frasera, który, jak pamiętamy, zdobył w zeszłym roku Oscara za zdjęcia do Diuny (via ScreenRant).

The Batman bez nominacji za zdjęcia to zbrodnia – napisał Waynekowski.

The Batman powinien mieć 5 nominacji. Nie mam pojęcia, jakim cudem ten film nie został nominowany za najlepszą muzykę oraz zdjęcia – stwierdził użytkownik Thomoaas.

Mogę przeboleć zlekceważenie Top Gun: Maverick za najlepsze zdjęcia… ale The Batman? – wyraził niezadowolenie Emmantoman.

Ponadto wiele osób rozczarowało pominięcie Paula Dano w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Artysta wcielił się w 2022 roku w Człowieka-Zagadkę w Batmanie, ale także miał okazję wystąpić w nowym filmie Stevena Spielberga, The Fabelmans. Fani jednogłośnie stwierdzili, że był to najlepszy rok aktorski Dano.

Paul Dano dał nam dwa najlepsze występy w 2022 roku, a Akademia nie dała mu nic w zamian – napisał EvanRomano.

Również Paul Dano zasłużył na nominację jako aktor drugoplanowy za Batmana lub Fabelmanów i jestem naprawdę zdenerwowany, że nie dostał jej za żadną z tych ról – oznajmił Garfruit.

Przypomnijmy, że ten mroczny film z Robertem Pattinsonem w roli głównej zdobył ogromną popularność wśród widzów, a także został doceniony przez krytyków, czego dowodem są świetne wyniki na RottenTomatoes. W recenzjach najczęściej mogliśmy przeczytać pochwały strony technicznej, zwłaszcza zdjęć i scenografii, dlatego nie powinno dziwić to, że fani są zdenerwowani i nie rozumieją pominięcia produkcji w tych kategoriach.

Warto tez dodać, że przyczyną irytacji internautów może być fakt, że film Marvela – Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu – został doceniony przez Akademię, ponieważ zdobył aż 5 nominacji, z czego jedną dla Angeli Bassett w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

Jeżeli jeszcze nie oglądaliście The Batman, to możecie to zrobić na platformie HBO Max i ocenić, czy fani mają rację i produkcja powinna otrzymać więcej nominacji.

HBO Max kupisz tutaj

Agata Marczewska

Agata Marczewska

Pisaniem zajmuje się zawodowo od 2013 roku. W 2021 roku dołączył do GRYOnline.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuje się informacjami stricte technologicznymi. Współpracował z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuje się od dziecka. Poza tym jego zainteresowania obejmują grę na gitarze, komponowanie muzyki oraz sporty siłowe.

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

U nas kochają, a na Zachodzie krytykują. Chłopi to piękny film, ale beznadziejny towar eksportowy

U nas kochają, a na Zachodzie krytykują. Chłopi to piękny film, ale beznadziejny towar eksportowy

Oscary 2024 nominacje. Oppenheimer powalczy w 13 kategoriach

Oscary 2024 nominacje. Oppenheimer powalczy w 13 kategoriach

2. sezon Peacemakera coraz bliżej? James Gunn o postępach prac

2. sezon Peacemakera coraz bliżej? James Gunn o postępach prac

Kiedy Aquaman 2 będzie na HBO Max?

Kiedy Aquaman 2 będzie na HBO Max?