Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Phoebe Waller-Bridge

aktor | scenarzysta

Brytyjska scenarzystka, aktorka i producentka Phoebe Mary Waller-Bridge urodziła się 14 lipca 1985 roku w Londynie, córka Michaela Cypriana Waller-Bridge i Teresy Waller-Bridge. czytaj więcej

Więcej o Phoebe Waller-Bridge

Harrison Ford obiecuje, że Indiana Jones 5 „skopie ci tyłek”

Podczas tegorocznej imprezy D23 Expo Disney ujawnił nieco informacji na temat nadchodzącego filmu Indiana Jones 5. Uczestniczący w wydarzeniu Harrison Ford wyznał, że produkcja jest „fantastyczna” i „skopie nam tyłki”.

Harrison Ford obiecuje, że Indiana Jones 5 „skopie ci tyłek”

grim_reaper, 11 września 2022, 20:14

142500

Kim jest Phoebe Waller-Bridge?

Brytyjska scenarzystka, aktorka i producentka Phoebe Mary Waller-Bridge urodziła się 14 lipca 1985 roku w Londynie, córka Michaela Cypriana Waller-Bridge i Teresy Waller-Bridge. Wychowywała się w londyńskiej dzielnicy Ealing w West London. Ma dwoje rodzeństwa: młodszego brata, menadżera muzycznego Jaspera Waller-Bridge oraz starszą siostrę, kompozytorkę Isobel Waller-Bridge. Uczęszczała do prywatnej londyńskiej katolickiej szkoły dla dziewcząt St Augustine's Priory (London Borough of Ealing), DLD College London (Marylebone, London), a w 2006 roku ukończyła aktorstwo na Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Londynie. Karierą aktorską rozpoczęła od pracy w teatrze. W 2009 roku zadebiutowała na deskach teatru Soho Theatre w sztuce "Roaring Trade". Następnie pojawiała się w licznych sztukach tego teatru, takich jak np. "2nd May 1997", "Rope", "Like a Fishbone". W tym też teatrze powstała jej autorska sztuka "Fleabag"- pierwowzór serialu oraz "Good. Clean. Fun." Wraz z długoletnią przyjaciółką Vicky Jones jest dyrektorem artystycznym DryWrite Theatre Company. Telewizyjną karierą aktorską rozpoczęła od gościnnego występu w serialu "The Doctors" w 2009 roku, a w następnym roku w serialu "How Not to Live Your Life". W 2015 roku wystąpiła w drugim sezonie serialu "Broadchurch", a w 2016 w serialu Channel 4"Crashing", przy którym również była autorką scenariusza. W roku 2016 powstał serial BBC "Współczesna dziewczyna", za który otrzymała w 2017 roku nagrodę Brytyjskiej Akademii Telewizyjnej za Najlepszy kobiecy występ telewizyjny w roli komediowej oraz nominację do Critics' Choice Television Awards. Drugi sezon serialu wydany został w 2019 roku. Phoebe Waller-Bridge jest autorką scenariusza oraz producentką serialu"Killing Eve" wyprodukowanego przez BBC America. Napisany został on na podstawie powieści Luka Jenningsa "Codename Villanelle". Serial otrzymał wiele nominacji oraz nagród, w tym trzy nagrody Brytyjskiej Akademii Telewizyjnej, Złotego Globa oraz nominację do Primetime Emmy Awards oraz Gotham Awards.

Phoebe Waller-Bridge | Filmy i seriale

Indiana Jones 5

Indiana Jones 5

tytuł filmu lub serialu
No Time to Die

Nie czas umierać

scenarzysta

tytuł filmu lub serialu
Fleabag

Współczesna dziewczyna

Fleabag

tytuł filmu lub serialu
The Iron Lady

Żelazna Dama

Susie

tytuł filmu lub serialu
Goodbye Christopher Robin

Żegnaj Christopher Robin

Mary Brown

tytuł filmu lub serialu
Solo: A Star Wars Story

Han Solo: Gwiezdne wojny - historie

L3-37

tytuł filmu lub serialu